SİYASET

Ahmet KEKEÇ : Bence intihar etmelisin

Tarih
27 Kasım 2019
İzlenme
Kişi
Yazar
Ahmet Kekeç

Haberi bu kez de CHP grup toplantısından verelim... 

Buyurmuş ki muhterem: “Memleketin dünya kadar derdi var. Sen bu sorunları çözeceğine CHP ile uğraşıyorsun. Sen kim oluyorsun da CHP'yi ağzına alıyorsun? CHP sıradan parti değildir. Dünyanın en eski partilerindendir. Kuva-yı Milliye'nin partisidir...”

Üçüncü şahıslar, bu satırları okuduğunda, Külliye’nin işi gücü bırakıp CHP’yle uğraştığını sanacak. 

CHP, kendi kendisiyle uğraşıyor oysa... 

Muharrem İnce Kemal Kılıçdaroğlu’yla, Kemal Kılıçdaroğlu Muharrem İnce’yle, Faik Öztrak Tuncay Özkan’la, Tuncay Özkan kim bilir kimle dalaşıyor... 

Bir de, “CHP kuva-yı milliye’nin partisidir” diyerek, partisine masuniyet yüklüyor. 

CHP kuva-yı milliye’nin partisi olduğu için mi, Türkiye’nin düşmanlarıyla iş tutuyor; PKK’ya, YPG’ye “terör örgütü” demekten kaçınıyor? 

Kılıçdaroğlu, grup toplantısındaki sözleri üzerine özür dilemelidir. 

Özür dileyemiyorsa, intihar etmelidir. Net... 

Mülkiyeli şair Cemal Süreya, dönemin Başbakanı Turgut Özal’a “birlikte intiharı” önermişti. 

Özal’dan neden şekvacı olduğunu hatırlamıyorum. 

Entelijansiya, hele de Mülkiye tezgâhından geçmiş aydınlar pek sevmezlerdi rahmetliyi. 

kılıçdaroğlu ile ilgili görsel sonucuKalkınmacı retoriği benimsemiş siyasetçiler, Batı’ya ve Batı değerlerine perestiş eden aydınlarımız tarafından pek sevilmezler(di)... Özal da, bu kontenjandan “nefret öznesi”ydi. Başka da bir suçu yoktu. 

Ben de Kemal Kılıçdaroğlu’nu intihara davet ediyorum. 

Hayır, birlikte değil. 

Bu eylemi tek başına gerçekleştirmelidir. 

Örnek olmalıdır. 

Bir siyasetçi düşünün ki, girdiği bütün seçimleri kaybetmiş, hiçbir iddiasını kanıtlayamamış, hiçbir sözünün arkasında duramamış, söylediği bir şeyi ertesi gün tekzip etmek zorunda kalmış, neredeyse ağzını bozmadan bir tek cümle kuramamış ve “yalanlarıyla” hep suçüstü yakalanmış. 

Üstelik siyasi hayatı “ayar” almakla geçmiş. 

Bu siyasetçi için, intihar dışında başka bir kurtuluş yolu bulamıyorum. 

Kuraldır: Bir iddiada bulunuyorsanız, hele bu iddia üzerine siyaset bina ediyorsanız, önce iddianızı kanıtlarsınız. Yani, iddianıza mesnet teşkil eden bilgileri paylaşır, kamuoyu oluşturursunuz. Bunun sadece siyasi getirisi değil, prestij getirisi de olacaktır ve sözünüzün değeri artacaktır. 

Bugüne kadar hiçbir iddiasını kanıtlayamamış ve yalanlarıyla suçüstü yakalanıp “müfteri” konumuna düşmüş Kılıçdaroğlu’nun hangi sözüne itibar edeceğiz, onu niçin makbul ve muteber bulacağız? Dahası niçin gidip bu adamın genel başkanlığını yaptığı partiye oy vereceğiz? 

Hatırlarsanız, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın yurtdışındaki bankalarda 3 milyar dolarlık serveti olduğunu iddia etmişti; “MAN” adaları filan karıştırıp durmuştu. 

Bu yalanı kendisine 1 milyon liraya patladı... 

Para yetiştiremez oldu, tuttu bir de “tazminat fonu” kurdurdu. 

Bir iddiada bulunuyorsanız, kanıtını da sunacaksınız. 

Bunu yapamıyorsanız, yani edepli, onurlu, haysiyetli bir insansanız muhatabınızdan özür dilersiniz... Özür dilemeyi stratejik bulmuyorsanız edebinizle susup bir kenara çekilirsiniz. 

Kemal Kılıçdaroğlu böyle yapmıyor. 

Önce iftira atıyor, sonra “Sen de itiraf et” diyor... “İddianı ispatlarsan siyaseti ve Cumhurbaşkanlığını bırakacağım. İspatlayamazsan, sen siyaseti bırakacak mısın?” cevabını alınca da, bir zeytinyağı olarak üste çıkıp şunu söylüyor/söyleyebiliyor: “Ben bu konudaki söylentileri dile getirdim. Cumhurbaşkanı, benim iftiramın iftira olduğunu ispat etsin.” (Hem “iftira” diyor, hem “iftiramın iftira olduğunu ispat etsin” diyor.)

yazının devamı

YORUM YAPIN

Yorumlarınız editörlerimiz tarafından okunup onaylandıktan sonra yayına alınacaktır.

YORUMLAR

 • Yasin

  27 Kasım 2019 13:38
  4 1
  Bu ülkenin en büyük talihsizliği ana muhalefet partisinin CHP olmasıdır. İktidar partisini denetleyecek, uyaracak, hata ve noksanı olursa bildirecek bir ana muhalefet partisi yok bu ülkede maalesef. Millet ile, ortak değerleri ile sürekli kavgalı, aleyhine olan her türlü oluşumun içinde yer alan bir garip oluşum. Bu kadar ciddi hata ve kötü siyasete rağmen kemik bir kitlenin bu partiye oy vermeye devam etmesi ayrı bir inceleme konusu.
 • hp

  27 Kasım 2019 13:23
  5 0
  bence de
YAZARIN DİĞER MAKALELERİ Tümü
BU KATEGORİDEKİ DİĞER MAKALELER
YAZARLAR
SESLİ MAKALE YAZARLARI

Copyright © 2020 Sesli Makale - Tüm Hakları Saklıdır.

Rta Yazılım

; ;