POLEMİK

Ahmet KEKEÇ : ‘Erdoğan çekilsin’ diyen AKP’li yazar

Tarih
13 Eylül 2017
İzlenme
Kişi
Yazar
Ahmet Kekeç
 Dünkü yazımda, meselenin sadece bir yönüne değinmiştim.

Kararyazarı, AK Parti çevrelerinde, hükümet mahfillerinde, hatta Beştepe’de yaygın olarak konuşulan “başarısızlıklar”dan bahisle, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı yaklaşmakta olan bir şeyle tehdit ediyordu: “Gittikçe yükselen bir tepki var. Bu tepki şimdilik homurtu halinde ama ‘kuvveden fiile çıkması’ an meselesi...”

Bu “an meselesi” ifadesini, “yaklaşmakta olan”, yani ihtimal dâhilindeki bir “gelişme”yle ilişkilendirebiliriz.

Bu gelişmenin ne olabileceğini, aynı yazarın bir başka makalesindeki şu sözler vuzuha kavuşturuyordu: “AK Parti içinden çıkacak hem İslamcı, hem Batı’yla iyi geçinen bir parti...”

Bu parti AK Parti içinden çıkacağına göre, Karar yazarının gadre uğradığını düşündüğü isimlerin (Babacan’ların, Davutoğlu’ların) böyle bir çalışma içinde olabileceklerini varsayabilir miyiz?

Böyle mi anlamalıyız?

Karar yazarı “tehdit dilini” bırakıp açık konuşsa, daha saygın bir muhalif tutumu benimsemiş olmaz mı?

Merakımı muciptir (muhtemelen “kötü gidişat”ın sorumlusu olarak gösterilen isim de merak ediyordur)“AK Parti çevreleri” olarak zikredilen muhitlerde konuşulanların, aynen hükümet mahfililerinde ve hatta Beştepe’de de konuşulduğuna ilişkin “karine” nedir?

Dışlandıkları düşünülenlerin muhalefeti mi Karar yazarına bunları düşündürtüyor?

Kimler neyi konuşuyor da, Erdoğan’a ulaştıramıyor?

İletişimsizliğin ya da tıkanıklığın kaynağı nedir?

Hem, kim bu hükümet mahfillerindekiler ve Beştepe’dekiler?

Hükümet üyeleri ve Beştepe’deki “danışmanlar” kadrosu mu kastediliyor?

Erdoğan kimler tarafından kuşatılmış böyle!

Diyorum ya, açık konuşsa, daha saygın bir muhalif tutumu benimsemiş olacak...

Esasında açık konuşuyor... “Muhayyel” bir başarısızlık tablosu çizerek, daha başarılı olabileceklerin devreye sokulmasını ve başarısızlığın baş mimarı olarak gördüğü Erdoğan’ın çekilmesini istiyor.

Kendisi anlatsın: “Erdoğan, faiz oranlarının yüksekliğinden Ali Babacan’ı sorumlu tutuyordu. / Ne var ki, Babacan ekonomi yönetiminden uzaklaştırılalı yıllar olduğu halde, faiz oranları düşmedi, bilakis daha da yükseldi. / Öte yandan, Babacan’ın bakanlığı döneminde küresel krizlere rağmen başarılı bir şekilde dengede tutulabilen ekonomi şimdi aynı başarıyla dengede tutulamıyor. / Ve bir çelişki daha: Ahmet Davutoğlu, dış siyasette fazla agresif olmakla suçlanıyordu; Başbakanlıktan uzaklaştırıldığında ‘Bundan sonra dostlar çoğalıp düşmanlar azalacak’ denildi. Ne var ki tam tersi oldu bunun; dış siyaset asıl Davutoğlu’ndan sonra agresifleşti ve dostlar azalıp düşmanlar çoğaldı. / Hal bu iken, Erdoğan’ın AK Parti’de sorun olarak sadece teşkilatlardaki ‘metal yorgunluğu’nu görmesi, teşkilatlara yüklenmekten gayrı bir ‘özeleştiri’ye yanaşmaması tuhaftır. / Erdoğan, doğrudan doğruya kendi tarz-ı siyasetinden kaynaklanan asıl sorunları görmezden gele dursun (veya onları sorun olarak görmeyi reddede dursun), AK Parti çevrelerinde -hükümet mahfilleri ve hatta Beştepe dahi- bunlar yaygın olarak konuşuluyor. (…) Eski AK Parti’ye, ortak akla, kadro hareketine duyulan özlem ifade ediliyor. / Gittikçe yükselen bir tepki var. / Bu tepki şimdilik homurtu halinde ama ‘kuvveden fiile çıkması’ an meselesi.”

Neymiş?

Babacan döneminde ekonomi iyi yönetiliyormuş, şimdi denge bile tutturulamıyormuş.

Davutoğlu döneminde dış politika çok başarılıymış, şimdi düşmandan geçilmiyormuş.

Demek ki ne olmalıymış?

Erdoğan çekilmeli, “parti yönetiminden ve hükümetten uzaklaştırılan akil adamlar”işbaşına gelmeliymiş. (ABD canibindekiler de, Merkel de, Schulz da “Erdoğan çekilsin”diyor. Ne ilginç, değil mi?)

HAMİŞ

Bugüne kadar AK Parti’de bir dolu Bakan ve Başbakan değişti. Hiçbir değişiklik (değişikliğin aktörleri tarafından bile) “tasfiye” ya da “uzaklaştırma” olarak nitelenmedi. Ama Karar yazarı işbu nöbet değişimine “tasfiye” ve “uzaklaştırma” demekte kararlı!

Star
13 Eylül 2017

YORUM YAPIN

Yorumlarınız editörlerimiz tarafından okunup onaylandıktan sonra yayına alınacaktır.

YORUMLAR

 • Davut

  13 Eylül 2017 20:33
  2 0
  Yazıya konu yazarın daha önce de muhalif çıkışları olmuştur. Prensip olarak yandaşı da muhalifi de iyi niyet ve yapıcı olmasını gözetip eleştirebilmeli ve hatta gereken her durumda eleştirmeli. Ancak yapılan eleştirinin somut bir dayanağı olmalı, akl-ı selime hitap eden delilleri veya örnekleri olmalı ki kabul görsün, faydalı olsun. Ama bu yazarımız eleştirisini destekleyecek örnekler veya deliller sunmak yerine iddialarla yetinmekte ve böylece kendi inanırlığını zayıflatmakta.
 • GOLA

  13 Eylül 2017 14:19
  3 0
  zaman öyle bir zamanki kriptolar bile suyüzüne çıkmak zorunda kalıyor.herkes turnusol kağıdının reklerine dönmeye başladı.saflar tutuluyor.hadislerde söylediği gibi ağaçlar dile gelecek bu olsa gerek.
 • Mustafa

  13 Eylül 2017 13:45
  2 0
  Fasülyadan nimet sayanlar kendilerini dev aynada görürlermiş derler. Aynen öylede oluyormuş.Ahmed Bey deşifre ettikçe bunların ne olduğunu görmüş oluyoruz. Reise karşı gelenler duvara değil şeytanın ta kendisine çarpılanlardır.Yamuk yüzlerini yakında görürler. Kervan yürüyor abiler kervan yürüyor. Şimdi tam zamanı..Ver mehteri.
 • Ozislam

  13 Eylül 2017 11:37
  3 0
  Kendilerini ummetin husnuzannini istismar ederek 'dava adami' gosteren ve birtakim fitne odaklarinin tuzagina duserek bilerek veya bilmeyerek onlara hizmet eden bu gibi zevatin bizzat kendilerini desifre etmelerini ibretle izliyoruz. Iyi de oluyor suizana dusmeden kimler samimi kimler degil ortaya cikmis oluyor
YAZARIN DİĞER MAKALELERİ Tümü
BU KATEGORİDEKİ DİĞER MAKALELER
YAZARLAR
SESLİ MAKALE YAZARLARI

Copyright © 2020 Sesli Makale - Tüm Hakları Saklıdır.

Rta Yazılım

; ;