GÜNCEL

İsmail Yaşa: Ahraru’ş-Şam’ın yeni lideri

Tarih
14 Eylül 2015
İzlenme
Kişi
Yazar
İsmail Yaşa

14 Eylül 2015

Suriye’deki devrimci grupların önde gelenlerinden Ahraru’ş-Şam, önceki gün toplanan Şura Meclisi’nde yeni liderini seçti.

Ahraru’ş-Şam’ın Cumartesi günü yayınladığı bildiride yeni emirin Muhenned El-Mısri “Ebu Yahya El-Hamevi” olduğu açıklandı.

Hareketin bir önceki lideri Haşim Eş-Şeyh “Ebu Cabir”, görev süresinin bitiminde yeniden emirliğe seçilmek istemediğini bildirmişti.

Ebu Cabir, hareketin kurucusu ve ilk lideri Hassan Abbud “Ebu Abdullah El-Hamevi”nin bir yıl önce düzenlenen saldırıda hayatını kaybetmesinin ardından emirlik koltuğuna oturmuştu.

O saldırıda Ahraru’ş-Şam, Hassan Abbud ile birlikte önde gelen isimlerinden onlarca kişiyi kaybetmiş ve ciddi şekilde darbe almıştı.

Oldukça zor ve kritik bir dönemde hareketin liderliğini üstlenen Ebu Cabir, Ahraru’ş-Şam’ın dağılıp yok olmasını önledi ve yaşanan büyük felaketin yaralarının sarılmasını başardı.

Bir yıl sonra da emirliği yüzünün akıyla bir başkasına devrederek koltuk sevdalısı olmadığını gösterdi.

İslami cemaatlerin ve cihat hareketlerinin birçoğunda liderler ancak liderin vefatıyla değişir.

Arap ülkeleri diktatörleri gibi ömür boyu en tepedeki koltukta otururlar.

Ahraru’ş-Şam, önceki gün barışçıl yollarla gerçekleştirdiği liderlik değişimiyle yeni bir sayfa açtı ve güzel bir örnek ortaya koydu.

Bu güzel örnek, hiç şüphesiz Suriye Devrimi’nin geleceği adına da önemli bir kazanımdır.

Makam ve mevki talebi olmadan devrime ve Ahraru’ş-Şam’a hizmetini sürdürmesi beklenen Ebu Cabir, bir yıllık başarılı liderliği ve ortaya koyduğu onurlu tavır nedeniyle -Allah’ın izniyle- hep hayırla yâd edilecek.

Ahraru’ş-Şam’ın yeni liderine gelince…

1981 doğumlu Muhenned El-Mısri “Ebu Yahya El-Hamevi”, Lazkiye Üniversitesi’nde inşaat mühendisliği okudu.

2007 yılında Ebu Abdullah El-Hamevi, Ebu Talha ve benzeri isimlerle birlikte tutuklandı.

Devrimin başlarında serbest bırakıldı.

İlk andan itibaren devrime katılan Ebu Yahya, aynı zamanda Ahraru’ş-Şam’ın kurucularından.

Ömer İbnu’l-Hattab Taburu’nun komutanlığını üstlenen Ebu Yahya, El-Hattab Tugayı Emiri  ve Ahraru’ş-Şam Hama Kırsalı Emiri olarak da görev yaptı.

Hassan Abbud ve Ahraru’ş-Şam komutanlarının şehit olduğu suikastın ardından Ahraru’ş-Şam Emiri olarak seçilen Ebu Cabir’in yardımcılığına getirildi.

Ebu Yahya El-Hamevi’yi yakından tanıyanlar, Ahraru’ş-Şam’ın yeni liderinin oldukça zeki ve mütevazı biri olduğunu söylüyorlar.

Yeni liderin hareketin kendini Batı’ya ve dünya kamuoyuna anlatmasında daha etkili bir politika izlemesi bekleniyor.

Diğer devrimci gruplarla ilişkilerinin de iyi olduğu belirtilen Ebu Yahya’yla ve Ahraru’ş-Şam’ın emirliğine getirilmesiyle ilgili şu ana kadar yapılan yorumlar gayet olumlu.

Yeni lideri Ahraru’ş-Şam’a ve Suriye Devrimi’ne hayırlı olsun.

Ebu Yahya El-Hamevi ve arkadaşlarını Allah muvaffak eylesin.

Bu arada, Doğu Ğuta’dan, Suriye Devrimi’nin diğer bir önemli grubu Ceyşu’l İslam’dan da zafer haberleri gelmeye devam ediyor.

Ceyşu’l İslam sözcüsü Yüzbaşı İslam Alluş, Cuma gününden bu yana devam eden şiddetli çatışmalarda ölen rejim askeri sayısının 270’e ulaştığını, çok sayıda rejim askerinin yaralı olduğunu ve onlarcasının da esir alındığını, Doğu Ğuta’nın kuzeyinde rejime ait birçok askeri noktanın ele geçirildiğini açıkladı.

Diriliş Postası

YORUM YAPIN

Yorumlarınız editörlerimiz tarafından okunup onaylandıktan sonra yayına alınacaktır.

Hiç yorum yapılmamış

YAZARIN DİĞER MAKALELERİ Tümü
BU KATEGORİDEKİ DİĞER MAKALELER
YAZARLAR
SESLİ MAKALE YAZARLARI

Copyright © 2020 Sesli Makale - Tüm Hakları Saklıdır.

Rta Yazılım

; ;