EKONOMİ

Stopaj vergisi kaldırılsın

Tarih
01 Haziran 2018
İzlenme
Kişi

TESK Genel Başkanı Bendevi Palandöken, iş yeri kiralarındaki stopaj vergisinin kaldırılması gerektiğini belirterek, “Kira gelirinden doğan vergiyi, kira gelirini elde eden mülk sahibi değil, esnaf ödemiş oluyor” dedi.

Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken, iş yeri kiralarındaki stopaj vergisinin kaldırılması gerektiğini belirterek, “Kira gelirinden doğan vergiyi, kira gelirini elde eden mülk sahibi değil, esnaf ödemiş oluyor” ifadesini kullandı.

İlgili resim

Palandöken, açıklamasında, stopaj vergisinin esnafın omzuna yük bindirdiğini bildirdi.

İş yeri kiralarındaki stopaj vergisinin kaldırılması gerektiğini vurgulayan Palandöken, “Kira gelirinden doğan vergiyi, kira gelirini elde eden mülk sahibi değil, esnaf ödemiş oluyor. Bu da hem haksız bir düzen oluşturuyor hem de esnafın kazancını buharlaştırıyor” değerlendirmesinde bulundu.

Bendevi Palandöken ile ilgili görsel sonucu

Palandöken, açıklamasında kira sözleşmesi yapılırken esnafın iş yeri sahiplerinin isteklerini kabul etmek zorunda kaldığına işaret ederek, net kira üzerinden belirlenen kira sözleşmesiyle verginin esnafta kaldığını ve bunun esnaf üzerinde olan yüklere eklendiğini aktardı.
Stopaj vergisinin adaletsiz bir düzen olduğunun altını çizen Palandöken, şunları kaydetti:

“30 bin lirayı aşan kira gelirlerinde iş yeri sahipleri beyanname vermek zorunda. Beyanname veriyor fakat vergiyi esnaf ödüyor. İş yeri sahibi vergiyi esnafın ödemesine rağmen iadesini de kendisi alıyor. Stopaj vergisi bu noktada tamamen adaletsiz ve çarpık bir sistem halini almıştır.
Bu düzenin değiştirilmesi, esnafın üzerindeki yükün alınması ve stopaj vergisinin kaldırılması gerekiyor. Bu vergi kaldırılarak esnafa bir ayrıcalık istemiyoruz, yalnızca haksızlığın giderilmesini bekliyoruz.”

Akit

YORUM YAPIN

Yorumlarınız editörlerimiz tarafından okunup onaylandıktan sonra yayına alınacaktır.

YORUMLAR

 • hakan

  02 Haziran 2018 00:50
  0 0
  Sayın başkana katılıyorum, Zaten esnafın üzerinde fazlasıyla yük varken, "adaletsiz ve çarpık bir sistem"bu verginin kaldırılması taraftarıyım. Ayrıca; Sayın ahmet beyin kiralık işyerleri var sanırım... Acaba kendisinin stopaj ödeyip ödemediğini merak ediyorum...
 • ahmet

  01 Haziran 2018 17:22
  1 1
  Sayın bendevi Bey esnaf üzerinde yük oluşturmuyor. Çünkü ödenen stopaj gelirden düşülmektedir. Ayrıca stopaj mülk sahibinden kesilerek kiracı tarafından ödenmektedir. Eğer bu vergiyi kaldırdığınızda mülk sahibi bu vergi tutarını kiraya yansıtacaktır.
BU KATEGORİDEKİ DİĞER HABERLER
ÖNE ÇIKANLAR Tümü
YAZARLAR

Copyright © 2018 Sesli Makale - Tüm Hakları Saklıdır.

Rta Yazılım

; ;