DÜNYA

Serdar Turgut : Trump’ın adamı Steve Bannon, Türkiye seçimini takibe aldı

Tarih
20 Haziran 2018
İzlenme
Kişi
Yazar
Serdar Turgut

BAŞKAN Trump’ın başstratejisti Steve Bannon, görevinden ayrıldığında ona Trump tarafından verilen gizli görevin kimse farkında değildi. Oysa Amerika, o gün resmen tüm dünyanın siyasi yerleşik yapılarını sarsıp yerine Trump’ın onaylayacağı popülist rejimler getirmek için yola çıkmıştı. Buna Trumpizm de diyebiliriz.

Nitekim Trump bunun Amerika’da gereğini yapıp G7 toplantısında olduğu gibi düzenleri liderler düzeyinde resmen sarsarken Bannon da bu siyasi işbölümünde Avrupa tabanındaki mücadeleyi üstlenmişti.

Bannon’un İspanya ve İtalya’daki faaliyetleri sonucu o ülkelerdeki yerleşik merkezi yapılar sarsıldı, popülist hareketler çok güçlendi. Avusturya’nın cami kapatan iktidarında da Bannon’un katkıları olduğu biliniyor.

Washington’daki bu tür siyasi oluşumları inceleyen uzmanlar, SteveBannon’un bu aralar Türkiye’deki seçimi de çok yakından takibe aldığını söylüyorlar. Hatta Bannon’un bir ara Türkiye’ye gidip siyasi havayı birinci elden görmeyi düşündüğünü, ancak oluşabilecek tepkiler nedeniyle bundan vazgeçtiğini de belirtiyorlar.

YALAN HABERLER

Steve Bannon’un daha önce başında olduğu yayın kuruluşu Breitbart News’ün Avrupa örgütlenmesinin, Bannon’un Avrupa’da verdiği kavgayı tüm gücüyle desteklediği belirtiliyor. Bu yayın kuruluşu yalan haberler yaparak siyasi gelişmeleri etkileme konusunda uzmanlaşmış bir medya şirketi.

Bu şirket, isteyen “popülist” desin isteyen de “faşist” siyasi eğilimleri, bulundukları ülkede güçlendirecek ve uluslararası bağlantılar kurmalarını sağlayacak türde haberler üretip yayıyor. Üretilen haber, şirketin bir sitesinde çıktıktan sonra ana medyada var olan bağlantılar kullanılarak yayılıyor ve meşruluk kazanıyor.

Bannon, Amerikan yönetiminin onayladığı siyasi görüşlerin Avrupa ülkelerinde güçlenmesi için mücadelesini verirken bu yalan haber yapım mekanizmasını çok güçlü kullanıyor. Bu yüzden İtalya’da göçmenlere karşı sert tavır ile Avusturya’daki cami düşmanlığının birbirlerine bağlı olduğunu ve bütün bunların temelinde Bannon ve arkadaşlarının manipülasyonlarının bulunduğunu unutmayalım.

SEÇİME 5 GÜN KALA

Başkan Trump’ın tam desteğini almış bulunan Bannon ve arkadaşlarının şu anda Türkiye’deki seçimi de analiz ettiklerini ve bunların yalan haber üretmekte uzman olduklarını unutmamalıyız. Türkiye’de provokasyonlara ve gerilim düzeyi hızla yükselmeye açık bir potansiyel de var.

Bunlar bu ortamda nereden çıktığı belli olmayan yalan haberlerle, özellikle sosyal medyayı kullanarak siyasi tartışmaları yönlendirmeye kalkışabilirler. Bu konuya dikkatimi çeken Washington’daki uzman kaynağım, “İşte bu yüzden derinde sürmekte olan bu gelişmeleri bilmelisiniz ve dikkat etmelisiniz” diye uyardı beni.

G7’DE OLANLAR

Kanada’da yapılan G7 toplantısında Trump nedeniyle yaşananların ve zirvenin neredeyse dağılacak hale gelmesinin de katiyen bir rastlantı ve planlanmamış bir gelişme olmadığı söyleniyor Washington’da. Bunu söyleyenler Başkan Trump ile eski başstratejistinin “Trumpizm”i dünya ölçeğinde yaymak için aktif bir işbirliğine gittiklerini belirtiyor. Trumpöncelikle müttefik ülkelerdeki resmi yönetimleri liderler düzeyinde sarsarken Bannon da tabanda hareketlenmeler yaratarak o ülkelerde Trump’ın görüşlerine yakın siyasi gelişmelere destek veriyor.

Trump bunu global bir mücadele olarak görüyor ve Türkiye’nin de bunun dışında tutulmadığı özellikle bu dönemde kesin olarak ortaya çıkmış durumda.

yazının kaynağı

YORUM YAPIN

Yorumlarınız editörlerimiz tarafından okunup onaylandıktan sonra yayına alınacaktır.

YORUMLAR

 • hursit dilaver

  20 Haziran 2018 15:22
  0 0
  bu tip adamları ve hani şu gezde istanbula gelen piyanocuları AB mebuslarını, teröristleri falan özgürlük, barış, kardeşlik diye ülkeye sokmayın. ezikliğinizi tescilletmeyin. neydı o PKK sempoatizan AB bakanları falan. sokmayın sınırdışı edin.. bir şey olmaz.buraya gelip size baka baka bu terörist köpeklerin yanında oluyorlar.ZATEN SİZİ İSTEMİYORLAR, BUNLARIN DEVRİM YAPMASINI İSTİYRLAR.o zaman siz kime yaranmak için debeleniyorsunuz... batılılara mı.
 • hursit dilaver

  20 Haziran 2018 15:19
  1 0
  önce seçim akşamı 17.00 ile 21 .00 arasında tweteri, facebooku falan kapatın.yani ülkeyi alt üst edecek haberler yayınlanacak orda. dikkat edin. bizim necip halkımız da elde hıyarım var diyene tuzla koşar böyle zamanlarda.sonra da pişman olur. onun için bu 4 saat çok önemli KAPATIN KARDEŞİM. YETKİ ELİNİZ DE BATI ÜLKELERİ KAPATIYOR. NE KORKARSINIZ. BU KADAR DEMOKRASI OLMAZ. BU DEVLET YIKMA DEMOKRASİSİDİR. BU DEMOKRASİ SONUNDA BU DEVLETİ YOK EDER.
 • HAK DAVA

  20 Haziran 2018 11:50
  1 0
  AMERİKANIN NE KADAR TASMALI İTİ VARSA SAHAYA İNDİ NE HİKMETSE HEPTE ÜLKEMİZ SEÇİME GİDERKEN ÇIKIYOR BU İTLER PİYASAYA ULAN SİZ NE KARIŞIYORSUNUZ BİZİM İÇ İŞLERİMİZE.RECEP TAYYİP ERDOĞAN ALMANYADAKİ TÜRK KARDEŞLERİMİZE TÜRK VE MÜSLÜMAN DÜŞMANLIĞI YAPAN PARTİLERE OY VERMEYİN DEYİNCE ALMANLAR YİYCEKTİ TAYİP ERDOĞANI İÇ İŞLERİMİZE KARIŞMA DİYE.SİZ NİYE KARIŞIYORSUNUZLAN İÇ İŞLERİMİZE...
YAZARIN DİĞER MAKALELERİ Tümü
BU KATEGORİDEKİ DİĞER MAKALELER
ÖNE ÇIKANLAR Tümü
YAZARLAR

Copyright © 2018 Sesli Makale - Tüm Hakları Saklıdır.

Rta Yazılım

; ;