DÜNYA

Serdar Turgut : Beyaz Saray CIA'den karşı espiyonaj uzmanı getirtecek, 12 kişilik şüpheli listesi hazırlandı

Tarih
10 Eylül 2018
İzlenme
Kişi
Yazar
Serdar Turgut

Başkan Trump kendisi hakkında son heberleri yayanı ‘vatan hainliği’ ile suçlayıp mutlaka bulunup işten atılmasını isteyince, Beyaz Saray’da bir tanesi resmi bir de gayri resmi soruşturma başlatıldı.

Resmi soruşturmayı özel kalem müdürü John Kelly yürütüyor. Ancak Bob Woodward’ın kitabında onun da Trump için "Aptal o" dediği anlatılmıştı. O bunu reddetti ama başkan Trump’ın ondan da şüphelendiği söyleniyor.

Gayri resmi sorşturmada ise anayasaya aykırı olarak, bazı şüphelilerin CIA’den getirilecek karşı casusluk uzmanları tarafından sorgulanması düşünülüyor. Aslında kendisi hakkında söylentileri yayanlar listesine Trump'ın, CIA başkanı Gina Haspel’in de adını koyduğu vurgulanıyor. Haspel her türlü suçlamayı reddetti ama Başkan'ın şüphesi devam ediyor.

Şimdi Haspel bazı yalan dedektörü makineleri ile en iyi uzamanlarını şüphelileri sorgulaması için göndermek zorunda kalablir. Bunların normal görevi Amerika’da yakalanan casusları sorgulmak.

Normal zamanlarda olunsaydı şimdi bu yapılmak istenen iş hem anayasaya aykırı hem de büyük bir skandal olurdu ama ABD Trump döneminde artık böyle şeylere çoktan alıştı.


12 KİŞLİK LİSTE 

Trump’ın en çok şüphelndiği insanlardan oluşan 12 kişilik bir liste hazırlattığı söyleniyor.

Bu listede daha çok alt düzeydeki Beyaz Saray görevlilerinin olduğu öğrenildi.

Ancak Trump, alt düzeyde de olsa, "Bunlar ulusal güvenlik hakkındaki gizli toplantılara katılıyor bu yüzden hain hemen bulunmalı" diyor.

Trump’ın ayıca kendisine karşı olduğunu bildiği ulusal istihbarat direktörü Dan Coats’dan da çok şüphlenmekte olduğu konuşuluyor Washington’da.


ONLAR NASIL SORGULANACAK BELLİ DEĞİL

Ancak yalan makinesine bağlanırsa CIA’nin onu sorgulayabileceği de şüpheli çünkü bu tür insanlar makineye bağlandıklarında yalanı saklamak ve tepki vermemek konusunda yine CIA tarafından eğitilmiş oluyorlar. Aynı sorun Gina Haspel açısından da var tabii ki.

Anlayacağınız Beyaz Saray'da, özel kalem müdürünün dediği gibi, tam bir curcuna hakim durumda.


TÜRKİYE'YE ELÇİ YİNE OLAMIYOR

Washington’da bir süredir Türkiye’ye büyükelçi olarak David Sadderfield’in atanacağı söylentisi yayılıyordu. Hatta ona Türkiye ile ilgili bazı istihbarat raporları bile gönderilmeye başlamıştı. Ancak onun ABD’nin yeni Mısır Büyükelçisi olması sürecinin başlatıdığı haberi sızınca Türkiye’deki koltuğun yine boş kalma ihtimali ortaya çıktı.

yazının kaynağı

YORUM YAPIN

Yorumlarınız editörlerimiz tarafından okunup onaylandıktan sonra yayına alınacaktır.

YORUMLAR

  • TEK

    10 Eylül 2018 15:30
    0 0
    Ulannn TRUMP yaptın yine yapacağını.... Kesin Trup 'ın kendisi yazmıştır o makaleyi....
YAZARIN DİĞER MAKALELERİ Tümü
BU KATEGORİDEKİ DİĞER MAKALELER
ÖNE ÇIKANLAR Tümü
YAZARLAR

Copyright © 2019 Sesli Makale - Tüm Hakları Saklıdır.

Rta Yazılım

; ;