GÜNCEL

Ahmet KEKEÇ : Bu Dursun’u kim yargılayacak?

Tarih
20 Eylül 2018
İzlenme
Kişi
Yazar
Ahmet Kekeç

Kaç gündür, Dursun Çiçek’e, “Siz indirin, biz yargılayalım” diyen savcı ve başsavcıların kimliği tartışılıyor. 

Dursun Çiçek, biliyorsunuz, Ergenekon mağdurlarından biri. 

Hatta bu davanın “sembolleşmiş” ismi. 

Hemen aklımıza “ıslak imza” tartışmaları geliyor. 

Dursun Çiçek’e ait olduğu iddia edilen bir belge ve o belgenin altındaki imzanın “ıslak”olup olmadığı tartışılmıştı. Tartışmayı müteakip (imzanın “ıslak” olduğuna hükmedildikten sonra), Albay Dursun Çiçek önce gözaltına alınmış, sonra da tutuklanmıştı. 

Epey bir süre de içerde tutulmuştu. 

Mevcut iktidarın FETÖ’ye yönelik operasyonlarından sonra da, hem özgürlüğüne kavuşmuş, hem de yeniden yargılama imkânı tanındığı için aklanmıştı. 

Dursun Bey, bir dönem CHP milletvekilliği yaptı. 

FETÖ’ye yönelik tutumuyla (tutumunun sertliğiyle) bilinen bir milletvekiliydi. 

Fakat ilginç bir şey oldu... 

Daha doğrusu, Dursun Bey’de ilginç bir değişim baş gösterdi. 

FETÖ’nün henüz FETÖ olmadığı, yani “cemaat” kimliğiyle ortalıkta dolaştığı ve hakkında “suç örgütü” olduğuna ilişkin bir yargı kararının bulunmadığı dönemde Fetullahçı yapılanmaya en sert eleştirileri yönelten Dursun Çiçek birden “sönüverdi”, eski katı tutumundan eser kalmadı. 

Beklenen şuydu: 

Dursun albayımız, FETÖ’yle mücadele edenlerin elini güçlendirecek katkılarda bulunabilir, bu mücadelenin başarısı için çalışabilirdi. En azından, söylemleriyle, bu mücadeleyi yürüten kurumlara yardımcı olabilirdi. 

Bunu yapmadı... 

Sustu... 

Daha doğrusu, olup bitenleri kenarda seyretmeyi tercih etti ve suskunluğunu giderek derinleştirdi. 

Kırılma noktası 15 Temmuz’dur... 

FETÖ, 15 Temmuz’da darbeye yeltenmiş, başkentimizi ve Meclisimizi bombalamış, 250 insanımızı katletmişti... Cumhuriyet tarihinin bu en kanlı ve en rezil darbe girişimi bile, Dursun albayımızın konumunu sarsmaya yetmedi, onu “izleyici” olmaktan çıkaramadı. 

Suskun albayımız Dursun Çiçek, bugün kalkmış, şöyle açıklamalar yapıyor: “Hâkimlerle, savcılarla görüşüyoruz. Onlara bazı yargılamaların, bu soruşturmaların niye sonuçlanmadığını soruyoruz... Onlar da bize, ‘Türk yargısının durumunu biliyorsunuz, hâkim ve savcıların üçte biri sanık oldu, görevinden atıldı dolayısıyla bizim iktidarı yargılayacak gücümüz yok iktidarı düşürmek muhalefete düşer, sizin göreviniz, siyasetçilerin görevi. Onları iktidardan indirin bakın biz onları nasıl yargılıyoruz göreceksiniz' diyor. Bunu söyleyenler arasında başsavcılar da var!”

Peki, AK Parti iktidarı hangi suçtan yargılanacakmış? 

Şimdi sıkı durun: 

FETÖ’yle ilişkilerinden dolayı yargılanacakmış. 

Dursun Çiçek’e, “Siz indirin, biz yargılayalım” diyen savcı ve başsavcıların kimliğini tartışıyoruz ama yanlış yapıyoruz. 

Bence Dursun Çiçek’i tartışmalıyız. 

Dursun Çiçek, yukarıda da söylediğim gibi, FETÖ’nün henüz FETÖ olmadığı, yani “cemaat”kimliğiyle bilindiği ve suç örgütü olduğuna ilişkin hakkında bir yargı kararının bulunmadığı dönemi, o dönemde hasbelkader “cemaat”le yan yana gelmiş kişileri kriminalize ediyor. 

Sonrasına hiç bakmıyor... 

Sonrasında bir sürü şey oldu oysa... 

Örgüt, MİT Müsteşarı’nı tutuklamaya kalktı, ABD İstanbul Başkonsolosluğu’nun riyasetinde 17/25 Aralık operasyonunu gerçekleştirdi, MİT TIR’larına operasyon düzenledi, 15 Temmuz’da başkentimizi ve Meclisimizi bombala. Sonunda, yargı kararıyla “en tehlikeli suç örgütü” kapsamına alındı. 

Peki, “suç örgütü” olarak tescil edildikten sonra FETÖ’yle ilişki kuranları kim yargılayacak? 

Elinde “FETÖ tapesiyle” dolaşanları... “FETÖ suflesiyle” siyaset yapanları... “Tiyatro”diyerek 15 Temmuz direnişini itibarsızlaştırmaya çalışanları... FETÖ imamlarından aldıkları belgeleri gazetelere servis edenleri...  

Bunları kim yargılayacak? 

Dahası, FETÖ’nün FETÖ olmadığı dönemi kriminalize eden, sonrasına hiç bakmayan, bu “aymazlık” yetmezmiş gibi bir de aba altından “27 Mayıs sopası” gösteren (tipik bir FETÖ taktiğidir bu) Dursun Çiçek’i kim yargılayacak? 

yazının kaynağı

YORUM YAPIN

Yorumlarınız editörlerimiz tarafından okunup onaylandıktan sonra yayına alınacaktır.

YORUMLAR

 • hursit dilaver

  20 Eylül 2018 15:05
  0 0
  yazar hiiiç umutlanmasın. bu ülkede CHPnin gizli ve evrensel dokunulmazlıgı var. kenan paşa bile hatasını anladı sonra sustu. artık nerelerden fırça yediyse.. ne bilelim belki, İNGİLTERE DEVLET-İ FEHİMANESİ mesela.CHPye dokunan yanıyor kardeşim,unutmayın. ONUN KURDUĞU SİSTEMİ HALA HİÇ BİR BABAYİĞİT DEĞİŞTİREMEDİ. bugünkü yorumumda,star yazarı mı ne.. ÖMER EKİNCİ..bir yazısı var okuyun onu.BİZ DAHA ÇOOK HAYAL KURARIZ BU AKPLİLERLE.
 • hursit dlaver 2

  20 Eylül 2018 14:59
  0 0
  siz bu chp hakkında TÜRKİYENİN HUZURU VE YÜKSELMESİ İÇİN BU CHP NAMLI PARTİNİN HEMEN EBEDİYYEN KAPATILMASI LAZIM diyen DP mebusunu bilir misiniz. ne bileceksniz. yassıadada salim başol da bunu sordu, o da cevap verdi. NE KADAR HAKLI OLDUĞUMU SEN DE GÖRDÜN İŞTE dedi. ama ona da ne eziyetler yapıldı.AKP bu zatın heykelini yapsın,meclise koysun.ama nerdeee AKP de bu akıl..bari her mebus ettiği kişiye bu sözü plaket olarak versin.
 • hursit dilaver 1

  20 Eylül 2018 14:55
  0 0
  CHPde öyle bir hiptonizma durumu var ki, MEKKE İMAMINI ALIP GETİRSENİZ, CHPDE LAİKÇİ,KAMALİST, SEGONDER SEKÜLER OLUR ÇIKAR VE İSLAMI TENKİDE BAŞLAR. bir iki hacı hoca denemesi oldu da, adamlar kendilerini zor attılar. nikahtan iman tazelemeye kadar ne safhalardan geçip kurtuldular. BEN DE BÜTÜN MUARRIZLIĞIMA RAGMEN CHPYE KAYDOLSAM, 1 HAFTADA HELVASI OLURUM.bunlar böyle.
 • HAK DAVA

  20 Eylül 2018 14:45
  0 0
  MERAK ETME AHMET BEY BU DOMUZLARI BİZ YARGILAYACAĞIZ BU FETÖ VE YENİ ASYA YAHUDİ KOMİTESİ KAFİR PİÇLERİNİN ALAYINI ÖYLE BİR YARGILICAZ Kİ HAKİME SAVCIYA DAHİ GEREK KALMAYACAK BU KAFİRLERİN GÖTÜNÜ GÖĞE DİKİK KAN ALICAZ KAN O GÜNLERDE GELİCEK KİMSENİN ŞÜPESİ OLMASIN İNŞALLAH ALLAHINDA İZNİ İLE O GÜNLERDE GELİCEK NE KADAR KAFİR GEBERTİRSEK O KADAR DİNİ MÜBİNİ İSLAMA FAYDADIR
YAZARIN DİĞER MAKALELERİ Tümü
BU KATEGORİDEKİ DİĞER MAKALELER
ÖNE ÇIKANLAR Tümü
YAZARLAR
SESLİ MAKALE YAZARLARI

Copyright © 2020 Sesli Makale - Tüm Hakları Saklıdır.

Rta Yazılım

; ;