GÜNCEL

Bercan Tutar : Fırat’ın doğusuna beklenen harekât

Tarih
14 Aralık 2018
İzlenme
Kişi
Yazar
Bercan Tutar

Fırat Kalkanı, Zeytindalı Harekâtı ve İdlib Mutabakatı ile Fırat'ın batısına istikrar, barış ve huzur getiren Türkiye şimdi de Fırat'ın doğusuna yönelik iki aşamalı planını devreye sokuyor.
Aslında ilk aşama 28 Ekim'de şer yuvalarına yönelik uyarı ateşleriyle start almıştı.
İkinci aşama ile de ABD bayrağı altında Türkiye'ye karşı savaşan terör örgütü YPG/PKK'nınsahadan temizlenmesi hedefleniyor.
Böylece Mardin ve Şanlıurfa illerimizin Suriye tarafında kalan Münbiç başta olmak üzere Rasulayn, Tel Abyad, Ayn el Arap (Kobani) ve Kamışlı gibi sınırımızın yanı başındaki bölgeler terörden arındırılacak.
En ağır darbeyi ise Irak'tan başlayıp Suriye'nin kuzeyindeki hattan Akdeniz'e ulaşması planlanan terör koridoru projesi yiyecek.
Özellikle Sincar, Mahmur ve Kandil ile Suriye'nin kuzeyindeki yapılanma arasındaki siyasi ve lojistik hattın kesilmesi büyük önem taşıyor.
Dolayısıyla Fırat'ın doğusunun adeta 'emin belde' haline geleceği süreç başlayacak.

***

Nitekim Türkiye'nin kararlılığını gören Pentagon'un YPG/PKK'yi ağır bir hezimettenkorumak için son dönemlerde gösterdiği 'olağanüstü çabaların hiçbiri' fayda etmedi.
İlk olarak terör örgütü YPG ile stratejik ve uzun vadeli değil taktiksel ve kısa süreli bir işbirliği içinde olduklarını ilan ettiler.
Ardından 'sınır muhafızları' dedikleri 'terör ordusu' projesi yerine 'gözetleme kuleleri' adı altında sinsi bir planı devreye soktular.
Şimdi de YPG ağırlıklı Suriye Demokratik Güçleri'nin (SDG) Türkiye sınırından Orta Fırat Nehri Vadisi'ne kaydırılacağı sinyalini veriyorlar.
Bu yolla Münbiç, Rasulayn, Tel Abyad, Ayn el Arap ve Kamışlı'daki YPG/PKK militanlarınıRakka, Deyrezor ve Haseke arasındaki üçgene sevk edecekler.

***

Ancak bu plana Türkiye kadar Rusya da büyük tepki gösteriyor.
İlk sert çıkış 24 Kasım'da Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov'dan geldi. ABD'ninSuriye'deki illegal varlığını sürdürmek için DEAŞ'ı bahane olarak kullandığını söyleyen Lavrov, ABD'nin asıl hedefinin Suriye'yi parçalamak olduğunu vurguladı.
Rusya Genelkurmay Başkanı Valeriy Gerasimov ise 5 Aralık'taki açıklamasında YPG'ye silah ve askeri teçhizat tedarik eden ABD'nin Suriye'de Şam'dan bağımsız bir sözde Kürt devletikurmaya çalıştı��ını kaydetti.
Ve geldiğimiz noktada ABD için kullanışlı aptal konumundaki YPG artık miadını doldurmuşabenziyor.
FBI'nın anti-terör ajanlarından Ali Soufan'ın da belirttiği üzere ABD kullandığı Kürtleri yine bir kenara atacak.
Zira Suriye'de ezberleri bozan Türkiye özellikle DEAŞ ve PKK/YPG'ye yönelik başlattığıharekâtlarla emperyal güçlerin terör kartını deşifre ederek adeta küresel siyasetin genetiğini değiştirdi.
Bundan sonra ABD ile yeni bir ilişkiler dengesi kurulana kadar mücadelemiz sürecek.


yazının devamı

YORUM YAPIN

Yorumlarınız editörlerimiz tarafından okunup onaylandıktan sonra yayına alınacaktır.

Hiç yorum yapılmamış

YAZARIN DİĞER MAKALELERİ Tümü
BU KATEGORİDEKİ DİĞER MAKALELER

Copyright © 2022 Sesli Makale - Tüm Hakları Saklıdır.

Rta Yazılım

; ;