SİYASET

Ahmet KEKEÇ : Kâbus bitti

Tarih
11 Temmuz 2018
İzlenme
Kişi
Yazar
Ahmet Kekeç

Durumdan hoşnut olmayan CHP’liler ve Fetullahçı liberaller, hükümet modeli değişikliğini “cumhuriyetin tasfiyesi” olarak değerlendiriyor, daha ılımanları “ikinci cumhuriyet” yakıştırmasında bulunuyor ama değişen sadece “model”dir. 

Bir diğer ifadeyle, darbe üreten ve vesayet odaklarının işini kolaylaştıran “sistem” ortadan kalkmıştır. 

Kâbus bitmiştir. 

Bundan sonra “konvansiyonlar”ın ve bürokrasinin değil, milletin değdiği olacaktır. 

İlle numaralandırmak ve isim vermek gerekecekse (bence gerekmez)“dördüncü cumhuriyet” diyebiliriz. 

Birinci cumhuriyet, 1946’da, “çok partili parlamenter sistem”in ilanıyla birlikte ortadan kalkmıştır. 

Menderesdönemi cumhuriyetin ikinci evresidir ve Türkiye’nin çehresini değiştirmiştir. En yüksek “kalkınma” bu dönemde sağlanmıştır. 

Süreç, 1960 darbesiyle noktalandı. Menderes “endüstriyel kalkınma” dediği ve Sovyetler Birliği’yle (enerji ve demir çelik alanında) kredi anlaşmaları imzaladığı için, ABD destekli bir darbeyle gönderildi. Bir anlamda, “Madem bir NATO ülkesisin, bizim çizdiğimiz sınırlar içinde hareket etmelisin, bir tarım ülkesi olarak kalmalısın” denilmiş oldu. 

Menderes’i alaşağı edip darağacına yollayanlar, getirdikleri modele “ikinci cumhuriyet”adını verdiler... (Darbe destekçisi gazetelerin tümünde “ikinci cumhuriyet” ifadesi yer alıyordu...) Oysa “üçüncüsünü” idrak ediyorduk. 

Daha doğrusu, 61 anayasasıyla birlikte “üçüncü cumhuriyet” kuruldu. 

Evet, görece “demokratik” bir anayasa yapıldı, kuvvetler ayrılığı ilkesi tahkim edildi, işçiye “sendikal örgütlenme” hakkı getirildi, bireysel özgürlükler tanındı ama bunlar sadece “görüntü”den ibaretti. 

Süreç içinde, kuvvetler ayrılığı ilkesi “kuvvetler hiyerarşisi”ne dönüştü ve hiyerarşinin en tepesine “yargı” yerleştirildi. Sendikal örgütlenme hakkı ve bireysel haklar yargının inhisar alanına girdi, icra heyetinin üzerinde birtakım “konvansiyonlar” oluşturuldu ve hükümetlerin icra yetkisi konvansiyonların iznine tabi kılındı. Bir anlamda, vesayet “kurumsallaştı” ve “millet iradesi”nin önünde görünür görünmez barikatlar kuruldu. (Bir “Senato” uygulaması vardı mesela. “Paralel parlamento” işlevi görüyordu... Görevi, birinci parlamentonun yaptıklarını yıkmaktı.)

Üçüncü cumhuriyetle birlikte, ayrıca, darbe üreten sistem, anayasal güvenceye kavuşturuldu... (Bkz. Kenan Evren’in yaptığı anayasa...)

İkinci cumhuriyetin “yıktıklarını” tahkim etme hedefiyle gelen üçüncü cumhuriyet, darbenin kurumsallaştığı ve sistematik hale geldiği bir “kâbus dönemi”dir. Bu dönemde dört konvansiyonel darbe, bir postmodern darbe, yürürlük imkânı bulamamış onlarca darbe girişimi ve sayısız muhtıra yaşadık... 

İlaveten iç savaş, binlerce yargısız infaz, gözaltında kayıplar, düşünce yasağı, inanç yasağı, dil yasağı, açlık, işsizlik, enflasyon, ağır seyreden ekonomik kriz, büyük devalüasyonlar, kısa ömürlü hükümetler ve “vesayet altında” tutulan bir parlamento. 

Bazılarının gönlü hoş olacaksa tekrarlayalım: 

Dün itibariyle kurulan (ille bir isim vermemiz gerekecekse) dördüncü cumhuriyettir. 

Dolayısıyla yenisiyle birlikte üçüncü cumhuriyet, yani darbe üreten sistem sona ermiş, halkın iktidarına imkân tanıyan yepyeni dönem başlamıştır. Ve “68 yıllık kâbus” sona ermiştir. 

Milletimizin gözü aydın! 

yazının kaynağı

YORUM YAPIN

Yorumlarınız editörlerimiz tarafından okunup onaylandıktan sonra yayına alınacaktır.

YORUMLAR

 • hursit dilaver

  11 Temmuz 2018 14:58
  0 0
  hadi ben de bir kamış atayım. cemal gürselin seçimi yapılıurken o zamanın popüler dergisi hayat da. ismet oy kullanırken resim altı yazı şöyleydi. 1. CUMHURİYETİN 2. CUMHURBAŞKANI, 2. CUMHURİYETİN 1. CUMHURBAŞKANI İÇİN OY KULLANIRKEN.. diyordu.neyse artık. 2011 tarihli ulke tv sıradışında, A.akgunduzle yapılan röportajda müjde verilmişti.gunu de tevafukluydu. 24 haziran.
 • HAK DAVA

  11 Temmuz 2018 10:47
  0 0
  MİLLETİMİZİN GÖZÜ AYDIN DARBECİ DOMUZLAR VE ONLARIN ARAMIZDAKİ DESTEKCİSİ DOMUZLARIN CANI CEHENNEME YAŞASIN ZALİMLER İÇİN CEHENNEM
YAZARIN DİĞER MAKALELERİ Tümü
BU KATEGORİDEKİ DİĞER MAKALELER
YAZARLAR
SESLİ MAKALE YAZARLARI

Copyright © 2020 Sesli Makale - Tüm Hakları Saklıdır.

Rta Yazılım

; ;