DÜNYA

Serdar Turgut : Rehavete düşmeyelim, Washington'da Erdoğan düşmanları rahat durmuyor

Tarih
26 Aralık 2018
İzlenme
Kişi
Yazar
Serdar Turgut

Yaptığı son hamleler ile Türkiye bölgede oyun oynanabilen bir ülke değil oyun kurucu olduğunu gösterdi. Başkan Erdoğan’ın son hamleleri ve ABD ile oluşturulan yeni durum büyük başarıdır ve global düzeyde Türkiye’yi hak ettiği konuma taşıyacak kadar da önemlidir.

Bu gibi durumlarda başarıyı alkışlamakla yetinmek yerine, olabilecek tehlikelere dikkat çekmenin çok daha önemli olduğunu düşünüyorum. Çünkü böyle ortamlarda oluşabilecek yeni tehditler gözden kaçırılabilir.

Şunu unutmayalım Başkan Erdoğan ile Trump yeni bir sayfa açıyorlar ve bu da sürecek ama Washington'daki Erdoğan düşmanları da rahat durmuyorlar. Bunlar şehirde yeni koalisyonlar yaratarak Başkan Trump’la Erdoğan'a birlikte saldırmaya çalışacaklar. Nitekim bunun hazırlığı başlamış durumda. Ben bunları  burada takip ediyorum, herkes olan biteni bilsin diye bugün bunları anlatacağım.

GÜÇ MERKEZİ FAALİYETTE

1- Washington’da dünyada fazla takip edilmeyen pek bilinmeyen bir asıl güç merkezi vardır.

Trump’ın seçildiği gece M Street’teki binasında kutlama partisi düzenlenen, CIA başkanlığına Gina Haspel’in atanacağını herkesten önce öğrendiklerinde yine partiler verilen Foundation for Development of Democracies (FDD) adlı bir vakıf var. Evanjelist çevreler ile çok yakın bağlantıları olan neocon kökenli bir kuruluş bu. Ulusal Güvenlik Danışmanı John Bolton da bu kuruluş ile bağlantılı.

ERDOĞAN DÜŞMANLARI

ABD elçiliğinin Kudüs’e taşınmasına sert eleştirileri nedeniyle Başkan Erdoğan’a düşman kesilmiş olan evanjelistlerin Trump ile bağlantısını kuran Sheldon Allison da bu kuruluş ile bağlantılı.

Eski CHP milletvekili Aykan Aydemir, Erdoğan aleyhine faaliyetlerini bu kuruluş içinde yürütüyor.

Başkan Erdoğan’ın son hamleleri bunlarda büyük korku ve panik yarattı.

Hemen harekete geçip birbiri ardına aslında Türkiye’nin ne kadar tehlikeli bir ülke olduğunu anlatmaya çalışan yapıtlar yayınlamaya başladılar.

MÜSLÜMAN KARDEŞLER KARTLARI

Son olarak Türkiye’nin Libya’daki bazı çevrelere silah sevkiyatı yaptığı yalanını ortaya atan bir raporları dolaştı Washington’da.

Bu kuruluş John Bolton ile birlikte Müslüman Kardeşleri global terör örgütü ilan etmek için çalışıyor. Buna Başkan Erdoğan’ın da ismini bulaştırmak amaçları. Trump ile Erdoğan’ın yakınlaşmaları bu yüzden bunlarda büyük panik yarattı, planları bozuldu. Ama duracaklarını da sanmayalım, Pompeo da bunları dinler ve sıkça görüşür onlarla. Faaliyetlerini sürdüreceklerdir, bunu bilelim ve dikkatli olalım.

MIKE FLYNN BAĞLANTISI

2- Bilmem dikkat ettiniz mi ama özel savcı Mueller’in bir ara Türkiye için çalışmış olan Mike Flynn’ı da soruşturmasına dahil etti. Bunun savcının esas soruşturması gereken Rusya bağlantıları ile alakası yoktu ama bir amaçla soruşturmaya dahil edildi, savcının son iddianamesinde Mike Flynn’ın aracılar vasıtasıyla Türkiye’den önemli miktarda para aldığı ve bunun bir bölümünün Trump’ın seçim kampanyasına aktarıldığı söyleniyor.

Şimdi Washington’da deniliyor ki Demokratlar Temsilciler Meclisi'nde hakimiyeti ele aldıklarında, yani yeni yılda, kurulacak soruşturma komisyonlarında Trump ile Erdoğan’ın son yakınlaşmasında verildiği iddia edilen bu paranın etkili olduğu iddiası ortaya atılacakmış. Bunun üzerinden hem Trump’ı hem de Erdoğan’ı vurmaya çalışacaklar, böylece son derece ilginç, yeni bir düşman cephesi ortaya çıkıyor, evanjelistlere yakın FDD ile Demokratlar arasında bir düşmanlık cephesi oluşabilir. Bunu da bilelim ve dikkatli olalım.   

Yazının kaynağı


YORUM YAPIN

Yorumlarınız editörlerimiz tarafından okunup onaylandıktan sonra yayına alınacaktır.

YORUMLAR

  • Beş yıldız

    26 Aralık 2018 22:28
    0 0
    Taraf olmayan korkmasın; taraf olan Bir gün bertaraf olur.
YAZARIN DİĞER MAKALELERİ Tümü
BU KATEGORİDEKİ DİĞER MAKALELER
YAZARLAR
SESLİ MAKALE YAZARLARI

Copyright © 2020 Sesli Makale - Tüm Hakları Saklıdır.

Rta Yazılım

; ;