SİYASET

Salih Tuna : Arda Turan Erdoğan’ın yerinde olsaydı ne yapardı?

Tarih
26 Haziran 2016
İzlenme
Kişi
Yazar
Salih Tuna

Şansal Büyüka'dan Ersun Yanal'a kadar birçok insan evladı “veya” ile “ve” arasındaki farkı bilmiyor galiba.

Hadi, “ki / de / da” ekleriyle köşe yazarlarına varıncaya değin Türk'ün imtihanını anladık.

Neyzen Tevfik'in ağzıyla söyleyecek olursak: “Mısın, misin, musun, müsün, de, da ekleri Türklere bir numara kalın geldi ya Resûlallah.

Tamam da…

Türkçe konuşan bir insan evladı, “veya”nın “ve”den farkını nasıl bilmez birader?

Digiturk Lig TV'de Çek maçı sonrası Ersun Yanal, “bu iş artık bitti, şimdiden Galler maçının hesaplarını yapmalıyız” derken de, Şansal Büyüka da ona hak verirken de, hep aynı farkı bilmezliğin yanılgısı içindeydiler.

Sadece onlar değil, o gece birçok yorumcu böyle söylüyordu: “İtalya veya Belçika yenilmediği takdirde biz gruptan çıkarız.

Dolayısıyla gruptan çıkmamamızı çok düşük bir ihtimal olarak görüyorlardı.

Zira, İtalya ve Belçika demiyorlardı; İtalya veya / ya da Belçika diyorlardı; yani, ikisinden birinin yenilmemesi yeterliydi onlara göre.

Ne oldu peki?

İkisinden biri olan Belçika yenilmedi; Türkiye gruptan çıkabildi mi?

Şayet İtalya ve Belçika demiş olsaydılar, ikisinin de yenilmemesi gerektiğini gruplardaki puan durumuna, averajlara bakmaksızın herkes rahatlıkla anlayacak, kimsecikler de boşu boşuna havaya girip sonra da hüsrana uğramayacaktı.

Arda Turan ve Fatih Terim de sanırım söz konusu yanılgıdan oluşan atmosferin etkisine girmiş olacak ki, Çek maçının ardından sanki gruptan çıkmış gibiydiler.

Gerçi her ikisi de ihtiyat payını elden bırakmamışlardı. En azından, Ersun Yanal gibi kaptırıp gitmemişlerdi.

Ne ki gruptan çıkmışçasına da “şimdi hesap zamanı” moduna geçmişlerdi.

Mesela, Arda Turan, “Herkese tek tek hesabını soracağım…” diyerek adeta racon kesmişti.

Paracı, primci diyerek adamlığını sorgulayanlara isyan etmişti.

Yerden göğe kadar haklıydı.

Hiç kimse bir futbolcunun oynadığı futboldan hareketle o futbolcunun kişiliğini sorgulamaya, aşağılamaya hakkı yoktur.

Arda Turan kendisini eleştiren o densizlerden, para için kırk takla atan hokkabazlardan, cibilliyetsizlerden, fırıldaklardan olmadığı için, hülasa, adam gibi adam olduğu için haklı olarak isyan etti.

Ya Fatih Terim?

O da isyan etti.

Hayır, “Herkese tek tek hesap soracağım” demedi, ama, yüzünün coğrafyası, baştan sona hesap sorar gibiydi.

Hal diliyle her şeye isyan ederken, kal diliyle sadece bir tarih profesörü nedeniyle (olsa gerek) TRT'ye tepki göstermekle yetindi.

Fatih Terim de sonuna kadar haklıydı.

Futbol için ne yaparsa yapsın, ne olursa olsun kimse hakaret edemez, ailesine alçakça saygısızlık yapamazdı.

Sayın Cumhurbaşkanımız Erdoğan da zaten bu haksızlığa isyan etmişti.

Arda Turan'a şöyle sahip çıkmıştı: “Bunca zamandır, bu evladımız, bu kardeşimiz bu milli takımda oynamış, hep takdir etmişiz, hep alkışlamışız. Bir anda ne oluyor da 'dışarı çık' diye yuhalanıyor. Utanmıyor musunuz? İspanyol geliyor, Barcelona'daki, Atletico Madrid'deki arkadaşına sarılıp kucaklayıp orada teskin etmeye çalışıyor. Siz yuhalıyorsunuz…

Fatih Terim için de “bir baba olarak” empati kurmuştu: “Bugüne kadar başarılarıyla övdüğümüz bir teknik direktöre ve onun kızına, açık konuşuyorum, hamile olan kızına, sosyal medyada yapılanları, ben bir baba olarak asla kabul edemem. Bunlar çok ciddi edepsizliktir, terbiyesizliktir…

Sonuç itibariyle…

Bir iki hafta boyunca uğratıldıkları haksızlık nedeniyle Arda Turan, “tek tek hesap soracağını” ilan etti, Fatih Terim de ailesine ve kendisine sosyal medyadan hakaret eden 21 kişi hakkında geçen gün suç duyurusunda bulundu.

Peki…

Arda Turan veya Fatih Terim Erdoğan'ın yerinde olsaydı ne yapardı?

Yani…

Gezicilerin önde gidenlerinden birinin, “Güneydoğu'dan toprak satalım borçlarımız ödeyelim” dediği Türkiye'yi, IMF Başkanı Horst Köhler'in direktifleri doğrultusunda bir gecede Meclis'ten bilmem kaç yasanın geçtiği Türkiye'yi, IMF'den 5 milyar borç (o da yüksek faizle) alabilme ihtimali için Kemal Derviş'e adeta “mehdi /mesih” muamelesi çeken Türkiye'yi yıllar yılı geceli gündüzlü çalışarak bugünlere getiren, yani 5 milyar için elin gavuruna el açan Türkiye'yi 33 milyar Euro'luk havaalanı ihalesi yapacak düzeye ulaştıran Erdoğan'ın yerinde olsalardı ne yaparlardı?

Sahi..

Marmaray'dan köprülere, otoyollardan havaalanlarına, hastanelerden çağdaş stadyumlara kadar yaptıkları onca hizmetin karşılığında ailelerinin tüm fertlerine varıncaya kadar hakaret, küfür, tehdit görseydiler ne yaparlardı?

Yetmezmiş gibi…

Kendileri sayesinde hayal bile edemeyeceği mevki ve makamlara gelen dostları, ilk fırsatta onları sırtlarından hançerleseydi, acımasızca biçseydi, idam sehpalarından geçirseydi ne yaparlardı?

Arda Turan “tek tek hesap soracağım” demekle mi yetinirdi, Fatih Terim kaç kişi hakkında suç duyurusunda bulunurdu?

Peki ya siz?

Elinizi vicdanınıza koyun da söyleyin Allah aşkına ne yapardınız?

Yenişafak
25 Haziran 2016

YORUM YAPIN

Yorumlarınız editörlerimiz tarafından okunup onaylandıktan sonra yayına alınacaktır.

Hiç yorum yapılmamış

YAZARIN DİĞER MAKALELERİ Tümü
BU KATEGORİDEKİ DİĞER MAKALELER
YAZARLAR
SESLİ MAKALE YAZARLARI

Copyright © 2020 Sesli Makale - Tüm Hakları Saklıdır.

Rta Yazılım

; ;