SİYASET

Ahmet KEKEÇ : İslamcı kılıklı bu Kemalist’i kim soktu mahalleye?

Tarih
21 Haziran 2018
İzlenme
Kişi
Yazar
Ahmet Kekeç

Cumhurbaşkanlığı seçimi ikinci tura kalırsa, HDP hiç tereddütsüz Erdoğan’ın karşısındaki adayı destekleyecekmiş... 

Meral Akşener olsa bile mi? 

Evet, Meral Akşener bile... 

Bunu, HDP’nin sözcüsü Ayhan Bilgen söylüyor. 

Nasıl yani? 

HDP, kavmiyetçilikte ve saf ırkçılıkta rakip tanımayan Ümit Özdağ gibilerin toplaşma mekânı olan partinin adayını mı Cumhurbaşkanı olarak görmek istiyor? 

Bu mudur geldikleri son nokta? 

Bir de buyuruyor ki muhterem: “Bizim yarışımız iktidarla...”

Erdoğan gitsin de, kim gelirse gelsin... İsterse bugüne kadar Kürt kimliğini “araz” olarak gören ve Kürt sosyolojisinin ancak tediple (ya da silah zoruyla) ıslah edileceğini savunanların adayı Muharrem İnce gelsin... 

Öyle mi Ayhan Efendi? 

Bu Ayhan Bilgen, bir zamanlar “İslamcı” kılığıyla dolaşıyordu mahallede... Kimin “sokuşturması”ydı ya da hangi mutemet aklın ürünüydü bilmiyorum ama Mazlum Derbaşkanlığı döneminde, anti-Kemalist roller kesiyordu. 

Bugün, Erdoğan’a karşı laikçi-Kemalist ve “aydınlanmacı” ırkçılarla kol kola... Hatta “hiç tereddütsüz” onların Cumhurbaşkanı adayını destekleyeceklerini söylüyor. 

Şaşırdık mı? 

Elbette hayır. 

Bu işler böyledir zaten. 

Kürt siyasetinin “temsilcisi” olduğunu ileri sürenler, “Kürt solu” içinden çıkmışlardır... Kürt solu da, “Türk sol hareketinin” bir cüzü, bir uzantısı, yedekte tutulan bir parçasıdır. 

Sol, Türkiye’de, “emek” telakkisi üzerinden yükselmedi, resmi ideolojinin açtığı alanda kendini var etti. 

Dolayısıyla, resmi ideolojinin çekim alanından kurtulamadı. 

Resmi ideolojiyle meselesi de, kardeşler arasındaki meseleydi, bir “yer kapma savaşı”ydı. Yani, kopuşlar ve karşıtlıklar konjonktürel zaruretlerden kaynaklanıyordu, asla “radikal bir kopuşa” işaret etmiyordu. 

İttihat ve Terakki’den neşet etmiş Türk solu ilerlemecidir, şeklen batıcıdır, laikçidir, pozitivisttir... 

Hatta Kemalist’tir... (Emin Çölaşan gibilerin savunduğu bir Kemalizm’dir bu... Ayhan Bilgen’ler, Çölaşan’gillerle pek bir imtizaç ediyor şu günlerde. Erdoğan’ın “birleştirici”gücünü görüyorsunuz.)

Dolayısıyla, Türk solunun bir cüzü ve uzantısı olan Kürt solu da ilerlemeci, batıcı, laikçi, pozitivist nitelikleriyle ortaya çıkacaktı... Ve öyle oldu. 

HDP’ye bakıyoruz, Türk solunun bütün hastalıklarını tevarüs etmiş görüyoruz. 

Dilleri, jargonları, tavır alışları laikçi Türk seçkinlerinden farklı değil. 

Bölge, “geri bir bölge” onlara göre... 

Bu “geriliğe” neden, feodal unsurların ayıklanamamış olması. 

Dolayısıyla, Kemalizm’in Türkiye’nin batısında yaptıklarını, Türkiye’nin doğusunda da yapmak ve “dinci-gelenekselci” anlayışlarla mücadele etmek iktiza... (Mesela Yasin Börü’yü, dinci-gelenekselci addettikleri için öldürdüler.)

Kürt açılımı yapan, Kürt dilini ve Kürtçe yayıncılığı “yasak” kapsamından çıkaran, resmi asimilasyon politikalarına son veren AK Parti hükümeti de, yine HDP’lilere göre bu dinci-gelenekselci anlayışın bir ürünü ve uzantısı. 

Bazıları, “Nasıl oluyor da HDP, bölgede bir tek milletvekili bile çıkaramayan CHP ve İYİ Parti’yle ittifak yapabiliyor? Bunlar düşman yapılar değil miydi?” diye şaşırıyor ya... 

Şaşırmayalım... 

Bölge, kendisine “sol” süsü veren birtakım “Stalinist” örgütlerin ve terör gruplarının tahakkümü altında. Ki, batıdaki türdeşleri gibi laikçi, pozitivist ve Kemalist özellikler gösteriyorlar. 

Eskiden (batının taşeronluğunu yapan “bürokrasi” eliyle) Ankara’dan güdülüyorlardı. 

Makas değiştirdiler. Artık “doğrudan” Brüksel’den güdülüyorlar. 

Sahipleri “İslamcı olun” diyor, İslamcı oluyorlar... “Saf ırkçılarla ittifak kurun” diyor, ittifak kuruyorlar... 

Elbette şaşırmıyoruz! 

yazının kaynağı

YORUM YAPIN

Yorumlarınız editörlerimiz tarafından okunup onaylandıktan sonra yayına alınacaktır.

YORUMLAR

 • HAK DAVA

  21 Haziran 2018 18:45
  1 0
  BU ÜLKEDE BİRTEK LANET VAR ODA BEDİÜZZAMANIN YOLUNDA GİTTİĞİNİ İDDA EDİPTE ONU SADECE TİCARİ METAH YAPAN YENİ ASYA YAHUDİ CEMİYETİ GİBİ CEMİYETLER.ALLAHA KÜFREDEN KAFİRLERİN SAFINDA DURUP ONLARIN SÖYLEDİĞİ HERŞEYİ DELİLSİZ KANITSIZ İNANIPTA MÜSLÜMAN KARDEŞİNDEN DELİL İSTEYEN HATTA ÖNLERİNE KONAN DELİLERİ DE YOKSAYAN MÜSLÜMAN KILIKLI KAFİRLERLE BU ÜLKE HİÇ BİŞEY YAPILMAZ .AYASOFYADA ELBET BİRGÜN AÇILACAK AMA VAKTİ GELİNCE...
 • hursit dilaver

  21 Haziran 2018 14:31
  0 2
  saf ırkçılar dediğinize göre, BEDİÜZZAMANIN SÖZÜNÜ DİNLEYİN. ASIL AKPLİ TAKIM DİNLESİN. der ki üstad hzleri.. HALKÇILARLA IRKÇILAR BERABER OLURLARSA BU MİLLETİN BAŞINA GEÇEBİLİRLER VE ÜLKE ANARŞİ, TERÖR VE KONUNİZM VE FESAT, ZINDIKA KOMİTESİNİN ELİNE GEÇER, ANARŞİ DOLAR VE DAHA DA İFLAH OLMAZ.bulun bu uyarıyı ciddi ciddi okuyun. İYİ PARTİ VE HALKÇILAR..unutmayın emi.
 • hursit dilaver

  21 Haziran 2018 14:30
  0 2
  aşağıda bediüzzamanın sözü var söz veya İSTİHRAÇ unutmayın.bunu dediği yıllar 1950ler. menderese de söylendi. LANETLİ OLAN AYASOFYAYI AÇ, ÜLKEYİ KURTAR VE RİSALEİ NURLARI SERBEST BIRAK, HATTA MATBAANIZ BASSIN. menderes bu ikisini de yapamadı tabi. ve şehit oldu. tayyip bey bu konuyu biliyor ki. SADECE RİSALE-İ NURLARI DİYANETE BASTIRTDI. AMA AYASOFYAYA İLİŞEMEDİ.ayasofya bu ülkedeki lanetin kalkması için gereklidir.
YAZARIN DİĞER MAKALELERİ Tümü
BU KATEGORİDEKİ DİĞER MAKALELER
YAZARLAR
SESLİ MAKALE YAZARLARI

Copyright © 2020 Sesli Makale - Tüm Hakları Saklıdır.

Rta Yazılım

; ;