GÜNCEL

Ahmet Kekeç : Yalancı ama terbiyesiz değil!

Tarih
24 Kasım 2014
İzlenme
Kişi
Yazar
Ahmet Kekeç

24 Kasım 2014...

Matbuatımızın ve entelijansiyamızın edindiği bir ahlak var: Bir şeyi, kendi anlayış süzgecinden geçirir, o şeyi genellikle yanlış anlamayı tercih eder, sonra da “yanlış anlamayı tercih ettiği” o şey üzerinden fikir yürütür.

Murat Belge bunlardan biridir.

Hangi işin ucundan ciddiyetle tuttuğunu bilmediğimiz ve yazdığı birbirinden derin yazılarla aklımızı başımızdan alan bu satirik şahıs, yukarıda sözünü ettiğim ahlakla birlikte, yeni bir“huy” edindi: Artık gözünü kırpmadan yalan söylüyor.

Erdoğan nefreti aklını başından aldığı için, “yalan”ı mubah görüyor... Muhtemelen öyle görüyor.

Bir ara, “içki yasağı” lafzını sündürüyordu.

Memlekette “4. Murat yasakları” varmış intibaı uyandırıyordu.

Bunu, sözlerinin nereye gittiğini bilerek yapıyordu üstelik ve sonuç da alıyordu. (Murat Belge gibi derin bir entelektüel “Türkiye’de içki yasağı var” diyorsa, vardır...)

Meselenin öyle olmadığını, mahut düzenlemenin “içki yasağı” anlamına gelmediğini/gelmeyeceğini, “uygar dünya”nın da bu türden düzenlemelere gittiğini ve üstelik daha sert yaptırımlara yöneldiğini derin entelektüel Murat Belge bilmez mi?

Bilir ama yalan söylemek işine geldiği için yazdıklarını tashih etme gereği duymaz.

Bütün mesele, okulda içtiği öğlen rakılarından mahrum kalmış olmaktır/mahrum kalmış olmasıdır...

Bütün mesele budur...

Oysa uygar dünya, okul sınırları içinde alkollü içki tüketmeyi hoş karşılamaz. İnsani ve medeni bir davranış olarak görmez... Uygarlığın ölçütlerinden biri de, (kamu yararlı gözetilerek oluşturulmuş) kamu yasakları karşısında aldığımız pozisyondur. 

Bu ölçüt çerçevesinden baktığımızda, Murat Belge’nin hiç de iyi bir yerde durmadığını görüyoruz ve üzülüyoruz. Daha doğrusu, şahıs adına utanıyoruz.

Mesele ne?

Erdoğan’ın, “Amerika kıtasına önce Müslümanlar gitti” sözü gündeme düşünce, “Şimdi Murat Belge alacak bu lafı, evirip çevirecek, retoriğin ve ironinin dibini bulacak” diye düşündüm.

Nitekim öyle oldu.

Peş peşe iki yazı ve Adanalıların ifadesiyle, “geyiğin tillahını” çevirdi.

Fakat, “Erdoğan karşıtlığı çerçevesinde her türlü yalan mubahtır” kabulüne işlerlik kazandıracağını, yani “yalan”a tamah edeceğini öngöremedim.

Kendisi anlatsın: “Bu konuyla ilgili yazdığım ilk yazıda -salı günü çıkan- Büyük Efendi’nin (yani Erdoğan’ın) kendisine karşı çıkanlara ‘Vay sen Müslümanların Amerika’yı keşfetmiş olmasını istemiyor musun? O halde sen Müslüman değilsin! O halde sen vatan hainisin!’ diye saldıracağını yazmıştım. Yazının yayımlandığı gün bunu yaptı zaten. Ayrıca,‘çevresinde bu işleri yapmak üzere alesta küçük bir ordu var’ diye eklemiştim. Bu ‘ordu’ da harekete geçti. ‘Ecdat’ edebiyatı... Fatih’in gemilerini karadan yürüttüğüne de inanmazmışız...”

Ben, Erdoğan’ın çevresinde alesta bekleyen “küçük ordu”nun “Vay sen...” diye başlayan ifadelerle saldırıya geçtiğini hatırlamıyorum.

Erdoğan’ın “Vay sen” diyerek birilerinin Müslümanlığını sorguladığını da hatırlamıyorum. (Konunun Müslümanlıkla alakası yok ayrıca.)

Hele, “vatan haini” lafzının kullanıldığını hiç hatırlamıyorum.

Konuşulan şey, nihayetinde bir tezdir.

Sahibi olan bir tez üstelik...

Dünyaca tanınmış bir bilim adamı tarafından gündeme getirilmişti.

Ciddiye alırsınız ya da almazsınız.

Nitekim İlber Ortaylı bunun (öteden beri konuşulmakta olan) bir tez olduğunu ve “ciddiye alınmaması gerektiğini” söyledi. Mümkündür... Bazıları da aksinin geçerli olabileceğini söyledi. Bu da mümkündür... Ama hiç kimse, Murat Belge gibi, yalan söylemeyi göze alarak, konuyu “Erdoğan düşmanlığına” malzeme yapmadı.

İnsan, yüzeysel ve sığdır... Yalan söylediğinde önemsenmez. En azından onun yalancılığı göze batmaz.

Murat Belge gibi, derinliği olan bir insan yalan söylüyorsa, orada mutlak kötülük aramak gerekir.

Hakkını teslim edelim yine de: Murat Belge yalancı ama terbiyesiz değil.

Dini bir terbiyeden geçmiş Doçent İhsan Yılmaz, Cumhurbaşkanı Erdoğan için “Kerhaneci Halife” ifadesini kullanıyordu... Dini terbiyeden geçmemiş Profesör Murat Belge ise,“Büyük Efendi” diyor.

En azından, “düzeyini koruyormuş gibi” yapıyor.

Bu da bir “şey”dir...

Star

YORUM YAPIN

Yorumlarınız editörlerimiz tarafından okunup onaylandıktan sonra yayına alınacaktır.

Hiç yorum yapılmamış

YAZARIN DİĞER MAKALELERİ Tümü
BU KATEGORİDEKİ DİĞER MAKALELER
YAZARLAR
SESLİ MAKALE YAZARLARI

Copyright © 2020 Sesli Makale - Tüm Hakları Saklıdır.

Rta Yazılım

; ;