POLEMİK

Ahmet Kekeç : Darbeyi Erdoğan değil, siz uyurken halk yaptı

Tarih
18 Ağustos 2015
İzlenme
Kişi
Yazar
Ahmet Kekeç

18 Ağustos 2015

Bir gazetemiz erken baskı yapmış, Erdoğan’ın darbe yaptığını duyuruyor... Zengin adamlara garsonluk yapmakla övünen gazeteci ise darbe karşıtlarını “vaziyet almaya” çağırıyor. 

Bir kısım liberal hokkabaz da ortam kızıştırıyor tabii: “Ey darbe karşıtları, neredesiniz? Erdoğan darbe yaptı. Karşı çıkmayacak mısınız?” 

E-muhtırada susacaksınız; hatta “27 Nisan’ın muhtıra olduğunu söyleyeceğiz de, ötesini söylemeyecek miyiz?” diyerek e-muhtıraya destek çıkacaksınız... “Yargıçlar muhtırasında” susacaksınız... AK Parti’ye açılan kapatma davasında susacaksınız... Ergenekon melanetleri karşısında susacaksınız... Apaçık bir darbe girişimi olan Gezi’de susacaksınız... Paralel kalkışmada susacaksınız... Ama Erdoğan “Yönetim sistemi değişmiştir” deyince, bedavadan “darbe karşıtı” kesileceksiniz.

Erdoğan “darbe yaptım” demiyor... “Yönetim sistemi değişmiştir” diyor.

Değişmemiş midir?

Sistem, maaile desteklediğiniz 27 Nisan muhtırasından sonra değişti.

Bütün rezilliği ele alıp parlamentoya Cumhurbaşkanı seçtirmemiştiniz hani... “TÜRKİYE TÜRKLERİNDİR” bayrağı altına postu serip, “Bu Meclis Cumhurbaşkanı seçerse, kesin darbe olur” diye ilgili yerlere sufle vermiştiniz.

Halka gidilmişti.

Halk da, “Bu meseleyi ben çözerim” demişti ve çözmüştü.

Bunun tarihi, 21 Ekim 2007’dir.

Birazcık gazeteci olun, fikri takip melekelerinizi geliştirin, 21 Ekim referandumuyla birlikte nelerin değişmiş olduğunu görün. Okurlarınızı da enayi yerine koymayın.

Hayır, elbette parlamenter sistem değişmedi. Parlamenter sistem eski işlevini yitirdi.

Değişen bu.

Buna yol açan da, Meclis’e cumhurbaşkanı seçtirmeyenlerdir. Bütün o e-muhtıracı, kolpacı, 367’ci taifesidir... 

Halk, şamar oğlanına çevirdiğiniz parlamenter sistemin onurunu kurtarmak için sandığa gitti ve “Meclis’te çevirdiğiniz ayak oyunlarından bıktık. Bundan sonra kimin Cumhurbaşkanı olacağına biz karar vereceğiz” dedi.

Bir anlamda parlamentonun işlevini azalttı, yükünü hafifletti. Denilebilirse, aynı zamanda parlamenter sistemi “tartışılır” hale getirdi. Dolayısıyla, sistem tartışmasının fitilini ateşledi. “Mis gibi parlamenter sistem varken bu değişiklik de nerden çıktı?” diye ağlaşanlar, bu soruyu öncelikle kendilerine sormalıdırlar. 

Evet, sistem değişmiştir.

Kaotik durumu da beraberinde getirmiştir

Hem seçilmiş Cumhurbaşkanı, hem seçilmiş hükümet olmaz.

Bu durum ileride (mutlaka) ciddi sıkıntılara yol açacaktır.

Bu (kaotik) durumu gidermek için de, sisteme bir ad bulmak gerekmektedir.

Buna ister Başkanlık sistemi deyin, ister yarı Başkanlık sistemi deyin, isterse güçlendirilmiş Cumhurbaşkanlığı deyin... Hazım kapasitenize kalmış.

Erdoğan, ayrıca, “Seçilmiş Cumhurbaşkanının yetki ve sorumluluklarının düzenlenmesini” istiyor. (Mevcut fiili durumun anayasal bir çerçeveye kavuşturulmasını istiyor. Kavuşturulmasın mı?)

Çünkü halk tarafından seçilmiş Cumhurbaşkanının görev alanını belirleyen yasal düzenlemeler (zamanında) yapılamadı. Meclis’te grubu bulunan partiler, iktidar partisinin konuyla ilgili önerisi karşısında tavana bakmayı tercih ettiler. Hatta“Gelin bu işi düzenleyelim, yarın bir sıkıntı olmasın” diyen iktidar partisine randevu vermediler. Şimdi, “Bu Erdoğan niye böyle?” diye ağlaşıyorlar. 

Evet, sistem değişmiştir.

Bunun adı darbeyse, bu darbeyi Erdoğan değil, 21 Ekim referandumunda (yüzde 69’luk “evet” oyuyla) halk yapmıştır.

Diyebilirsiniz ki, “Biz fiili durumu kabullenmek zorunda değiliz.”

Bu durumda, bir “öneri” getirmeniz gerekiyor. “Erdoğan’ı başkan seçtirmeyeceğiz” demek yetmez. Siz ne söylüyorsunuz? İleride yetki karmaşasına yol açacak bu kaotik görüntü nasıl ortadan kaldırılacak?

Eski sistemle mi?

Eski sistem daha iyiyse, niçin çıkıp bunu savunmuyorsunuz ve halkı ikna etmeye çalışmıyorsunuz?

Eski sisteme dönmek de bir fikirdir.

Kötü de olsa bir “fikir”dir...

Niçin fikrinize sahip çıkmıyorsunuz?

Star

YORUM YAPIN

Yorumlarınız editörlerimiz tarafından okunup onaylandıktan sonra yayına alınacaktır.

Hiç yorum yapılmamış

YAZARIN DİĞER MAKALELERİ Tümü
BU KATEGORİDEKİ DİĞER MAKALELER
YAZARLAR
SESLİ MAKALE YAZARLARI

Copyright © 2020 Sesli Makale - Tüm Hakları Saklıdır.

Rta Yazılım

; ;