SİYASET

Ahmet KEKEÇ : Bu ne biçim kadın?

Tarih
27 Şubat 2018
İzlenme
Kişi
Yazar
Ahmet Kekeç
 Cumhuriyet gazetesine konuşmuş ve içini dökmüş... 

Okuduğunuzda “Ne munis, ne sevecen, ne hak sever bir insanmış” diyorsunuz ve gadredildiğini düşünüyorsunuz. 

Eleman gülüyor oysa... 

Kendisine yönelik güya “saldırılara” ve Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın öfke siyasetine gülüyormuş... “Ben bütün bunlara gülüp geçiyorum” diyor. 

Başkalarının hallerine güldüğüne, gülebildiğine göre, demek ki bir “olgunluktan”sesleniyor... 

Böyle mi peki? 

Bakalım: 

Sözkonusu kişi bir “kadın...”

Dolayısıyla, bu bilginin gerektirdiği azami dikkati göstermeli ve incitici olmamalıyız. Mutlaka bir “rikkat”ten bakmalıyız. 

Bakmak istiyoruz ama bakamıyoruz. 

Hanımefendi böyle “baktırtmıyor” bize. 

Sizleri bilmiyorum ama ben bugüne kadar böyle mesnetsiz öfkeli, böylesine kaba ve böylesine “terbiyesiz” bir kadın görmedim. 

Bu ithamlarımın yanında “hanımefendi” ifadesi biraz sakil (ve karikatür gibi) duruyor ama elden gelen bir şey yok... 

Karşımızda bir hanımefendi var çünkü... “Hanımefendi” sıfatının çağrıştırdığı olumlu (ve latif) niteliklerden uzak bir kişilik sergilese de, son tahlilde bir “hanımefendi”yle konuşuyoruz ve meseleyi neresinden tutacağımızı bilemiyoruz. 

İsmi, Canan Kaftancıoğlu... 

İstanbul CHP İl Başkanı... 

Mütecaviz kişiliğinin ödülü olarak, bir de, Kemal Kılıçdaroğlu tarafından Parti Meclisiüyeliğine yükseltildi. 

Muhtemel bir “İran-Türkiye” savaşında İran’dan yana saf tutacağını söyleyen Eren Erdemve yine muhtemel bir “Suriye-Türkiye” savaşında “Banko Esad”cı olacağını müjdeleyen Sera Kadıgil’le oturup, CHP için “politikalar” belirleyecekler, CHP’ye istikamet tayin edecekler... 

Hanımefendi, İl Başkanı seçildiği günlerde uğradığı saldırıların dökümünü yapıyor ve “İşte bunlara gülüyorum” diyor. 

Durum tam tersi oysa... 

İl Başkanı seçilince, hanımefendinin “saldırgan ve mütecaviz” kimliği ortaya çıkarıldı, “eylemleri” ve “tercihleri” hatırlatıldı... Bu niteliklere sahip birinin İstanbul İl Başkanı seçilmesindeki vahamete dikkat çekildi. 

Hepsi bu... 

Hanımefendi “inanmıyor” ama başkalarının “inancını” küçümseme hakkını görebiliyor kendinde... “İnandığınız Allah’ınız gibi” çirkin ve toplumu infiale sürükleyecek ifadeler kullanabiliyor. 

İçi nefretle dolu... 

Kendisine benzemeyen herkesten, özellikle inanç sahiplerinden nefret ediyor. 

Dinden ve “din”den neşet etmiş değerlerden nefret ediyor. 

Camiden nefret ediyor. 

Ezandan nefret ediyor. 

Farklı yaşam biçimlerinden nefret ediyor... 

Bir çeyrek domuzu yedi dakikada mideye indirmekle övünen kocasının “beslenme tercihleri” konusunda olabildiğince demokrat ama başkalarının yaşam biçimi söz konusu olunca birden militan bir muhalif kesiliyor ve “farklılıkları” nefretinin gerekçesi sayıyor. 

Paylaşımları, hep, bu nefret üzerine kurulu... Ve burada dile getirmekten imtina edeceğimiz galiz (ayıp, çirkin, pespaye ve çoğu zaman “seksist” diye nitelenebilecek “sorunlu”ifadeler kullanıyor. 

Bir hanımefendiye yakışmayacak ifadeler... 

Ki, okuduğunuzda, “Bu ne biçim kadın? Bu ne biçim anne? Neden bir hekimden yardım almıyor? Böyle kadın olur mu?” diyorsunuz. 

Siyasi görüşleri itibariyle de oldukça “sorunlu...”

PKK’ya toz kondurmuyor... Terörle mücadeleyi “faşizm” olarak değerlendiriyor. 

İkide bir Selahattin Demirtaş’a selam yolluyor. 

Fetullah’ın darbesine de toz kondurmuyor. 

Darbe gecesi okunan salalardan niçin rahatsız olduğunu sosyal medya hesabından kendisi paylaşmıştı. Darbecilere değil, darbeyi bastıran halka şarlamıştı, “İnandığınız Allah’ınız gelsin de kurtarsın” gibilerden laflar etmişti. 

Dahası da var ama yer kalmadı... 

Hanımefendinin, kendisine yönelik eleştirileri hangi sözcükle karşıladığını hatırlatarak bitireyim, biraz da siz gülün. “Seviyesiz” diyor. 

Bugüne kadar “seviye”nin kıyısından bile geçmemiş Canan Kaftancıoğlu “seviye”sözcüğünü ağzına alabiliyor ve yüzü hiç kızarmıyor! 

Star
27 Şubat 2018

YORUM YAPIN

Yorumlarınız editörlerimiz tarafından okunup onaylandıktan sonra yayına alınacaktır.

YORUMLAR

 • hursit dilaver

  27 Şubat 2018 10:51
  3 0
  bizim mahallenin amuda kalktığı görülüyor.ne var bunda. bu kadın atatürkün hayal ettiği bir kadın.CANAN-SERA ve SELİN SAYEK üçlüsü atatürkün hayal ettiği türkiyenin modern, laik,kamalist, uygar, aydınlanmacı kadınları. elbet CHPli olacaktı. bunlara oguz salicı ve TR705 i de ekleyin,eren erdemi ve tuncay özkanı ilave edin. İŞTE ATANIN HAYALİ İNSANLAR. bizim mahalle bu sözüme çok kızar ama gerçek bu.ATA ŞİMDİ ÇOOK RAHAT UYUYOR.PARTİ DE ÜLKE DE EMİN ELLERDE diyor.
 • Bir Kürd

  27 Şubat 2018 10:23
  3 0
  Nedendir, daha yazinin basligini okurken soz konusu menhus hatunun kim oldugunu şıppadanak anladim. Kurban oldugum Allah Sen nelere Kadirsin. Diledigini dogru yola iletirsin; hak etmeyeni de sapkinligiyla rezil rüsva edersin
YAZARIN DİĞER MAKALELERİ Tümü
BU KATEGORİDEKİ DİĞER MAKALELER
YAZARLAR
SESLİ MAKALE YAZARLARI

Copyright © 2020 Sesli Makale - Tüm Hakları Saklıdır.

Rta Yazılım

; ;