GÜNCEL

Murat Kelkitlioğlu : Hayal gücü yetmeyenlere inat!

Tarih
11 Ağustos 2018
İzlenme
Kişi
Yazar
Murat Kelkitlioğlu

Dönemin Başbakanı Erdoğan, 17 Nisan 2011’de düzenlenen bir etkinlikte, AK Parti’nin “Türkiye Hazır... Hedef 2023...” başlıklı seçim beyannamesini kamuoyuyla paylaşmış, ilk kez bir siyasi parti seçim dönemini kapsayan değil, uzun vadeli bir vizyonla halkın karşısına çıkmıştı.

Belge pek çok reformu bünyesinde barındırırken, mega projeleriyle de büyük sükse yaratmıştı. Üçüncü Köprü, üçüncü havalimanı, ‘çılgın proje’ Kanal İstanbul, İzmit Körfezi’ne köprü, İstanbul-İzmir arasına otoban, Çanakkale Boğazı’na köprü, Boğaz’ın altına iki tüp geçit... Malum çevrelerin ilk tepkisi kendilerinden beklendiği gibi “uçuk, yapılamaz, hayal, doğaya düşmanlık, ekonomik israf” gibi dayanaklarla karşı çıkmak olmuştu. Küçümseyen bir bakış açısı hakimdi o cephede!

Sonra Türkiye Gezi olaylarının yaşandığı bir sürece evrildi. Parktaki iki ağaç diye yola çıkanlar, hükümet yetkilileriyle yaptıkları görüşmede, “Üçüncü havalimanı, üçüncü köprü ve Kanal İstanbul projesinin durdurulmasını" talep ediyordu. O küçümsemenin yerini, “Ya yaparlarsa korkusu” almıştı. Sonrasını hep birlikte yaşadık, Türkiye PKK ve DEAŞ terörünün tırmandırıldığı, 17/25 Aralık gibi polis/yargı operasyonunun çekildiği, 15 Temmuz gibi askeri darbenin bertaraf edildiği bir süreci geride bıraktı. Bugün, Yavuz Sultan Selim Köprüsü, İzmit Körfezi’ndeki Osmangazi Köprüsü, Avrasya Tüneli, Marmaray hizmet veriyor, İzmir-İstanbul otobanı için gün sayılıyor, Çanakkale 18 Mart Köprüsü’nün inşaatı başlamış durumda, iki nükleer santral için düğmeye basıldı, üçüncüsü sırada... Tüm bunlar önceki gün Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum’u ziyaretimde, kendisini dinlerken bir film şeridi gibi geçti zihnimden! Projeleri anlatırken o kadar heyecanlı ve kararlıydı ki...

Sonra dün THY Yönetim Kurulu Başkanı İlker Aycı’nın bilgilendirme toplantısında aynı duyguları yaşadım. “Hep üçüncü havalimanı diyoruz ama, bu dünyanın en büyüğü, aslında birinci havalimanı demeliyiz” derken bir iddiayı ortaya koyuyordu... Ne mutlu ki, 7 yıl önce çooook uzak gözüken hedefler artık bir adım uzakta... Yapanların da, destek olanların da emeğine sağlık!

yazının kaynağı

YORUM YAPIN

Yorumlarınız editörlerimiz tarafından okunup onaylandıktan sonra yayına alınacaktır.

YORUMLAR

  • hursit dilaver

    13 Ağustos 2018 15:33
    0 0
    o masaya şart koşan gezi çetesi için ne yaptınız. hiiiç. yanan, yakılan, soyulan işyerleri, devlet arabaları falan hep cepten karşılandı. bakın hala burunlarından kıl aldırmıyorar.bu ne korkaklık be. bu almanyada olaydı. bunların hepsi sokakta mendil satardı.bizde ne makamlarına, ne odalarına ne tiyatoralarına el koyabildiniz. niye insan hakları, özgürlük falan AB masalları adına. ya da korkudan demek. o zaman şimdi bir gezi daha olursa hıı..
YAZARIN DİĞER MAKALELERİ Tümü
BU KATEGORİDEKİ DİĞER MAKALELER
ÖNE ÇIKANLAR Tümü
YAZARLAR
SESLİ MAKALE YAZARLARI

Copyright © 2020 Sesli Makale - Tüm Hakları Saklıdır.

Rta Yazılım

; ;