GÜNCEL

Murat Kelkitlioğlu : Paralel operasyonla ilgili bilinmeyenler

Tarih
06 Eylül 2014
İzlenme
Kişi
Yazar
Murat Kelkitlioğlu
6 Eylül 2014....Emniyet içindeki ‘paralel örgüt’ün unsurlarına yönelik operasyonlarda önce ‘casusluk’ dün de ‘darbeye teşebbüs’ten ilk tutuklamalar gerçekleşti. Kamuoyu, bu örgütün yapmak istediklerini, hukuksuzluklarını ibretle izliyor. Hiçbir kanun tanımadan yapılan dinlemeleri, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı hedef alan fezlekeleri utanç içinde okuduk.
Bütün bu yaşananlar aysbergin görünen yüzü, bir de görünmeyeni var!
Bunları da ben sizlerle paylaşacağım.
Şube müdürlüğü değişti
Üst düzey bir emniyet yetkilisi ile yaptığım görüşmede, söz konusu operasyonlar ve ismi geçenlerle ilgili çok çarpıcı bilgiler öğrendim. Bu bilgileri, biraz da geriye giderek, madde madde sizlerle paylaşmak istiyorum:
- Paralel örgüt elemanları, yaptıkları dinlemeleri tek tek sildi. Peki bunlar nasıl geri getirildi? İstanbul emniyetindeki Siber Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü’nün tamamı değiştirildi. Çünkü burada çalışanların tamamı örgüttendi. Yeni atanan polisler üniversite hocaları tarafından eğitildi. Bazı illerdeki uzman polislerden destek alındı. Bu ekip, silinen o dosyaları geri getirmeyi başardı.
- Şu ana kadar 4 bilgisayar açıldı. Açılmayan 10 bilgisayar daha var. Kimbilir, bu açılmayan bilgisayarların içinden neler çıkacak?
- İlk operasyonda özellikle takılan kelepçeler, yapılanların önüne geçmişti. Bundan sonra gözaltılarda zorunlu kalmadıkça kelepçe takılmayacak. Aynı zamanda operasyon saatleri de eleştiriliyordu. Bu saat de son operasyonda 06.30’a çekildi. Ayrıca kameraların önünde konuşmalar da engellenecek. Çünkü yanlış bilgiler vererek ortamı geriyorlar.
- 22 Temmuz operasyonunda adliye binası içindeki kaçma girişimini ve toplu oturma eylemini hatırlarsınız. Gözaltına alınan müdürler, 22 yaşlarındaki genç Çevik Kuvvet polislerini ‘Buradan çıkınca hepinizi tutuklarız’ şeklinde tehdit etti. Genç polisler zor ikna edildi ve gözaltındakilerin dışarı çıkması engellendi. Eğer adliyeden çıksalardı, yapılan operasyonlar amacına ulaşamayacak, onlar kazanacaktı.
- İlk operasyondan dersler çıkarıldı. İkinci operasyonda gözaltına alınanlar hızla adliyeye sevk edildi. Operasyon ikiye bölünerek süreç hızlandırıldı.
‘FUATAVNİ’NİN KAYNAĞI
- İkinci operasyonun, ‘@fuatavni’ rumuzlu ekibin twitter’den duyurması nedeniyle erkene alındığı bilgisi yanlış. ‘@fuatavni’ ekibine operasyon bilgisini, tutuklanan eski Mali Şube Müdürü Yakup Saygılı verdi. Saygılı polisleri görünce tweet attı, ‘@fuatavni’ de bunu yazdı.
Akşam

YORUM YAPIN

Yorumlarınız editörlerimiz tarafından okunup onaylandıktan sonra yayına alınacaktır.

Hiç yorum yapılmamış

YAZARIN DİĞER MAKALELERİ Tümü
BU KATEGORİDEKİ DİĞER MAKALELER
YAZARLAR
SESLİ MAKALE YAZARLARI

Copyright © 2020 Sesli Makale - Tüm Hakları Saklıdır.

Rta Yazılım

; ;