TEKNOLOJİ

Apple'ı mahkemeye verdi: Sesimi çaldılar

Tarih
02 Ocak 2019
İzlenme
Kişi

2016 yılından beri Apple'ın akıllı asistanına ses veren İsrailli kadın Apple'ı mahkemeye verdi.

ABD merkezli teknoloji devi Apple bir kez daha bir dava haberi ile gündemde. Ancak bu sefer davanın konusu patent hakları değil. Yaklaşık 2 yıldır Apple'ın akıllı asistanı Siri'ye ses veren İsrailli kadın Apple'ı mahkemeye verdi. Galit Gura-Eini isimli kadın sesinin Siri'de izinsiz olarak kullandığı iddiası ile Apple’a 66 bin dolarlık dava açtı. Galit Gura-Eini’nin sesi, 2007 yılında Nuance Communications Inc. tarafından kaydedilmiş, Galit, sesinin yalnızca ‘yasal’ konuşma oluşturma yazılımlarından kullanılmasına izin vermişti.  

Galit Gura-Eini ile ilgili görsel sonucu'BAYAN SİRİ'NİN APPLE'A AÇTIĞI DAVADA KARAR 

Geçtiğimiz aylarda Türkçe Siri'ye hayat veren Yelda Uğurlu'nun Apple'a açtığı dava sonuçlanmıştı. Bir anda milyonlarca kişinin telefonunda hayat bulan, Türkçe Siri'ye sesini veren Yelda Uğurlu, dijital asistanda sesinin izinsiz kullanıldığı iddiası ile Apple ve Nuance Communications'ı mahkemeye vermişti. Yelda Uğurlu'nın iddiasına göre, sanatçı sesinin toplu taşıma anonslarında kullanılacağını düşünerek Nuance Communications şirketi ile 2011 yılında sözleşme imzaladı. Ancak Nuance Communications, Apple’ın sanal sesli asistanı Siri’ye Türkçe desteği sunması için teknoloji devine Yelda Uğurlu’nun sesini sattı. Yelda Uğurlu, bilgilendirilmeden ve onayı alınmadan sesinin Siri’de kullanıldığı iddiası ile Apple’ı ve Nuance Communications’ı mahkemeye verdi.  

Yelda Uğurlu ile ilgili görsel sonucu

Mahkeme, Nuance Communications’ın Yelda Uğurlu’nun sesinin taraflar arasında imzalanan sözleşmeye uygun şekilde kullanıldığına kanaat getirdi. Mahkeme Yelda Uğurlu’nun, sesinin Siri tarafından kullanılmasına son verilmesi ve gazetelerde ilan verilerek kendisinden özür dilenmesi konusundaki davasını reddetti. 


YORUM YAPIN

Yorumlarınız editörlerimiz tarafından okunup onaylandıktan sonra yayına alınacaktır.

Hiç yorum yapılmamış

BU KATEGORİDEKİ DİĞER HABERLER
ÖNE ÇIKANLAR Tümü
YAZARLAR
SESLİ MAKALE YAZARLARI

Copyright © 2020 Sesli Makale - Tüm Hakları Saklıdır.

Rta Yazılım

; ;