SİYASET

Fatih Altaylı : IŞİD’in silahları üç ülkeden

Tarih
08 Ekim 2014
İzlenme
Kişi
Yazar
Fatih Altaylı
8 Ekim 2014....

IRAK Şam İslam Devleti adı altında Irak ve Suriye’de “terör devleti’’ kuran ve büyük bir vahşete imza atan “grubun’’ silahlandırılmasıyla ilgili olarak ABD Başkan Yardımcısı Biden, başta Türkiye olmak üzere bölge ülkelerini suçlarken, “bağımsız’’ kuruluşların yayınladığı raporlar durumun pek de öyle olmadığını gösteriyor.
ABD’nin en eski “dış politika’’ think tank’lerinden Foreign Policy’nin son yayınında IŞİD’in silah kaynaklarıyla ilgili çok önemli bir rapor yer aldı.
Raporu hazırlayan, Londra merkezli “Conflict Armament Research’’ adlı bir grup.
Dünyadaki çatışma bölgelerine araştırmacılar yollayarak “sahada’’ yaptığı tespitleri yayınlayan grubun Irak ve Suriye’de IŞİD’in çatıştığı bölgelerde, Kuzey Irak ve Kuzey Suriye’de Avrupa Birliği finansmanıyla yaptığı incelemenin sonuçları ilginç.
4 ayrı çatışma bölgesinde farklı silah tiplerine ait, kimi küçük kimi büyük kalibreli toplam 1700 ayrı mühimmat toplanmış.
Çatışmalarda kullanılan bu mühimmatlardan en eskisi 1945 yılı yapımı ve Sovyetler Birliği üretimi.
CAR’nin topladığı 1700 adet mühimmatın 492 adedi Rus veya Sovyet yapımı.
Sovyetler’in ve Rusya’nın yıllardır Esad rejiminin destekçisi ve silah kaynağı olduğu bilindiği için IŞİD’in elindeki silahların bir bölümünün Suriye ordusu kaynaklı olduğu sonucu çıkarılmış. Bunlar IŞİD’e verildi mi yoksa IŞİD tarafından ele mi geçirildi orası net değil.
Rapora göre IŞİD’in kullandığı mühimmatın ikinci büyük kaynağı ise Çin.
Araziden toplanan mühimmatlarda Rusya’nın ardından Çin üretimi 445 adet kovan var.
Her iki ülkenin de Esad rejiminin destekçisi olduğu biliniyor.
Ama asıl büyük sürpriz, IŞİD’de bulunan mühimmatın önemli bir bölümünün de ABD kaynaklı olması.
Ve daha da ilginci, bu mühimmatların önemli bir bölümünün ABD ordusuna ait Missouri’deki bir tesiste üretilmesi.
IŞİD’in kullandığı ABD üretimi mühimmatın bir bölümü de California merkezli özel bir şirket olan Sporting Supplies International üretimi.
Çok az miktarda da İran, Bulgaristan gibi ülkelerden gelmiş silah ve mühimmatlar da CAR’ın raporuna girmiş. Raporda Türk malı mühimmatlar görülmüyor.
ABD ve Batı ülkeleri kaynaklı mühimmatların IŞİD tarafından Irak ordusundan çalınmış veya ele geçirilmiş olabileceği, ancak Batılı silah üreticilerinin IŞİD’e silah ve mühimmat satıyor olabileceği ve elindeki büyük para kaynaklarıyla IŞİD’in dünyanın her yerinden silah alabilecek konuma geldiği de rapora yazılmış.
IŞİD’in elindeki silahlarla ilgili olarak da özellikle küçük kalibreli Batı yapımı silahların büyük bölümünde seri numaralarının büyük bir özenle “silinmiş’’ olması ve bu yolla silahın kaynağının belirlenmesinin imkânsız hale getirilmesi “önemli’’ bir ayrıntı olarak raporda yer alıyor.
Tek başına bu rapor bile ABD yönetiminin IŞİD’in kaynakları konusundaki suçlamalarında “samimiyet’’ olmadığının göstergesi...
Habertürk

YORUM YAPIN

Yorumlarınız editörlerimiz tarafından okunup onaylandıktan sonra yayına alınacaktır.

Hiç yorum yapılmamış

YAZARIN DİĞER MAKALELERİ Tümü
BU KATEGORİDEKİ DİĞER MAKALELER
ÖNE ÇIKANLAR Tümü
YAZARLAR

Copyright © 2018 Sesli Makale - Tüm Hakları Saklıdır.

Rta Yazılım

; ;