SİYASET

Ahmet Kekeç : Abdullah Gül böyle bir adamdı işte!

Tarih
19 Aralık 2019
İzlenme
Kişi
Yazar
Ahmet Kekeç

Fuat Uğur’un köşesinde okudum. Bu defa Tunus’ta kafa çıkarmış... 

Buyurmuş ki, “Demokrasi sandık demek değildir.”

Kimden söz ediyorum? 

Kimden olacak? 

Elbette Sayın Abdullah Gül’den... 

Ben de, birazdan, eski bir “marifetini” (imza attığı bir skandalı) hatırlatacağım... 

Çünkü döneminde kimse üzerinde durmadı. 

Sadece bu satırların yazarı bir-iki yazı yazdı. 

O da yazdığıyla kaldı. 

Hatırlar mısınız, bilmem? DEAŞ'ın gerçekleştirdiği meşum ve menfur Ankara katliamından sonra ülkemizi ziyaret eden Merkel taziyelerini “vicahen” sunmuş, yalandan da olsa teröre karşı savaşta Türkiye'nin yanında olduklarını söylemişti 

Esasında “de” bağlacını kullanmalıydım. “Merkel de...” demeliydim... 

Daha önce başkaları (başka liderler) aramıştı çünkü. Hollande'ından Obama'sına, birçok isim... Cumhurbaşkanı Erdoğan'la dönemin Başbakanını arayıp taziyelerini sunmuşlardı. 

Hayır, Demirtaş'ı aramak kimsenin aklına gelmemişti. 

Böyle bir usul yoktu. 

abdullah gül tunus ile ilgili görsel sonucu"Saldırı (hangi siyasal inanıştan insanlar zarar görmüş olursa olsun), doğrudan Türkiye'ye ve Türkiye'nin istikrarına yönelikti. Taziye için muhatap da, doğrudan (ve doğal olarak) Erdoğan’dı. 

Nitekim öyle oldu. 

Saldırıda hayatını kaybedenler, Türkiye Cumhuriyeti Devleti'nin vatandaşları olduğu için, dünya liderleri doğrudan (ve doğal olarak) Türkiye Cumhuriyeti Devleti'nin yöneticilerini aradılar. 

Bir kişi istisna: 

Bir önceki Cumhurbaşkanımız Abdullah Gül... 

Hani, “Siz içeriye çeki düzen vermezseniz, darbe ve dış müdahale kaçınılmaz hale gelir” diyen ve “dava arkadaşlarını” darbeyle korkutan Gül... 

Gül “dava arkadaşlarım” dediği Erdoğan'la Davutoğlu'nu aramadı. Selahattin Demirtaş'ı aradı. Üzüntülerini bildirdi. Taziyelerini sundu. Karşılığında da okkalı bir “Allah razı olsun” aldı. 

Gül'ün tutumuna geçmeden önce, Demirtaş'ın “gösterme” (faş etme) çabası hakkında birkaç kelam etmek istiyorum. Çünkü Gül tarafından arandığı bilgisi (ya da ihbarı) Demirtaş'a aitti. Yani, Demirtaş faş etmeseydi, kamuoyu Gül'ün taziye telefonundan haberdar olmayacaktı. 

Belli ki Demirtaş “başkalarına” nispet olsun diye bu bilgiyi servise koyuyor ve kendisini aramayan iki siyasi hakkında algı oluşturmaya çalışıyor. Herhalde şunu demek istiyor: “Gül taziye için aradı, Allah razı olsun... Ama Erdoğan'la Davutoğlu aramadı...”

Evet, aynen öyle oldu. 

Erdoğan'la Davutoğlu aramadı. 

İyi ki aramamışlar. 

Neredeyse “Katil Erdoğan”sız cümle kuramayan, bütün siyasetini “düşmanlık ve nefret” üzerine kurmuş, PKK terörüne mazeret üretmekten (ve “Türkiye Türklerindir” bayrağı altında bağlama çalmaktan) başka bir marifeti bulunmayan bir adamı niçin arasınlardı, niçin taziye dileklerini sunsunlardı? 

Bir önceki Cumhurbaşkanımız Abdullah Gül'ün, “dava arkadaşlarım” dediği Erdoğan'la Davutoğlu'nu (bazılarının gözünde) iyice menfur konuma iten taziye telefonuna gelince... 

Hadi “iyi yapmış aramakla” diyelim ama başkalarının acısını paylaşma, başkalarının derdiyle dertlenme hassasiyetini sair alanlarda, sair mağdurlar için de göstermesini bekledik değerli Gül'ün ama bir şey göremedik. 

Dava arkadaşlarını sürekli yalnız bıraktı. 

yazının devamı

YORUM YAPIN

Yorumlarınız editörlerimiz tarafından okunup onaylandıktan sonra yayına alınacaktır.

YORUMLAR

 • Mehmet

  22 Aralık 2019 00:47
  0 0
  Abdullah Gül, benim gibi refahçı biri, eşini fetöcüler kaptırmış olabilir, ak partimizin döneminde başta rahmetli Erbakan Hoca olmak üzere refah partisinden gelenler öyle ya da böyle zamanla hepsi muhalefet oldu, bir şeyleri beğenmediler, bunları da düşünmüyor değilim,
 • Mehmet

  22 Aralık 2019 00:41
  0 0
  Abdullah Gül, 91 seçimlerinde refah partisi milletvekili, o dönemlerde çalışkan bir milletvekili, kayseride 1990 li yıll larda fetönün vakfı gişe rekorları kırıyor ama Gül feyöcü değil, Gül cumhurbaşkanı oldu, ergenekon ve balyozda reis ,fetö savcıları, zaman gazetesi balıklamasına dalıyorlar ama Gül bu işe girmiyor, hatta o dönemde Gül ergenekonculara bir şey demiyor diye kızıyorduk
YAZARIN DİĞER MAKALELERİ Tümü
BU KATEGORİDEKİ DİĞER MAKALELER
YAZARLAR
SESLİ MAKALE YAZARLARI

Copyright © 2020 Sesli Makale - Tüm Hakları Saklıdır.

Rta Yazılım

; ;