DÜNYA

Serdar Turgut : Yılmaz Özdil haberin olsun, bizim mahalledeki komşuların durumu pek iyi değil

Tarih
08 Haziran 2019
İzlenme
Kişi
Yazar
Serdar Turgut

Bunca yıl AKP iktidarının Atatürkçü-laik kesimin insanlarında bir tahribat yapacağı, bu tahribatın da özelikle beyinlerinde olacağı tahmin edilebilirdi. 
Nitekim hem kendi gözlemlerimden hem de Yılmaz Özdil’in okuyucu kitlesinin davranış biçiminden çoğumuzun yavaş yavaş kafaları sıyırmaya doğru gittiğimizi görüyordum.
Yılmaz Özdil kardeşim acaba bundan haberdar mı, acaba kendi okuyucu kitlesinin yavaş yavaş delirmeye başladığını biliyor mu?
Ben hariç çoğu yazar kendi okuyucularının bu duruma gelmesinden hoşlanmaz.
Mizah yazılarımı hoşlanarak okuyanların en az benim kadar kafayı yemiş olduklarını düşündüğümden ben buna alışığım. Hatta biraz daha delirseler daha da iyi olacak gibi hissediyorum. Deli deliyi iyi anlar ya, onların ne kadar saçmalasam dahi beni anlayacakları güvencesi ile yazıyorum mizahı.

***

Gelelim neden Yılmaz Özdil okuyucuları için böyle konuştuğuma.
Özdil bayramın başlangıcında bir yazı yazdı.
Son kontrol ettiğimde bu yazı 2002 kez paylaşılmıştı.
"Kim bilir ne kadar derin düşünceler var, yine ne ustalıklar sergilemiştir Özdil" diye düşünüyor değil mi insan bu paylaşım sayısını görünce.
Peki o zaman gelin bu 2002 kez paylaşılan yazıyı birlikte okuyalım.
4 haziran 2009 tarihli yazı  ‘Mutlu Bayramlar’ başlıklı..
"Büyüklerin ellerinden küçüklerin gözlerinden mutlu bayramlar cümleten."

***

Evet bu kadar yazı. Gördüğünüz gibi büyük bilgelikler fışkıran, inanılmaz derin düşünceler taşıyan, ufuklar açan bir şey değil bu. Özdil genelde o tür yazılar yazar ama bu defa sadece bayramlaşmış işte.

***

Bu yazının bile 2002 kez paylaş��lmış olması bana ortada tıbben teşhisi koyulmamış ciddi bir problemin olduğunu gösteriyordu.
Özdil’in geçmiş yazılarına da baktım.
Yılmazcım senin yüzünden bak ne hallere düştüm bu yaşımda ciddi araştırmacı gazetecilik bile yapmak zorunda kaldım.
İzmir’de bir rakı ısmarlarsan belki bu gazetecilik faaliyetim nedeniyle oluşan yorgunluğumu kolay atabilirim.
Neyse aradığım yazıyı da 3 mayıs 2009 tarihinde buldum. Yazının başlığı ‘İzninizle’.
"Hafta sonu yurt dışındayım, seyahat dolayısıyla… İzninizle" demiş Özdil ve orada da kesmiş.
Bu da tam 562 kez paylaşılmış.
Düşünsenize keşke bir şeyler yazsa diye devamlı bekleyen bir kitle var ve ne yazıldığına pek bakmadan da istikrarlı biçimde paylaşıyor bunları. Paylaştıkları insanlar da sormuyor onlara "Bunu neden paylaştın ki" diye.

***

Ben Özdil’in yerinde olsaydım o izin yazsısını on binlerin hatta yüzbinlerin bile paylaşacağı hale kolayca getirirdim.
Düşünsenize Özdil yazısında "Hafta sonu yurt dışındayım" yerine"Hafta sonu Selanik’teyim... Atatürk'ün evini ziyaret edeceğim... İzninizle" diye yazmış olsaydı bu yazı kesinlikle ortalığı yakar yıkardı. Türkiye ve belki de dünya paylaşım rekorlarını filan kırabilirdi...

***

Biliyorum Yılmaz kardeşim bu iktidar sana istemeyeceğin kadar yazı konusunu hemen her gün veriyor ve sen de bu fırsatı en güzel şekilde kullanıyorsun. Ama olur a bazen canın çok siyaset yazmak istemez, ama paylaşmak için yazı beklemekte olan kitleleri de üzmek istemezsen, sana önerim böyle bir gün olduğunda direkt şevketi bostan yemeği tarifi verebilirsin. 
Bunu yaparsan o gün belki yazın İzmir ve çevresinde pek paylaşılamayabilir ama göreceksin İstanbul ve Ankara’da yine rekorlar kıracaksındır. Gerçi bu kitle İzmir’de de bunu paylaşacaktır ve nerdeyse tüm hayatını şevketi bostan pişirmekle geçirmiş olanlar dahi bu tarifi bir de Özdil’den zevkle okuyacaklardır.
Yılmaz Özdil, şu anda özelikle Nişantaşı’nda ve Bağdat Caddesi'nde güzel şevketi bostan pişirme hayali ile yanıp tutuşan kaç kadın var bir bilsen; bir de onlara güzel bir şevketi bostan tabağının olduğu masaya eşi ya da sevgilisiyle oturup rakı içmek hayali kuran erkekleri de eklersen yazının paylaşılma potansiyelinin milyonları bulacağını görebilirsin.

***

Belki inanmayacaksınız ama okuyucunun bu davranış biçimi bana liderlerinin lafı üzerine intiharı bile göze akabilecek çılgın tarikatçıların davranışlarını çağrıştırdı ve açıkçası bu durumdan hafifçe ürktüm. Bundan 40 yıl kadar önce çılgın bir dini lider olan Jim Jones tarikat üyelerini ormanın derinliklerine götürmüş ve onlara siyanür karıştırılmış soğuk meyve sularını içmelerini emretmişti. O gün 900 kişi öldü.

yazının devamı

YORUM YAPIN

Yorumlarınız editörlerimiz tarafından okunup onaylandıktan sonra yayına alınacaktır.

YORUMLAR

 • sukru oz

  09 Haziran 2019 14:44
  3 0
  temel uzun yıllar uluslar arası sularda kaptanlık yapmış biridir.tanıyanlar onun cok bilgili akıllı zengin oldugunda hem fikirdir.Bir taka alıp balıkcılığa başladığında boynundaki anahtarla kasayı acar yıpranmıs bir kagıda saatlarce bakar sonra sefere cıkarmış herkes kagıtta cok önemli bir bilgi define haritası oldugunu düşünürlermiş temel ölünçe yanındakiler hemen kasayı acmışlar degerli kagıtta iskele sag taraf sancak sol taraf yazmaktaymış yazınızı okuyunca bu fıkra geldi aklıma
 • hursit dilaver

  08 Haziran 2019 10:26
  1 0
  0 0lay guadelup adında 0lmuştu ve benim bildiğim 1200 kişi t0plu intihar yapmıştı ve de hepsi ölmuştu. guadelup deyip geçmeyin,meşhur ve sihirli adadır. 0 adada dunyanın gelecegi planlanmıştı. ıran devrimi, turk 12 eylulu, afganistan ve ırak işgalı falan..hattairan ırak savaşları. hep yeni bir dunya için dunya liderleri bu işleri guadelup adasında planlamıştı.yılmazın 0kurları bu AKP iktidarı devam ettikçe de t0plu intihara geçebilir yani.. ne bilelim..
YAZARIN DİĞER MAKALELERİ Tümü
BU KATEGORİDEKİ DİĞER MAKALELER

Copyright © 2022 Sesli Makale - Tüm Hakları Saklıdır.

Rta Yazılım

; ;