TEKNOLOJİ

Bunu beklemiyorlardı...WhatsApp'a ağır darbe!

Tarih
15 Ocak 2021
İzlenme
Kişi

Türkiye’de de aktif olarak kullanılan haberleşme uygulaması WhatsApp’ın Şubat ayında başlayacak yeni uygulaması ile ilgili ilk yasak hamle Hindistan’dan geldi.

WhatsApp’ın güncellenmiş versiyonunda kullanıcılara ait verilerin “izin dahilinde” kullanılmasının önü açılmış ve bu durum milyonlarca insanın tepkisini çekmişti. Türkiye’de de bu gelişmeyle ilgili olarak Rekabet Kurumu bir soruşturma başlatırken Hindistan’da WhatsApp’ın bu hamlesinin kullanıcıları takip edeceğinden ve ulusal güvenliğe zarar vereceğinden dolayı dava açıldı.

Hindistan'da WhatsApp tartışması - Son Dakika Haberleri400 milyondan fazla WhatsApp kullanıcısıyla en büyük pazarı olan Hindistan’da son günlerde Signal ve Telegram gibi uygulamalara talep artmıştı.

Delhi Yüksek Mahkemesi’ne yapılan başvuruya imza atan avukat Chaitanya Rohilla, “Bu gelişme WhatsApp’ın bir kişinin online hareketine 360 derecelik izleme imkanı tanıyor” dedi.

“KİŞİLİK HAKLARINI İHLAL EDİYOR” WhatsApp’ın ulusal güvenlik verilerini paylaşma, işleme ve saklama özelliğine sahip olduğunu ve bu sebeple çok tehlikeli olduğunun altının çizildiği metinde, “WhatsApp kişilik haklarını ihlal ediyor” denildi.

Whatsapp'tan Hindistan'a özel önlem: Grup konuşmalarında...WhatsApp, 8 Şubat’ta verilerin işleneceğini duyurmuştu. Duruşma yarın Delhi Yüksek Mahkemesi’nde görüşülecek. Daha önce verilerin sadece reklam ve pazarlama alanında kullanılacağını açıklayan Facebook, bu gelişme ile ilgili bir açıklama yapmadı. (YeniAkit)


YORUM YAPIN

Yorumlarınız editörlerimiz tarafından okunup onaylandıktan sonra yayına alınacaktır.

Hiç yorum yapılmamış

BU KATEGORİDEKİ DİĞER HABERLER
YAZARLAR

Copyright © 2021 Sesli Makale - Tüm Hakları Saklıdır.

Rta Yazılım

; ;