DÜNYA

Serdar Turgut : Birleşmiş Milletler'de diplomasi oyunları

Tarih
24 Eylül 2018
İzlenme
Kişi
Yazar
Serdar Turgut

Cumhurbaşkanı Erdoğan dün akşam üstüne doğru geldiği New York’ta bugünden itibaren çok yoğun bir programa başlıyor.
Zaten gelir gelmez direkt  kendisini bekleyen halkın toplandığı Park Avenue’daki salona gidip konuşma yaptı, akşam ise düzenlenen bir yemeğe katıldı. Yani uzun seyahatten sonra fazla dinlenmeye imkan bulamadan bugün çok daha zorlu bir güne geçiyor.
26 Eylül’deki yatırımcılar toplantısı için hazırlıklara itinayla son rötuşlar yapılıyor. İstenilen tüm olumlu sonucun alınabilmesi için Türk-Amerikan İş Konseyi (TAİK) tarafından çok yönlü çalışma var ve Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın o gece yapacağı konuşmadaki vereceği mesajlara özel önem veriliyor.
O güne kadar gündemin ekseni pazartesinden itibaren Birleşmiş Milletler'e kayıyor.
Pazartesi  gece yerel saatle 20.00'de Birleşmiş Milletler'de İngiltere, Fransa, Almanya, Rusya ve İran temsilcileri bir araya gelerek Amerika’nın tavrına rağmen İran’ı nükleer anlaşmada kalması için ikna etmeye çalışacaklar. Türkiye Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ve Birleşmiş Milletler Temsilcisi Feridun Sinirlioğlu düzeyinde bu konuda temaslarını sürdürüyor. Bakanlar düzeyinde İran ve Rusya ile üçlü toplantı da yapılacak. İdlib yanında o toplantıda İran’a yaptırımlar konusunda alınacak tavır da konuşulacak. İran Cumhurbaşkanı Ruhani salı günü genel kurulda konuşacak.

TRUMP GÜVENLİK KONSEYİ'NDE

Aynı gün Başkan Trump, İran üzerine Güvenlik Konseyi'nde yapılacak toplantıya başlanlık edecek. Toplantının resmi konusu genel nükleer silahların kontrolü olmasına rağmen Trump’ın konuyu sadece İran bağlamında ele alacağı belirtiliyor.
Güvenlik Konseyi’nde İdlib konusunda geçen salı yapılan toplantıda hemen her ülke Türkiye’ye övgülerini belirtmişti. Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Antonio Guterres de yaptığı açıklamalarda Tükiye’nin yaptıklarının önemine dikkat çekiyor.

DÜNYA BEŞTEN BÜYÜKTÜR

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Genel Kurul'a Çarşamba günü hitap etmesi ve 'Dünya beşten büyüktür'sözüyle var olan eşitsiz yapısına eleştiriler getirmiş olduğu Güvenlik Konseyi'ne yönelik eleştirilerini sürdürmesi bekleniyor. Ayrıca, İdlib’te yapılanların dünya için önemini anlatması, mülteciler hakkında Türkye’nin yaptıklarını dünyaya tekrardan hatırlatması ve İran’a yaptırımlar konusuna da değinmesi bekleniyor.
Mülteciler konusu bugün yapılacak 'Küresel Mülteci Mutabakatı' etkinliğinde ele alınacak; Cumhurbaşkanı Erdoğan, bu konudaki Türkiye’nin örnek alınması gereken tavrını, dünyaya tekrardan anlatacak.

TRUMP-ERDOĞAN ZİRVESİ

Başkan Trump Genel Kurul'a Cumhurbaşkanı Erdoğan ile aynı gün konuşacak. Bu yüzden iki liderin, koridorlarda karşılaşıp yan görüşme şeklinde konuşmaları ihtimali çok yüksek. İki taraftan da bunun olması ve görüşmenin sorunsuz geçmesi için çalışanlar var.
Arka kapı diplomasi çabaları da yapılıyor. ABD’nin BM Temsilcisi Nicki Haley iki liderin görüşme ihtimali olduğunu ama henüz net bir karar verilmemiş olduğunu söylese de görüşmenin olması ihtimali yönünde bir süreç başladığı belirtiliyor.

NETANYAHU İLE GÖRÜŞME

Başkan Trump’ın İsrail Başbakanı Netanyahu ile yapacağı görüşmede İran’a yatırımlar konusunu ön plana çıkarması ama bunun yanında Filistin meselesinin de ele alınması bekleniyor.
Bu arada yatırımcılar toplantısı öncesinde İsrail lobisinin iş alemine yakın temsilcilerinin Türkiye için devreye girmeye başladıkları söylentileri de kulağıma geliyor.

yazının kaynağı

YORUM YAPIN

Yorumlarınız editörlerimiz tarafından okunup onaylandıktan sonra yayına alınacaktır.

YORUMLAR

  • Sade Vatandaş

    24 Eylül 2018 10:15
    0 0
    Birleşmiş Milletler denilen örgüt kuruluşundan beri daimi 5 ülkenin ortak çıkarlarını gözetip geriye kalan dünya ülkelerini avutma amacını gütmüyor muydu? Tüm üye ülkeler bir konuda oy birliği sağlasa ama daimi ülkelerden birisi veto etse o karar çıkıyor mu? Şimdiye kadar bu gerçeği bu kadar açık dile getiren ve Dünya 5 ten büyüktür diyen bir tek lider çıktı. Bu ölü doğmuş kuruluş tarihe gömülür ve yerine insanlık onuruna uygun bir kuruluş gelir elbette.
YAZARIN DİĞER MAKALELERİ Tümü
BU KATEGORİDEKİ DİĞER MAKALELER
ÖNE ÇIKANLAR Tümü
YAZARLAR
SESLİ MAKALE YAZARLARI

Copyright © 2020 Sesli Makale - Tüm Hakları Saklıdır.

Rta Yazılım

; ;