DÜNYA

Serdar Turgut : Dünyanın gözü zirvedeki Erdoğan'da

Tarih
12 Şubat 2019
İzlenme
Kişi
Yazar
Serdar Turgut

Perşembe günü Soçi’de dünyanın sonucunu merakla beklediği Başkan Erdoğan’ın, Rusya lideri Putin'in ve İran Cumhurbaşkanı Ruhani’nin bir araya geleceği dördüncü Astana Zirvesi yapılacak. Washington’un tüm ulusal güvenlik cemaatinin bu zirvenin sonucunu beklediği söylenebilir. Amerika bu zirveden çıkacak sonuca göre Suriye ile ilgili pozisyonunu yeniden gözden geçirecek.
Washington’un en çok merak ettiği konu zirvede Başkan Erdoğan’ın nasıl tavır alacağı ve Fırat’ın doğusu ve İdlib konularında özellikle Putin ile nasıl bir sürece gireceği.

WASHINGTON ERDOĞAN'A BAKIYOR

Buradaki kaynaklar bu konularda Amerikan tarafının da tavrının zirveden çıkacak sonuca göre yeniden değerlendirileceğini söylüyorlar.
Amerikan ulusal güvenlik cemaatinden kaynaklar Fırat’ın doğusu ile ilgili sürpriz bir yeni gelişme beklemiyorlar. Bu konuda tüm tarafların tavırlarını oldukça net ortaya koyduklarını ve Washington ile Moskova’nın bu bölge hakkında bir ilke anlaşmalarının zaten olduğunu belirtiyorlar. Zirvede Rusya ve İran’ın esas amacının Türkiye’nin zaten açıklamış olduğu Suriye ile alt düzeyli temasların daha da güçlendirmenin yollarını aramak olacağını düşünüyorlar.

İDLİB MESELESİ

Washington zirvede, Rusya ile Türkiye arasında daha çok İdlib konusunda anlaşmazlık çıkacağını ve eğer bu olursa Amerika’nın bu durumu kendi lehine kullanabileceğini düşünüyor. Amerikan kaynaklarına göre İdlib’de Heyet Tahrir üş Şam (HTŞ) kontrol altına alınamıyor ve bu konuda zirvede Rusya’nın Türkiye’yi zorlaması muhtemel. Bu konuda da Türkiye’nin Suriye ile bir görüşme süreci içinde olması ihtimalini hem Rusya hem İran arayacak.
Washington işte bu nedenle zirvede en çok Erdoğan’ın nasıl tavır alacağını merak ediyor. Çünkü onlara göre tıkanmaya başlayan bazı süreçlerin açılabilmesi sadece Türkiye’nin alacağı tavra bağlı.
Perşembe günü global ulusal güvenlik sistemlerinin gözü Soçi’de ve Başkan Erdoğan’ın diyeceklerine dikilmiş olacak.

yazının kaynağı

YORUM YAPIN

Yorumlarınız editörlerimiz tarafından okunup onaylandıktan sonra yayına alınacaktır.

Hiç yorum yapılmamış

YAZARIN DİĞER MAKALELERİ Tümü
BU KATEGORİDEKİ DİĞER MAKALELER
ÖNE ÇIKANLAR Tümü
YAZARLAR

Copyright © 2019 Sesli Makale - Tüm Hakları Saklıdır.

Rta Yazılım

; ;