GÜNCEL

Emre Aköz : Cübbeli Hoca: Oldu mu ya!

Tarih
24 Temmuz 2015
İzlenme
Kişi
Yazar
Emre Aköz

24 Temmuz 2015

Çok yanlış şeylerin söylendiği bir dönemden geçiyoruz. Ne açıdan yanlış? Anayasa'da da yazan "hukuk devleti" ideali açısından...
İşte bir örnek: Cübbeli Ahmet Hoca olarak tanınan Ahmet Mahmut Ünlü, Vahdet gazetesindeki köşesinde IŞİD ile ilgili bir yazı kaleme aldı.
Ahmet Hoca, IŞİD'lilerin görüldüğü yerde katledilmeleri gerektiğini belirterek şöyle diyor: "Kâinatın Efendisi, 'Onlara rastlarsanız Ad ve İrem kavmi ile savaşırcasına onları katledin. Onları öldürene ecir, onların öldürdüklerine de şehitlik vardır' buyurmuştur."
Cübbeli ile derdim yok. atta ekranda rastlarsam izlerim. atılmadığım fikri çoktur ama zeki ve eğlenceli bir kişidir.
Dün burada, "Ortadoğu'ya bulaşmak yerine... Demokrasi, hukuk ve insan hakları alanında onlara örnek olmalıyız" demiştim.
Eğer aksini yaparak, bölgeye nizam getirmeye kalkışırsak... Tam tersi olur: Ortadoğu bataklığı bizi içine çeker (ki şu anda çekmekte).
Bu arada Türkiye'yi de kendine benzetir: Demokrasisiz, hukuksuz, insan haklarının çiğnendiği bir ülke haline geliriz. (Hoş zaten öyleyiz de, durum daha da kötüye gider.)
Cübbeli'nin, IŞİD militanları için "görüldükleri yerde katledilmelidirler" demesi, hukuk devleti açısından vahim bir açıklamadır.
IŞİD fikriyatından ve eylemlerinden ben de nefret ediyorum. Ancak bu nefret, onları gördüğüm yerde katletmemi haklı çıkarmaz.
Güvenlik güçleri onları yakalamalı, mahkemeler de adil biçimde yargılayarak cezalarını vermeli. Eğer böyle yapmazsak, onlardan farkımız kalmaz.
Cübbeli'nin sözleriyle, tekfirci IŞİD zihniyeti arasındaki mesafe, maalesef yok denecek kadar az...

Sabah

YORUM YAPIN

Yorumlarınız editörlerimiz tarafından okunup onaylandıktan sonra yayına alınacaktır.

YORUMLAR

 • Hayri

  21 Ağustos 2015 22:20
  0 0
  Yani Hak,Hukuk,Demokrasi ve İnsan Hakları var iken ben napim Ayeti ve Hadisi diyor..
 • serkan

  25 Temmuz 2015 20:40
  2 0
  öncelikle sesli makaleyi devamlı takip eden biriyim ve bir kişi neden anlıyorsa ondan bahsetmeli tepeden kişisel kriteleriyle değil ... biz müslümanız ve kriteri islam olanın delilleriyle olayı açıklık getirmek isterim ... öncelikle islamda delil 4 tür .. kuran - sünnet - icma - kıyas . burada yazarında belirttiği şekilde cübbeli ahmet hocaefendi diyorum çünki ALLAH IN kitabını ezbere bilip onu aktaracak ilmi olanlara doğru ünvalarla konuşalım .. ışıd ile ilgili hadisten yani peygamberimiz s.a.v. hadisinden bahsediyor peygamberimiz hadisine rağmen yazar BENCE diyerek ya hadise inanmıyor yada hadisin varlığına bunu belirtmemiş şuan bu yazıyı yazarken türk hava kuvvetleri ışıd mevzularını vuruyor ben gelecekten yazar ise geçmişten yani bugün luzumu beliren şeyi tahmin edemeyen yada demokrasi . mahkeme v.s. gibi kelimeleri bugün ki türkiye ortamında ne derece süistimal edildiğinde sanırım haberi yok size silah doğrultmuş dağınık yerlerde mevzilenmiş kişileri siz yüzlerini bile görmeden mücadele ve savaş edersiniz tıpkı pkk gibi bugün hdp de barıştan hukuktan ve demokrasinin varlığı sebebiyle mecliste ve kendine yer edin miş sizde onların aslında demokrasiyle alakası olmadığı halde bunun arkasına saklanan guruhlara yer gösteriyorsunuz ... bu arada ALLAH TAN DAHA DOĞRU SÖZLÜ KİM OLABİLİR ... YA RESULÜNDEN.... SON OLARAK CÜBBELİ AHMET HOCAEFENDİ İLİM EHLİ BİR HOCADIR YUKARDAN OLAYLARA BEŞERİ KRİTERLERLE BAKAN GAZETE VEYA BAŞKA ÜNVAN TAŞIYANLARIN AKRANI ASLA DEĞİLDİR ÇÇ BAŞBAKANIMIZIN BİLE CÜBBELİ AHMET HOCAEFENDİYE IŞID HAKKINDA AÇIKLAMALARI BEĞENDİĞİNİ DİĞER HOCALARINDA BÖYLE KONUŞMASINI İSTEMESİNE RAĞMEN HANGİ GAZETECİ USLUPLA BU İŞLERDEN HABERSİZ SİNİZ
YAZARIN DİĞER MAKALELERİ Tümü
BU KATEGORİDEKİ DİĞER MAKALELER
YAZARLAR

Copyright © 2021 Sesli Makale - Tüm Hakları Saklıdır.

Rta Yazılım

; ;