SİYASET

Ahmet KEKEÇ : Neden erken değil de, ‘çok erken’ seçim?

Tarih
19 Nisan 2018
İzlenme
Kişi
Yazar
Ahmet Kekeç

Dün CHP’nin “hazırlıksızlığı”ndan söz etmiştim... Devlet Bahçeli’yi erken seçimi dillendirmeye icbar eden zorunlulukların muhalefet cephesinin davranışları ve yönelimleriyle irtibatlı olduğunu söylemiştim. 

Çünkü eline mikrofonu alan CHP’li bu yılın (bu yazın) çok sıcak geçeceğini söylüyordu. 

CHP’nin hazırlıksızlığını sadece “atalet”le açıklamak mümkün değil. 

Bir beklentiyi işaret eden (bir “beklenti” içinde oldukları kuşkusunu uyandıran) bir hazırlıksızlık bu... 

İşin atalet boyutu da var ama bu daha çok “cehalet”ten kaynaklanan bir atalet... Ona daha sonra değineceğim. 

Bu “beklenti”nin nerelerde, hangi adreslerde oluşturulduğunu tahmin etmek zor değil. 

Cumhurbaşkanı Erdoğan, erken seçim kararını açıkladığı basın toplantısında üç hususun altını çizdi: 

BİR- Ülkemizin karşı karşıya bulunduğu fotoğraf... 

İKİ- Suriye’deki gelişmeler... 

ÜÇ- Kur oyunları... 

Üçüncü maddeyi “kur oyunları” biçiminde ben özetledim. Erdoğan, “Makro ekonomik kararlar alacağımız dönemin arefesindeyiz” diyordu ve bir “aciliyete” dikkat çekiyordu. 

Ülkemizin karşı karşıya bulunduğu fotoğraf; yani Batılı koalisyonun (müttefiklerimizin)sistematik saldırıları, Suriye’de oluşturulmaya çalışılan yeni statünün bize “güvenlik sorunu” olarak dönmesi, uluslararası finans çevrelerinin “içerideki” acenteleri eliyle uyguladığı “kur” baskısı ve nihayetinde “ekonomik kriz” beklentisi oluşturması erken seçimi “zorunlu” ve hatta “hayati” hale getirmiştir. 

Kaldı ki, bu işi fazla uzatmanın gereği yoktu. 

Normal zamanlarda olsaydık, seçimleri zamanında ve kendi takvimi içinde yapmaya özen gösteren, bunu neredeyse “şaşmaz ilke” haline getirmiş AK Parti’nin kendi ilkesiyle çeliştiğini söyleyebilirdik. Nihayetinde “sistem” belliydi... Ama 16 Nisan referandumu farklı bir tablo çıkardı ortaya. Resmen “Cumhurbaşkanlığı hükümet sistemi”ne geçildi, “partili Cumhurbaşkanı” uygulamasına dönüldü ama (uyumlu bir hükümet olsa da)“yetki” Cumhurbaşkanı ve “icra heyeti” arasında üleştirildiği için, ortaya bir “belirsizlik”çıktı. 

Buna, Meclis’in hâlâ eski dönem statüsüne uygun çalışmasını da eklerseniz, “belirsizliğin” (muhtemel) ağır faturası daha iyi anlaşılacaktır. (“Vakit kaybı” da bir faturadır.)

Bu belirsizlikle iki yıl daha devam edilemez miydi? 

Dış siyasi konjonktür uygun olsaydı, evet... Ama “ülkemizin karşı karşıya bırakıldığı fotoğraf” buna izin vermiyor. 

Hele, “Cumhur ittifakı”nı parçalamaya dönük, AK Parti içinde de partnerler bulan çalışmaların (sinsi faaliyetlerin) hız kazandığı bir böylesine “netameli” bir dönemde... 

Ki, kimi fırıldak AKP’lilerin, eski sisteme dönülmesi konusunda CHP ve sair odaklarla gizli bir mutabakat içinde oldukları sır değil... 

Hülasa, erken seçim, zarureten “çok erken seçim”e dönüşmüş durumda. 

Kurgulu “hazırlıksızlığıyla” iş üstünde yakalanan muhalefet cephesinin buna nasıl refleks göstereceğini şimdilik bilmiyoruz. 

Bunu, bence, “sufle” almaya alışmış Kılıçdaroğlu da bilmiyor. 

Hâlâ “Köy Enstitüleri” rüyası gören (iktidara geldiklerinde çağdaş köy enstitüleri kuracaklarmış) Kılıçdaroğlu “yeni sistem”in ne getireceğini de bilmiyor. 

Hâlâ bir Başbakan seçileceğini, Cumhurbaşkanı yetkilerinin sembolik kalacağını zannediyor. 

Eline mikrofonu alan CHP’li, “bu yaz çok sıcak geçecek” diyordu. 

Bu kadarını iyi tahmin etmişler... 

Bu yaz (24 Haziran’da) seçim var ve CHP henüz bir aday belirleyebilmiş değil. 

Bu yaz gerçekten de “çok sıcak” geçecek! 

Star
19 Nisan 2018

YORUM YAPIN

Yorumlarınız editörlerimiz tarafından okunup onaylandıktan sonra yayına alınacaktır.

YORUMLAR

 • hursit dilaver

  20 Nisan 2018 18:23
  0 0
  aşağıdakı yorumu dikkate alın. BİZ CİCİŞLERİN ÇIRILÇIPLAK VİDEOSUNDA İLAN-I AŞK ETTİĞİ ADAMDA KALDIK.YA DA FALANIN EVLİYKEN Kİ KOCAYI BOYNUZLAMASINDA..ülke gidince MYANMAR olacağız, kimsenin umurunda değil. bu günleri çook ararız. şimdiden tedbir alın. 74de SIVİL ARABALAR ASKERİYEYE VERİLECEKTİ.o zaman ses çıkmadı ama şimdi kıyamet kopar.millet tv dizileriyle gevşemiş, savaş istemez.gerekirse verin diyecek hainlerimiz çok.ÇÜNKÜ TÜRK DEĞİL,DÜNYA VATANDAŞI YETİŞTİRİLEN DEVŞİRME HAİN BUNLAR.
 • hursit dilaver

  20 Nisan 2018 18:17
  0 0
  önemli olan dış politika.ORDUNUN YANINDA MİLİSLER VE SİVİL SAVUNMA BİRLİKLERİ OLUŞTURULMALI. ÖZELLİKLE DE ÜLKÜCÜ CAMİADAN OLMALILAR. siz bilmezsiniz 1978lerde karstaki sivil savunma depolarının anahtarının MHP il başkanı ya da bir MHPlide olduğunu duyan ecevitin saçları diken diken olmuştu. BU KAFA GEÇMEDİ DAHA DA AZGINLAŞTI.HELE MEZHEPÇİ YAPILARLA BU DAHA DA KESİNLEŞTİ.beyler dikkat edin, yarın güneyde topyekun saldırı olursa BU ÜLKEYİ KİM KORUYACAK.
YAZARIN DİĞER MAKALELERİ Tümü
BU KATEGORİDEKİ DİĞER MAKALELER
YAZARLAR
SESLİ MAKALE YAZARLARI

Copyright © 2020 Sesli Makale - Tüm Hakları Saklıdır.

Rta Yazılım

; ;