DÜNYA

Serdar Turgut : CHP neden kaybediyor şimdi daha iyi anlıyorum

Tarih
30 Ocak 2018
İzlenme
Kişi
Yazar
Serdar Turgut
 CHP Genel Başkan Yardımcısı Öztürk Yılmaz Habertürk TV’de Didem Arslan Yılmaz’ın sunduğu programa konuk olarak katıldı. Özgür Suriye Ordusu (ÖSO) hakkında söylediği sözler CHP içindeki bir kesim de dahil olmak üzere toplumun her kesiminden tepki topladı.

 Gördüğüm kadarıyla söylediklerinin içeriği değil asıl bunun söylenme zamanı tartışılıyor. Tabii ki Suriye politikasını ve geçmişte yapılmış olan hataları tartışacağız, buna kimsenin itirazı yok. Tartışacağız ama şimdi değil. Öztürk Yılmaz’ın ÖSO’nun tümünü radikal terör kökenleriyle bağlantılı tanımlaması, savaşın içinde olan bir ülkede bir siyasetçinin hele de anamuhalefet partisi yöneticisi bir siyasetçinin katiyen yapmaması gereken hataların başında gelebilecek bir davranıştı. Sadece iç siyasi gerçekleri düşünerek ülkenin duygusal tonunu göz önüne alarak söylemiyorum bunu. Bu konular çok önemli, ama benim görev alanım ve düşünme alanım çerçevesinde değiller. Ben konuya, yapılan siyasi hatanın Washington boyutundan yaklaşacağım.

KONU BEYAZ SARAY’A GELİR

Önceden sıkça uyarmaya çalıştım, Wasghinton’da yönetimin bazı birimlerinde Türkiye’yi bölgede radikal terör örgütlerine bağ- lantılı gösterme yolunda çalışma yapılıyor. ABD yönetimi bu konuda yapılan çalışmaları Türkiye’nin haklı olduğu konularda bile özellikle Suriye bağlamında Türkiye aleyhine kullanmak için bekliyor. Aslında bunu en iyi bilen insanlardan bir tanesinin Öztürk Yılmaz olması gerekiyor. Çünkü yine CHP’lilerden öğrendiğime ve daha sonra ABD kaynaklarından da teyit ettiğime göre CHP iki aylık sürede Beyaz Saray’a bir heyet gönderip Türkiye’deki siyasi durum hakkında anamuhalefetin görüşlerini aktarıyor ve onların da çalışmalarını söylendiği kadarıyla öğreniyor. Yanlış anlamayın bu gayet normal ve demokratik bir ülkede bir muhalefet partisinin yapması gereken bir şey. Öğrendiğime göre bu ziyaretlerin çoğunda heyet başkanı olarak Öztürk Yılmaz da bulunuyor. Bulunmasa bile raporlar ona veriliyor. Örneğin Hakan Atilla davası sürerken yapılan son heyet temasında Beyaz Saray’da Trump’ın ulusal güvenlik danışmanı H.R. McMaster’ın yardımcısı ve Avrupa işlerinden sorumlu Fiona Hill ve Türkiye işlerine bakan Alton Boulad ile görüştü.

BUNU KONUŞMANIN ZAMANI DEĞİL

Diyeceğim o ki kendi bünyesinde dış politika konusunda hayli deneyimli isimleri barındıran CHP’nin Amerika’daki Türkiye’ye yönelik özellikle ÖSO bağlamındaki kötü niyetli yaklaşımları bilmemesine imkân yok. Kendileri bunu tespit edemediyse de bana sorsaydılar gayet tabii ki anlatırdım. Bu tabii ki bir konu sadece Amerika tarafından söyleniyor diye kendi içimizde bunu tartışmayalım demek değil.

Kimsenin neyi neden dediğine bakmadan kendi içimizde tabii ki tartışacağız ama özellikle Suriye söz konusu olduğunda bu konuyu konuşmanın şimdi zamanı değil. İktidara aday olduğunu söyleyen bir anamuhalefet partisi böylesine vahim bir zamanlama hatası yapmamalıydı.

Şimdi ya tahmin ettiğim gibi Beyaz Saray bu konuyu Türkiye aleyhine kullanmaya karar verdiği zaman Cumhurbaşkanı Erdoğan buna itiraz ettiğinde “Bakın anamuhalefet partisi bile bunu söylüyor” dediklerinde Washington’da, CHP ne yapacak, bunu nasıl anlatacak? Bunu görmek mümkün değil. Yine halkın nabzını tutamamış, yine kendilerini anlatamamış olacaklar. CHP’ye asıl gereken lider değil bir zihniyet değişimi.

Habertürk
30 ocak 2018

YORUM YAPIN

Yorumlarınız editörlerimiz tarafından okunup onaylandıktan sonra yayına alınacaktır.

YORUMLAR

 • hursit dilaver

  31 Ocak 2018 16:18
  2 0
  CHP de bunu istiyor. bakın, tayyip beyi devrin bizi getirin, biz de ne isterseniz yapalım edelim demek ,stiyor. yoksa hangi CHPli bunu yapar.bütün CHPliler yapar tabi. ben de allah saklasın CHPli olsam aynısını ABDden ya da AB den isterm. ne isterseniz yapayım yeter ki, bana iktidar bahşedin derim yani.
 • ARİF

  31 Ocak 2018 10:48
  5 0
  CHP ZATEN AMERİKANIN ÖNÜNÜ AÇMAYA ÇALIYOR. SİZİN DE ELEŞTİRİLERİNİZ BİRAZ HAFİF KALMIŞ BENCE.
 • Ucsor

  31 Ocak 2018 09:08
  3 0
  Butun bunlar tabiyki kurgulanmis ...filmin 2. Bolumunde neler yasanabilir... 1. Akin ozturk e suikast girisiminde bulunulabilir duruma gore harcanilabilirde bunu ya bir akpli yada suriyeli birine yaptirabilirler bu hukumeti cok zor duruma dusurur.... 2. ozturku hakli cikarir sekilde oso icindeki gizli yada sonradan sizan ajanlara tsk ya sabotaj suikast duzenletirilebilirler buda olasi 3. osonun icine sizan ajanlara sivil katliam yaptirilip goruntuleri medyaya verebilirler...
 • Asım

  30 Ocak 2018 23:07
  5 0
  Yazıdan da anlaşılıyor zaten. Öztürk YILMAZ gidip ABD'den talimatı almış görevini yapmaya çalışıyor. CHP her zaman ki gibi yine haçlılarla, Müslüman Türk'ün düşmanlarıyla iş tutuyor. Bunu en güzel bu yazar ifade etmiş
YAZARIN DİĞER MAKALELERİ Tümü
BU KATEGORİDEKİ DİĞER MAKALELER
ÖNE ÇIKANLAR Tümü
YAZARLAR

Copyright © 2018 Sesli Makale - Tüm Hakları Saklıdır.

Rta Yazılım

; ;