DÜNYA

Serdar Turgut : Herkesin cevabını aradığı soruya cevabı buldum: Trump'ın yaptıkları yeni bir Amerikan planını mı gösteriyor?

Tarih
29 Aralık 2018
İzlenme
Kişi
Yazar
Serdar Turgut

Başkan Trump hiç kimseye danışmadan, tüm ulusal güvenlik yapısını şaşırtan Suriye’den çekilme kararını açıklayınca tüm dünyada bunun yeni bir gizli Amerikan planı nedeniyle mi olduğu kuşkusu oluştu ve herkes, ben de dahil, bu yeni planının ne olduğunu bulma peşine düştü.

Tatilde Washington’da kalanlar ile ailelerinin yanına gitmişleri de bulup konuşarak, analizleri güçlü herkesle beyin fırtınaları yaparak sanıyorum ki sonunda aranana cevabı buldum.

Ortada yeni bir Amerikan planı, yeni bir strateji filan yok. Bütün son gelişmeler bu başkanın yönetim üslubundan, spontane hareket edip insanları şaşırtmaktan zevk almasıyla açıklanabiliyor.

Çarşamba gecesi onun tüm hayata bakışını, yönetim felsefesini açıklayan bir gelişmeye de şahit oldum.

TESADÜFEN ŞAHİT OLDUĞUM OLAY

trump kilise ile ilgili görsel sonucuPentagon’da görevli arkadaşım sabah konuşurken bana "Sen hiç kiliselerdeki gece yarısı ayinlerine şahit oldun mu" diye sordu. Böyle şeylerle fazla alakam olmadığını söyledim ama o "Mutlaka bir kez olsun görmelisin çok ilginç ve renkli geçer. Ben bu gece gideceğim istersen birlikte gidebiliriz"dedi.

İtiraf etmeliyim ki eğer gece çıkma planı yapacaksam aklıma hiç gelmeyecek bir şey teklif ediyordu.

"Görmüş olayım bari" diyerek kabul ettim.

Gece kiliseye gittiğimizde salonun hayli dolu olduğunu gördüm.

Bir süre geçince ayin başlamışken Başkan Trump karısı Melania ile birlikte kiliseye girip ortalarda bir yere oturdu.

Salonda hiç bir güvenlik tedbiri, korumalar, polis filan yoktu.

Büyük ihtimalle Trump aniden, içinden geldiği gibi hareket edip güvenliğe bile haber vermeden Beyaz Saray’dan çıkıp gelmişti kiliseye. Daha sonra güvenlik timleri geldiler tabii ama arada geçen o boşlukta her şey yaşanabilirdi.

Arkadaşım bana "Bu yaşadığımız Başkan’ın Suriye kararını da nasıl aldığını gösteriyor aslında" dedi. Birden aklına geliyor, kendi kafasına yatıyorsa uygulayıveriyor. Onun için çalışanlar şaşırsalar da ona sonradan yetişmeye uğraşıp duruyorlar.

Suriye kararında da ulusal güvenlik kadroları böyle bir şeyin geleceğini son dakikaya kadar bilmiyorlardı.

Sonra olanları biliyorsunuz, o karar verdi ve açıkladı. İstifalar geldi. Şoklar yaşandı. Ve Suriye’de Amerika açısından koskoca bir boşluk yaratıldı.

Trump’ın bu tavrı Türkiye’yi de şaşırttı ama birçok avantajlı durum da yarattı bizim açımızdan. Ama buradaki bazı uzmanlar yeni durumun Türkiye’nin lehine olsa da bazı tehditler de içerebileceğini söylüyorlar.

john bolton ile ilgili görsel sonucu 

JOHN BOLTON'U TANIYALIM

Ulusal güvenlik yetkilileri karar dışında tutuldular, şok yaşadılar ama şimdi yeni durumu kendi lehlerine dönüştürmek için çalışmaya başlıyorlar.

Örneğin Türkiye’ye heyetin başında gelecek Ulusal Güvenlik Danışmanı John Bolton örneği anlatıldı bana.

John Bolton tam bir İsrail yanlısı, İran’a karşı şahin bir isimdir. Başkan Erdoğan’dan da fazla hoşlanmaz.

Suriye’deki yeni durumda Bolton, 'acaba Suriye’de Türkiye’yi İran ve Rusya ile karşı karşıya getirme fırsatları yaratılabilir mi' diye düşünmeye başladı. Bunu Pompeo da yapıyor.

Türkiye tabii ki bunların tuzağına düşecek değil ama gelişmeleri yine de bilelim istedim.

yazının kaynağı

YORUM YAPIN

Yorumlarınız editörlerimiz tarafından okunup onaylandıktan sonra yayına alınacaktır.

Hiç yorum yapılmamış

YAZARIN DİĞER MAKALELERİ Tümü
BU KATEGORİDEKİ DİĞER MAKALELER
ÖNE ÇIKANLAR Tümü
YAZARLAR

Copyright © 2019 Sesli Makale - Tüm Hakları Saklıdır.

Rta Yazılım

; ;