SİYASET

Ahmet KEKEÇ : İnce’nin akıl hocası kimmiş, çok şaşıracaksınız!

Tarih
05 Haziran 2018
İzlenme
Kişi
Yazar
Ahmet Kekeç

Eskiden, sağ siyasetçiler, el almak için Güniz Sokak’ta, Süleyman Demirel’i ziyaret ederlerdi. 

Kendi içinde “tutarlı” bir davranıştı bu. 

Birtakım sağcıların, sağ siyasetin anıt ismi olan Demirel’i ziyaret etmelerinden daha doğal bir şey olamazdı. 

Peki, sol siyasetçiler kimi ziyaret ediyor? 

Solun anıt isimlerinden birini mi? 

Hayır... 

Sağ siyaset denildiğinde akla gelen isimlerden biri olan Hüsamettin Cindoruk’u. 

Kemal Kılıçdaroğlu, Enis Berberoğlu fırtınası döneminde, Nişantaşı Hüsrev Gerede Sokağa gitmiş, Hüsamettin Cindoruk’u ziyaret etmiş, ondan el almıştı. 

Muharrem İnce de gitti... 

Hüsamettin Cindoruk’u evinde ziyaret etti, bir süre baş başa görüştüler, çıkışta basın mensuplarının sorularını cevapladılar. 

Çok verimli ve hayırlı bir görüşme olmuş... 

Muharrem İnce böyle diyor... 

Hüsamettin Cindoruk’un açıklamalarından anlıyoruz ki, Muharrem İnce “tavsiye” almaya gitmiş ve çok da memnun ayrılmış. 

Cindoruk, görüşme sonrası yaptığı açıklamada, verdiği tavsiyeleri detaya döktü: 

Cumhurbaşkanlığı hükümet modeli bir felaketmiş, şimdiden toplumun kahramanı olan Muharrem İnce bizi bu felaketten döndürmek üzere yola çıkmış, hepimiz onu desteklemeliymişiz, Erdoğan’ın “sivil darbe girişimine” karşı onun yanında yer almalıymışız. 

Koskoca Cindoruk, utanmadan, sadece “kaos” ve “darbe” üreten eski sistemi övdü... Halkoyuyla yürürlüğe girmiş yeni anayasal modeli de “sivil darbe” olarak yorumladı. 

Hiç utanmadı. 

Çünkü utanması olmayan bir adamdır. 

Bir aralar “Menderes’in avukatı” diye pazarlanıyordu. 

Merhum Aydın Menderes deşifre edinceye kadar yıllarca bu payeyle dolaştı, alkışları topladı... “Hayır, Menderes’in avukatı değildim” demedi. “Düzeltme” yahut “tavzih” yoluna da gitmedi. Bunun siyasi getirisinden yararlanmaya çalıştı. 

Menderes’in avukatı olmadığı gibi, Menderes’çi de değildi. 

Demokrat ve liberal hiç değildi. 

Bilakis, Demokrat Parti’ye karşı kurulmuş “Hürriyet Partisi”nin bir müntesibiydi ve tipik bir Menderes düşmanıydı. 

Bağrından Coşkun Kırca gibi “üstün demokrat değerler” çıkarmış Hürriyet Partisi, Menderes’i yeterince liberal olmamakla suçluyordu. Aldığı ilk seçim yenilgisi üzerine, kendini feshedip CHP’ye katıldı. Yani, “çok liberalizm” beklenirken, “sıfır liberalizme”ve “devletçiliğe” fit oldu. 

Militarizme karşı olduğunu söyleyen ve “demokrasi” diye inleyen Cindoruk’u 12 Mart’ta göremedik. 

12 Eylül’de de yoktu. 

Hırçın ve cerbezeli “savunmacı” kişiliğiyle ortalara dökülüp, Evren’in burnundan getirebilirdi. Suskunluğu tercih etti. (Rahmetli Turgut Özal’a yapmadığını bırakmamıştı oysa... Çok günahını almıştı merhumun.)

Ne zaman ki darbenin etkisi geçti, siyasal yaşama dönüldü, birden ortaya çıktı. 

Sonra ne olduysa oldu, bize ustaca “demokratmış gibi” yapan Cindoruk, “demokrat” ve “hukukçu” kimliğinden sıyrılıp, bir başka sıkıdüzenin kuyruğuna takıldı. 28 Şubat’çı oldu. 

En önemli “demokrasi” başarısı şudur: 

Bir dönem DP’de genel başkanlık yapmış bulunan Süleyman Soylu’yu partiden ihraç ettirmek için her melaneti sergilemiş, kendisi o makama kurulunca, “Yerel seçimde oyumu CHP’nin İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı adayı Kılıçdaroğlu’na verdim”diyerek, önceki başarılarının üzerine tüy dikmişti. İhracı gerektiren en ağır suçu işlediği halde, Demirel’in inayetiyle o makamda mahfuz tutulmuştu. 

HDP’li ve FETÖ’cü tutukluları kurtarmak için yollara revan olan Kılıçdaroğlu bu adamdan akıl almıştı. 

FETÖ’cülerin can düşmanı Orgeneral Metin Temel’in rütbesini sökecek Muharrem İnce de, aynı adamdan akıl alıyor!

yazının kaynağı

YORUM YAPIN

Yorumlarınız editörlerimiz tarafından okunup onaylandıktan sonra yayına alınacaktır.

YORUMLAR

 • keloğlan

  07 Haziran 2018 11:49
  1 0
  Gayet normal... Denize düşen yilana sarılırmış...
 • zafer uras

  06 Haziran 2018 23:12
  1 0
  yıllarça adnanmenderesin avkatayım diyen sorosçoçu a partisinin içindeki vatan hayini ingilizin a b d nin içimizdeki hayinleri tanı tanıtın beeeeee
 • HAK DAVA

  06 Haziran 2018 12:22
  2 0
  BENİM DEDEM DERDİ Kİ EVLADIM TAŞIMA SUYLA DEĞİRMEN DÖNMEZ;BALÇIKLA SIVAMAKLA GÜNEŞ YOK OLMAZ DERDİ BU DEĞERİ KENDİNDEN MENKÜLLERİN SONUDA KILIÇDAROĞLU GİBİ OLUCAK İNŞALLAH..
 • gölge

  05 Haziran 2018 23:43
  0 0
  buradan cıkan sonucda kılıctaroglu ve ıncenın akıl hocası cındorugunda bır akıl hocası vardı oda demıreldi demireden demirelin baglı oldugu yerde vesayet sıstemıydı aslında bunlar aynı yerden beslenen sıyasıler suan ıcın mılı ıradeye saygı duymaması normal zamanında duymadıkı demırelın bır talımatıyla adaylık cekılıp bır talımatıyla partı kurdu 28 subatcıları alkısladı şıracının şahıdı bozacı umut bagladıkları akıl aldıkları kısının ulkeye ne bır faydası oldukın akıl verdıklerının olacak
 • hursit dilaver

  05 Haziran 2018 15:24
  0 0
  MİLLİ GAZETEDE bir sufyan yaverinin ölümü üerine yaılan yazı vardı. BİZDEN OLANLA, OLMAYAN ÖLÜYÜ TESBİT BİZE AİTTİR demişti. ayn yazıda BİR KISIM İNSANIN CANI TEREYAGINDAN KIL ÇKER GİBİ, BİR KISMININ DA PAMUK BALYASINDAN DİKENLİ TEL ÇEKER GİBİ ÇIKAR diye yazmıştı.o yıllar severdik milli gazeteyi.BİR GÜZEL HABERİ DE MİLLİ EGİTİMİN İNGİLİZ VE SONRA ABD EĞİTİMCİLERİNİN ONAYI HABERİ İDİ. bu müthiş haberdi. ben de yni öğrenmiştim.ama şimdi TEMEL MOLLA İLE İŞLER İYİ DEĞİL.
 • hursit dilaver

  05 Haziran 2018 15:19
  0 0
  bu adama sordu bizim medyacı. parti kapatılınca ne luyor demişti AP kapatıldığında. yok canım, kapayılınca rkadaşlar birbirimize sarılır, hakkını helal et derzi ayrılızır o kadar demişti.yani parti kapanmış, darbeymiş, vesayetmş,ingiliz eğitimi,amerikan sistemiymiş,bizim çocuklarmış falan umurunda değil. ELBET HAYATI VESAYET ALTINDA GEÇEN BİRİNDEN NE BEKLERSİNİZ.hayatı bu. şimdiki tayyip beyin vesayeti yıkmasını alkışlıyacağına delleniyor.kafası almıyor. BOŞA GEÇEN HAYATLAR BÖYLE OLUYOR İŞTE.
YAZARIN DİĞER MAKALELERİ Tümü
BU KATEGORİDEKİ DİĞER MAKALELER
YAZARLAR
SESLİ MAKALE YAZARLARI

Copyright © 2020 Sesli Makale - Tüm Hakları Saklıdır.

Rta Yazılım

; ;