DÜNYA

Serdar Turgut : Amerika çekiliyor ama ne olduğunu iyi görmeliyiz

Tarih
17 Ocak 2019
İzlenme
Kişi
Yazar
Serdar Turgut

Tam bir yıl önce Şubat 2018’de, Washington’da, Suriye Kürtleri için derin devlet zirvesi yapıldı.

Şimdiki Dışişleri Bakanı Pompeo’nun CIA Başkanı olarak organize ettiği zirveye, ABD’nin yasak koymuş olduğu Rusya’nın tüm istihbarat servislerinin başındaki isimler, bizzat yasağı koyan Amerika tarafından CİA merkezine getirildiler.

Konuşulan esas konu Fırat’ın doğusuna getirilecek yeni düzen ve bu düzende Kürtlerin yeriydi.

Geçmişte Barzani’nin dağda, mağarada saklanmakta olan babasını bizzat ziyaret edecek kadar Kürt meselesine yakınlık duyan Vitaly Naumkin’in hazırlamış olduğu büyük plan tartışılıyordu masada.


NAUMKİN PLANI

Prof. Vitaly Naumkin dünyaca saygınlığı olan ve Putin’in Ortadoğu politikasının sorumlusu olan bilim adamıdır.
Amerikan derin devleti bölgede bir Kürt devleti oluşturma sevdasını en azından 26 yıldır sürdürüyor.


HARİTA MESELESİ


Bana üzerinde çalışılmakta olan bölgesel Kürt devleti haritasının Pentagon görevlisi Harold Rhode tarafından gösterilmiş olduğu yıl 1992’dir.

O gün orada bulunan diğerleri PKK’nın, Barzani’nin ve Talabani’nin Washington temsilcileriydi. Şimdi düşünüyorum da şu anda Washington’da evanjelistlere yakın bir neo-con olarak çalışmalarını sürdürmekte olan Harold Rhode gibi son derce akılı olan bir insan bu haritayı benim görmemi özel planlamış olmalı. O zaman çalıştığım gazetede (Hürriyet) bunu yazıp duyurmamı istemiş olmalıydı. Ben bunu hemen değil üzerinden zaman geçtikten, gelişmeleri gördükten sonra yazmayı tercih ettim.


O HARİTAYI TÜRKİYE YIRTTI

 

O harita uzun yıllar elde tutuldu ama şimdi Türkiye sayesinde çöpe atıldı.


Çünkü o haritada Türkiye’nin güney sınırları boyunca gidecek ve Irak’taki oluşum ile birleşecek bir devlet yapısı öngörülüyordu.

Başkan Erdoğan bu oyunu bozdu. Türkiye büyük tehlike atlattı.

 

YENİ PLAN ZORUNLULUK OLDU

Tam bir yıl önce derin devlet zirvesi yapıldığında Amerika artık o haritanın geçerliliği kalmadığını biliyordu. Ve yeni bir plan oluşturmak ihtiyacı vardı.
Vitaly Naumkin bu planı Amerikalılara sundu.
Kendisinin Irak modeli olarak nitelendirdiği ve Amerikan tarafının da Kamışlı modeli adını takacağı plan o zirvede konuşuldu.
ABD ve Rusya derin devletleri Türkiye’nin sınır güvenliği ve ulusal güvenlik çıkarlarının katiyen zedelenmemesi üzerinde ilke anlaşmasına da vardılar.

Naumkin’in Kuzey Irak modeli dediği modele göre Suriye Kürtlerine bir idari özerklik verilecekse bu sınırın en az 30 kilometre güneyinde olacaktı. Bu özerk bölgenin sınırlarında Suriye bayrağı dalgalanacak ve ordusu olmayacaktı. Silahlı Kürt gruplar ilerde bu bölgede sadece iç polis görevi yapacaklardı.Devlet dairelerinde Suriye bayrağı olacak ve Suriye'nin toprak bütünlüğü de bozulmamış olacaktı. Suriye ordusu idari özerklikli bölgeye girmeyecek ve hemen sınırda olacaktı.GEORGETOWN'DA YENEN YEMEK 

ABD tarafının da kabul etme eğilimi gösterdiği bu büyük planı anlatmak için Vitaly Naumkin zirveden tam bir yıl sonra bölgenin bu yeni realitesini Amerikan elitlerine anlatmak için Washington’a geldi. Georgetown Üniversitesi'nde düzenlenen ancak ismen davetli insanların katıldığı yemekli toplantıda Naumkin bu planı Amerikan yönetici sınıflarına anlattı.


BARHAM SALİH


Bana o haritanın gösterildiği 1992 yılındaki o toplantıda bulunanlardan bir tanesi de Barham Salih’ti. Onun geçenlerde cumhurbaşkanı olarak Türkiye’yi ziyarete gelmesi o eski haritanın Türkiye tarafından nasıl da yırtılıp atıldığının bir başka göstergesidir.

Naumkin konuşmasını yaptıktan sonra Moskova'ya uçtu. O uçtuktan sonra Başkan Trump, Putin’i arayarak bu planın üzerine tam bir buçuk saat konuştu.

Türkiye’nin ulusal güvenlik kaygılarına özel önem verileceği ve sınırında istemediği oluşumların olmaması üzerine ilke anlaşmasına varıldı.

Şimdi Amerika’nın çekilme kararı da Putin’e sürpriz olamaz çünkü bir yıl önce bunun olacağı ve Naumkin planının uygulanması gerektiği üzerinde anlaşmaya varılmıştı.

Şimdi sıra Türkiye, ABD ve Rusya arasında yapılacak üçlü zirveye geliyor.Buna giden yoldaki konuşmalar karşılıklı heyetlerle çoktan başlamış durumda bile.

yazının kaynağı

YORUM YAPIN

Yorumlarınız editörlerimiz tarafından okunup onaylandıktan sonra yayına alınacaktır.

Hiç yorum yapılmamış

YAZARIN DİĞER MAKALELERİ Tümü
BU KATEGORİDEKİ DİĞER MAKALELER
ÖNE ÇIKANLAR Tümü
YAZARLAR
SESLİ MAKALE YAZARLARI

Copyright © 2020 Sesli Makale - Tüm Hakları Saklıdır.

Rta Yazılım

; ;