GÜNCEL

Salih Tuna : AKP’yi durdurun!

Tarih
09 Mart 2015
İzlenme
Kişi
Yazar
Salih Tuna

9 Mart 2015

Ufku, çapı, havsalası “mahalle baskısının” feriştahıyla malul birkaç malum sanatçı “11 Mart’ta hayatı durdurun!” çağrısı yaptı.

Demek ki vizyona sokulan “Kabataş” muhabbeti, “kaos” için mıntıka temizliği mesabesindeydi.

Anlaşılan o ki, “proje” tıkır tıkır çalışıyor.

Hep söylüyorum, hedef askeri darbe.

“Dumanlı Zaman’ı”nın bir köşe yazarı geçen gün “Kabataş mıntıka temizliğine” tevekkeli katkı sunmadı.

Kim mi bu insan evladı?

İnanın kim olduğunun hiçbir
önemi yok, lakin nasıl bir projeyle karşı karşıya olduğumuzun fehmedilmesi için şurası önemli:

Adı “yandaşa” çıkan birçok köşe yazarı, keşke “Üçüncü Köprü”ye “Mevlana” veya “Hacı Bektaş Veli” gibi isimler verilseydi derken, Zaman gazetesinin bu köşe yazarı aynen şöyle demişti: “Üçüncü Köprü”ye ‘Yavuz Sultan Selim’ adının verilmesi, bugünkü sorunları çözecek tarih bilincinin ayakta olduğuna işaret...”

Projenin farkında mısınız?

“Ben Berkin Elvan’ım” diyerek “11 Mart’ta hayatı durdur” çağrısı yapan mahut sanatçılarla, Yavuz Sultan Selim isminin bir köprüye verilmesinin, bugünkü sorunlarımızı çözecek tarih bilincinin ayakta olduğunun göstergesi sayan bu kafa aynı proje etrafında el ele, kol kola şimdi.

Projenin nihai amacı tekrar hülasa edelim: Sokakları askeri darbeye hazırlamak!

“İç Güvenlik Paketi”ne de sadece ve sadece bu nedenle karşı çıkıyorlar. Kaosa sürüklemeyi hedefledikleri sokaklar, “sivil demokratik irade” tarafından kontrol edilememeli ki, tanklar sokaklarda yürüyebilsin. (Elbette özgürlük, insan hakları ve demokratik kaygılar nedeniyle söz konusu paketi eleştiren, değişiklik isteyen her görüş her düşünce muhteremdir, ve gereği de yapılmalıdır.)

Enteresan olan şu: 12 Eylül 1980 öncesi Çorum’da Maraş’ta proje gereği birbirine kırdırılanlar şimdi yine proje gereği ittifaka sokuluyorlar!

İmdi soralım: Yavuz Sultan Selim tarih bilincinin bütün sorunlarımızı çözeceğine inanan kafayla, “Ben Berkin Elvan’ım” diyenleri yan yana getiren projenin mimarı kim?

Cumhuriyet gazetesini “yeni Taraf” gazetesi haline getiren kimse, kimlerse işte o!

Daha dün “Adalete Balyoz” manşetiyle “Balyoz davasının” düzmece olduğunu savunan Cumhuriyet’in bugün, “Balyoz darbedir” diyenleri “meydan okuyor” şeklinde manşete taşımasının özel bir anlamı yok mudur sanıyorsunuz?

Ya Kabataş muhabbetinin?

Yalan söylemeyi yöntem haline getiren paralelcilerle ittifak kuracaksın ondan sonra “yalan” sorgulayacaksın?

Hadi Kabataş hadisesinde o gazeteci bire bin katarak hepimizi yanılttı diyelim, Gezi’cinin önde gideni Hürriyet gazetesindeki Ayşe Arman söyleşisine ne diyeceksiniz?

Hani, Gezi olayları döneminde, “Küçük kızımla yürürken tencere tavayla yolumu kesip taciz ettiler, “Türkiye laiktir laik kalacak” diye bağırıp çağırdılar...” diyen bir hanımefendiyle söyleşi yapmıştı.

Diyelim ki bunu da bir şekilde kıvırdınız, münferit birçok taciz vakasını da tevil ettiniz...

Kabataş’ta başörtülü bir kadını taciz ettiler haberi üzerine, “AK Partili sanmışlardır” şeklinde twit atan o şebelek kanaat önderinizi ne yapacaksınız peki?

Sokakların vesayetini kurmak istiyorsunuz, anladık, ama bu sefer mobese kameraları sökecek paralecileri nerden bulacaksınız? 

Yeni bir Gezi’ye aşeriyorsunuz, anladık, ama Taksim’de ortam hazırlayan o “muvazaalı güvenliği” bulabilecek misiniz bakalım?

“Berkin Elvan” istismarcısı o birkaç sanatçıya da bu vesileyle seslenmek istiyorum: Bir melek çocuğun üzerinden kendinizi gündem etmeye utanmıyor musunuz?

Çözüm sürecinde nihai aşamaya geldiğimize canınız çok sıkılmışsa, Kürt -Türk çocukları yine birbirini öldürsün istiyorsanız, Cem Boynerlerin, “Güneydoğu Anadolu’dan toprak satalım borcumuzu ödeyelim” dediği Türkiye’yi özlüyorsanız, sizin adınıza üzgünüm, geçit yok!

Bu millet size asla izin vermez. 

Yok, biz AK Parti’ye karşıyız, devrilsin istiyoruz, diyorsanız, arzular şelale. İşte sandık, birkaç ay sonra önünüze gelecek.

“Hayatı durdur” çağrısı yapacağınıza, “AKP’yi durdur” çağrısı yapın.

“Sanatçısınız” ya, toplumu aydınlattığınızı falan vehmediyorsunuz ya, hadi buyrun ne duruyorsunuz, şu toplumu aydınlatın da “AKP karanlığı” bitsin.

Biraz da “CHP aydınlığı” görelim, hadi bakalım.

Yenişafak

YORUM YAPIN

Yorumlarınız editörlerimiz tarafından okunup onaylandıktan sonra yayına alınacaktır.

Hiç yorum yapılmamış

YAZARIN DİĞER MAKALELERİ Tümü
BU KATEGORİDEKİ DİĞER MAKALELER
ÖNE ÇIKANLAR Tümü
YAZARLAR
SESLİ MAKALE YAZARLARI

Copyright © 2020 Sesli Makale - Tüm Hakları Saklıdır.

Rta Yazılım

; ;