GÜNCEL

Serdar Turgut : John Bolton'u Türkiye'de en sinirlendiren olay

Tarih
12 Ocak 2019
İzlenme
Kişi
Yazar
Serdar Turgut

Washington’un siyasi dedikodu çarkları hiç durmaz, bu şehir 7/24 siyasi dedikodu üzerine yaşar.
Bugünlerde ulusal güvelik ve dış politika çevrelerinin favori dedikodusu John Bolton ve onun son Türkiye temasları.
Deniliyor ki Bolton’un zaten çok dengeli olmayan ruh hali Türkiye gezisinde yaşanılanlardan sonra daha da bozulmuş. 
Yaşadığı diplomatik skandalı çevresine anlatırken hayli sinirlendiği ve yaşadıklarına hayli bozulmuş olduğu görünüyormuş.
Ve yine konuşulanlara göre Ankara’da yaşadıkları arasında en çok da Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Prof. Dr. Fahrettin Altun’un Twitter’den attığı mesaja bozulmuş ve kızmış.

TÜRK MİSAFİRPERVERLİĞİ 

Başkan Erdoğan tarafından kabul edilmeyen ve bir basın toplantısı bile yapmadan apar topar Ankara’dan ayrılan Bolton için Twitter hesabından paylaştığı mesajında Altun, "Umarım kendisi dünyaca ünlü Türk misafirperverliğini tatmıştır" ifadesini kullanmıştı.
Okuduğumda beni tebessüm ettiren bu zeki mesajın Bolton’u bozması ve sinirlendirmesi normal tabii. Ama döndükten sonra aradan zaman geçmesine rağmen bunu hala daha etrafına anlatması canının bayağı yandığını da gösteriyor.

ACABA FARKINDA MI?

Aslında Ankara’da yaşadıkları sadece kendisinin neden olduğu şeylerdi. 
İsrail’deyken öyle abuk sabuk konuşmasaydı, Ankara’da başına gelenlerin hiç birisi olmayabilirdi. 
Ama ruhsal dengeleri zaten bozuk olduğundan hele İsrail konusu devreye girdiğinde iyice tuhaflaşabildiğinden neyi nasıl konuşacağını bazen unutabiliyor, dediklerinin nerelere varabileceğini, değerlendirmekten uzaklaşabiliyor. Biraz makul düşünebilse İsrail’de dediklerinin Ankara’da hiç hoş karşılanmayacağını herhalde onun bile görebilmesi gerekiyordu.
Ama yine dengesiz ruh haline yenik düştü ve kendini yine kaybedip konuştu ve sonra Ankara’ya geldi. Buradaki tecrübeli diplomatik çevreler Bolton’un Ankara'da yaşadıklarının taam bir diplomatik skandal olduğunu düşünüyorlar.
Açıkçası Altun’un o esprili ve son derece zeki mesajını da hak etti Bolton. Şimdi ise kızgınlığını etrafına ifade edip rahatlamaya çalışıyormuş.

PENTAGON’DAN BOLTON AÇIKLAMASI

Bu arada Washington’daki birimler arası koordinasyonsuzluk ve anlaşmazlıklar sürüyor. Cuma günü yayınlanan Wall Street Jounal gazetesindeki tecrübeli savunma muhabirlerine bir açıklama yapan Pentagon yetkilisi "Biz Bolton’dan emir almayız çekilme süreci sürüyor" dedi. Buradaki diplomatik kaynaklar bu açıklamadan sonra Ulusal Güvenlik Danışmanı'nın aslında istifa etmesi gerektiğini söylüyorlar ancak Bolton’dan bunun beklenmemesi gerektiğini de ekliyorlar. Pentagon kaynakları çekilmenin lojistiği açısından Suriye’de bazı askeri hareketlenme gözükebileceğini ve bunun şaşırtıcı olmaması gerektiğini söylüyorlar, Kuveyt'ten ve Irak’tan ve Akdeniz'deki gemilerden çekilme sürecine yardım için takviye asker gönderilebileceğinibelirtiyorlar. 

yazının kaynağı

YORUM YAPIN

Yorumlarınız editörlerimiz tarafından okunup onaylandıktan sonra yayına alınacaktır.

Hiç yorum yapılmamış

YAZARIN DİĞER MAKALELERİ Tümü
BU KATEGORİDEKİ DİĞER MAKALELER
ÖNE ÇIKANLAR Tümü
YAZARLAR

Copyright © 2019 Sesli Makale - Tüm Hakları Saklıdır.

Rta Yazılım

; ;