GÜNCEL

Salih Tuna : Trabzonlu Osman nasıl Kürt oldu?

Tarih
23 Eylül 2015
İzlenme
Kişi
Yazar
Salih Tuna

22 Eylül 2015

AK Parti 25. Dönem Şanlıurfa milletvekili Prof. Mazhar Bağlı geçenlerde canlı yayında öyle bir şey anlattı ki adeta kanım dondu.
Malum “bağlamacının” Kobani provokasyonuyla başlayan 6-8 Eylül olaylarında katledilen 53 vatandaşımızın arasında bir de çocuk vardı.
Yasin Börü henüz 16 yaşındaydı.
Geçen sene Diyarbakır'da, fakire fukaraya kurban eti dağıtırken, teröristlerin saldırısına uğradı. Kaçıp bir eve sığındı. Ne ki, sığındığı evden, “öz savunma güçlerine” ihbar edildi.

“Öz savunma güçleri” ihbar edilen eve geldiler ve 16 yaşındaki lise talebesi Yasin Börü'yü linç edip 3. kattan aşağı attılar. Sonra da arabayla üzerinden geçtiler. Öyle ki, Yasin'in cesedi tanınmayacak hale geldi.

Prof. Mazhar Bağlı dostum, Kürtlerin geleneklerinde, “Bir çalı dahi kendisine sığınan bir serçeyi kartala yedirmez” tavrı hakimdir demişti; “Şeyh Sait ayaklanmasının ortaya çıkmasının sebebi bile budur. Kendisine sığınan bir adamı vermemek için kargaşa çıkmıştır. Oraya kendisine sığınan adamları ihbar edecek ve öldürecek, öldürüldüğünde zılgıt çekecek kadar canavarca bir his sahibi olmak, bütün öteki Kürtlere karşı bir kindarlıktır…”

Ben Trabzonluyum. Yakın akraba büyüklerimden biri “Kürt Osman” olarak anılırdı.

Bir gün sormuştum, “biz Kürt değiliz, Osman amcaya, neden Kürt Osman diyorsunuz?”
Şöyle anlatmışlardı: “Rahmetlinin evine öldürmeye ahdettiği düşmanı sığındı da vermedi. O günden sonra da ona Kürt Osman dediler. O kadar mertti ki evine yılan sığınsa dokundurtmazdı…”
Bizi biz yapan o mertlik, o yiğitlik, o asalet nerede şimdi?

Yasin Börü asla münferit vakıa değildir; “çürümenin” trajik sonuçlarından biridir sadece.
Ekmek almaya giden Fırat çocuğu ve masum bir doktoru ve uykusunda gariban polisleri katletmek de “çürümenin” sonucudur.
Kardeşlerim, ihanetten daha korkunç bir çürüme / dekadans yoktur.

HDP'nin 7 Haziran seçim öncesinde ve sonrasında ortaya koyduğu tavır da “ihanetten” başka bir şey değildir.
“Milli çözüm sürecine” veya “barış sürecine” ihanet ettiler.
Hiç ihanet etmemiş olsalardı, Kılıçdaroğlu vekaletiyle Bahçeli'ye, yani, “barış sürecini” ihanet olarak değerlendiren partinin liderine, “başbakanlık” teklif ederler miydi?
Kürtlerin değil, Brüksel'in HDP'sidir bu!

Kürt'ü Türk'e Türk'ü Kürt'e düşman etmek isteyen “üçüncü tarafın”, iç savaşın cenderesinden geçmeye aş erenlerin, barış sürecinde savaş, savaş sürecinde barış isteyen Cemal Hasangillerin, darbeye kapı aralamak isteyenlerin, Erdoğan ve AK Parti gitsin de ne olursa olsun diyen paralelcilerin, daha düne kadar “Kürtlerden alışveriş yapmayın” diyen faşistlerin HDP'sidir.

Hiç Kürtlerin HDP'si olsaydı, demokratik paket açıklayan, ana dilde eğitim başta olmak üzere Kürtlerin gasp edilen ontolojik haklarını geri veren bir lidere bu denli düşman olur muydu?
Hiç Kürtlerin HDP'si olsaydı, “Saf Türk soyundan olmayanların bu memlekette tek hakları vardır; hizmetçi olma hakkı, köle olma hakkı…” diyen kafayla aynı dalga boyunda olanlarla el ele verip “Türk milliyetçiliği de Kürt milliyetçiliği de ayağımın altındadır” diyen bir lidere bunca husumet besler miydi?

Hiç Kürtlerin HDP'si olsaydı, “Yeni bin yılın Selahaddin Eyyübi'si son metroda durduruldu” diyenlerin ve paralelcilerin umudu haline gelir miydi?
Neyin intikamı alınmak istendi Erdoğan ve AK Parti'den?

Sayın Erdoğan'ın “Siz çocuk öldürmeyi çok iyi bilirsiniz” dediği Şimon Peres'in mi, bir türlü iç savaş çıkartamayanların mı, Türkiye'nin “Yeniden Büyük Türkiye” olmasını istemeyenlerin mi, Kürtlerin ve Türklerin kadim düşmanlarının mı?
Kimin?
“Aydınlık Savaşçıları” şairi, “Kurtuluş Savaşıyla kurtardıklarımız / birlik oldu birlikte savaştıklarımızla / -bedeli ihanet oldu kanımızın- / kara bir bulut gibi / düşünceyle / -kiralık düşünceleriyle- / “giydiler çıkardıkları çizmeleri” / emperyalistlerin./ -efendi olma hevesiyle / silahları bize döndü…” demişti.

“Milli çözüm sürecinin” de bedeli ihanet oldu.
Lakin…
Hangi bedel ödenirse ödensin, Kürt Türk kardeşliği bu topraklarda her ihaneti yenecek, Trabzonlu Osman'ı “Kürt Osman” yapan kadim gelenek galip gelecektir.

Yenişafak

YORUM YAPIN

Yorumlarınız editörlerimiz tarafından okunup onaylandıktan sonra yayına alınacaktır.

Hiç yorum yapılmamış

YAZARIN DİĞER MAKALELERİ Tümü
BU KATEGORİDEKİ DİĞER MAKALELER
ÖNE ÇIKANLAR Tümü
YAZARLAR
SESLİ MAKALE YAZARLARI

Copyright © 2020 Sesli Makale - Tüm Hakları Saklıdır.

Rta Yazılım

; ;