SİYASET

Sevil Nuriyeva : Ahmet Hakan ve Müjde Ar’a cevap ZAMAN’ı

Tarih
05 Ocak 2015
İzlenme
Kişi
Yazar
Sevil Nuriyeva

5 Ocak 2015

Azerbaycan birkaç gündür, sanatçı Müjde Ar’ın Azerbaycan eğitimini tiye alan dandik diploma alma hevesini, daha doğrusu bu aşağılayıcı cümlesini konuşuyor. Hanımefendi ne demişti bunu bir hatırlayalım; Benim üniversite diplomam yok. Üniversite ikiden terkim. Azerbaycan’dan dandik bir diploma alıp Cumhurbaşkanlığı’na aday olacağım. Bu cümleyi gazeteci, pardon “tetikçi” rolündeki gazeteci Ahmet Hakan’a Zaman Gazetesinde yayımlanan röportajında sarf ediyor. 

Bu röportaj Azerbaycan’da rahatsızlık yaratırken, buna paralel olarak röportajı yapan Ahmet Hakan’ın 16.11.2008’de “Bakü’den geliyorum” yazısı da yeniden gündeme oturuyor. Azerbaycan Türkçesi’nden tutun da kadınlarına kadar aşağılayıcı tarzıyla kendini gazeteci zanneden bu arkadaşın, çiçeği burnundaki röportajında tekraren bu sefer Müjde Ar’ın ağzıyla hem de Zaman Gazetesinde Azerbaycan’ın eğitiminin aşağılanması pek manidar geldi bana.

Ahmet Hakan Bey’in Azerbaycan’ı küçümseyen küstahça tavrına değinmeyeceğim. Zaten İskele Sancak programından sonra geldiği nokta vahim bir vakadır. Lakin bir toplumu, onun değerleriyle birlikte aşağılayacak hakkı kendinde bulduğu için bayağı terbiye sahibi olduğunu herkese göstermiştir.

Gelelim dandik diplomayı hedef gösterip, eğitimsizlik dalgası geçilen Azerbaycan’a...

Hanımefendinin tarzından farklı olarak ben Azerbaycan Türk’ü olarak kültürüm ve eğitim çerçevesinde, kendisinden bahsedeceğim. Zira okumuş ve kültürlü bir halkın temsilcisiyim... Dostoyevski,OstrovskiHemingwayBalzacByron’dan Victor Hugo’ya uzanan edebiyat serüveniyle kucaklaşmış, bale ve opera kültürünü benimsemiş, ortalama bir vatandaşın muhakkak Bolşoy tiyatrosunda Çaykovski’nin eserlerini dinlemiş, aynı zamanda Necip Fazıl’ı, Yunus Emre’yi duymuş, Çehov’u okurken, Mehmet Akif’ten vazgeçmemiş ve ona hayran kalmış, Cemil Meriç’i anlamış, Fuzuli’yi, Nesimi’yi ruhunda taşımış, Somuncu Baba’dan Akşemseddin’e, Süleyman Şah’tan Kanuni’ye kadar uzanan mefkûrenin bayraktarlığını, Ahmet Hakan’ın 2008’deki yazısında dalga geçtiği ülküyü ve kızılelmayı hedef edinmiş, Geylani’den, İbn-i Arabi’den, Rabbani’den davayı ve yolu okumuş, öğrenmiş, lakin ruhunun gıdasını o büyük şahsiyetten, büyük Nebi’den Hazreti Peygamber’imizden idrak etmiş bir toplumun temsilcisi.

Gelelim Müjde Ar’a.

Müjde Ar, pek fazla Azerbaycan’da bilinmez. Mesela Hülya KoçyiğitTürkan ŞorayNebahat Çehre gibi sevilmez...

Gördüğüm kadarıyla sevgilerimiz karşılıklıdır...

Eğitim önemli bir durumdur. Hele hele toplumda aydın olarak düşüncelerine başvurulan bireylerin, olağanüstü bilgi ve hikmet, kültür ve terbiye sahibi olması şarttır.

Bir sanat temsilcisinin, bir ülkenin eğitimiyle bu denli veya densiz dalgası, hanımefendinin kibarlık ve görgü derecesinin ölçüsü olsa gerek...

Hanımefendiye demekte fayda gördüğüm bir husus vardır. Hani diplomasına dandik dediğiniz Azerbaycan var ya, ne Ahmet Hakan’ın 2008’de yazdığı seviyesiz yazıda gösterildiği gibi hürmet modelinikapsar, ne de sizin dandik dediğiniz anlayışı özünde tutar. Bu dandik diploma dağıtan toplum var ya, her iki aileden birinde muhakkak müzik aleti kullanmanın eğitimini alan birkaç çocuk vardır. Hangi eve girerseniz girin, muhakkak piyano ve kütüphane göreceksiniz. İddia ediyorum; hanımefendi, dedemden babama, babamdan bana miras kalan kütüphanemizi görmüş olsaydı, değerlendirmesinin bu denli terbiye ölçüsüne muhakkak dikkat ederdi. Gerçi kendi ülkesinde, kendi insanının seçtiği Cumhurbaşkanı’na saygısızlık yapanın, başka topluma saygı duymasını beklemem de biraz saflık olurdu. Zira onun değer veremediği ADAM ERDOĞAN, adam anlayışından haberdar olanlar için önem arz eder. Tıpkı bizler gibi. Onun ve  Ahmet Hakan’ın anlamadığını bizlerin anlaması tuhaf değildir. Çünkü altının değerini kuyumcu bilir. Sadece kitaplardan değil; milletin, derin geleneğiterbiyesi ve törelerindenbüyük medeniyetinin varlığından öğrenmiş olanlar anlar, milletin tercihine saygıyı...

Ve gelelim ZAMAN’a... Bu röportajın, bu gazetede yayınlanması hiç tesadüf değildir. Ahmet Hakan’ın 2008’deki yazısında sözü geçen dandik diploma muhabbetinin yeniden Müjde Ar’ın ağzıyla, tekraren gündeme gelmesine anlam vermek artık zor değildir... Azerbaycan’dan tonlarca ekmek yemiş Zaman’cıların değişen tavrına, Atalarımız en doğru tarifi vermiş; ekmeği dizinde demişler... Bizim kültürümüze göre ekmek Allah’ın rızkıdır ve nimettir. Ona ihanet Allah’a ihanettir...

Star

YORUM YAPIN

Yorumlarınız editörlerimiz tarafından okunup onaylandıktan sonra yayına alınacaktır.

YORUMLAR

  • Melikşah Yıldırım

    07 Ocak 2015 02:56
    3 0
    Gerizekâlı cühelâ kendi derekesini efdâl göstermek için milletimizi de aşağılayıp aşağılayıp sanatçı ve muhâbir kalıyorlar yâ(!) Artık 'Bidon Kafalı' Gümüşhane/Kelkit çocukları da gazete okuyup, ülke ve millî şuûrunun yekûnuyla dünyâdan haberdâr sayın bay ve Doğan'a servis yapan Niştantaşı'nda çerez peşindeki hamamböceği, kültürel ve paralel ihanet yalakları, halk muhakkirleri, ihânet ve yersizlik mükâfilleri sizi. Köylü Anamın düşüncesi gibi 'okul ve hastahane yaptı' gibi kamusal birkaç binâ dikmekle pak nazarla kalmaz iktidârın ki Anadolu saf Müslüman halkınının hiss-i selimi sizin kurmaca aklınızının da fevkinde, teveccühün olmaması bu sebebten ve de sosyal değerlendirmeniz baştan aşağıya yanlış: "bu halk ogumuyo, goyun, aptal ve oryantal câhil çoban" olan biz duyduklarıyla ve hars, hasletleriye size oy vermekten kaçındığımız kadar okuduğunda kapının önünde "Defv olun, global kaypak mürcifleri, yerli ellerinizi ülkemizden çekin" diye bütün gün önünde dikilecek ve sizlere bu değişim vetiresindeki ihânetlerinizin de oturduğunuz hâkkınız olmayan tahttaki varlığınızın da hesâbını sorup, kapı önünde garibân bırakacaktır!
YAZARIN DİĞER MAKALELERİ Tümü
BU KATEGORİDEKİ DİĞER MAKALELER
ÖNE ÇIKANLAR Tümü
YAZARLAR
SESLİ MAKALE YAZARLARI

Copyright © 2020 Sesli Makale - Tüm Hakları Saklıdır.

Rta Yazılım

; ;