GÜNCEL

İsmail Yaşa : Kuveyt’i zor günler bekliyor

Tarih
01 Temmuz 2015
İzlenme
Kişi
Yazar
İsmail Yaşa

1 Temmuz 2015

Suudi Arabistan’ın doğusunda Şii camilerine düzenlenen saldırıların ardından bir saldırı da Kuveyt’teki El İmam El Sadık Camii’ne düzenlendi.

Cuma namazı sırasında gerçekleştirilen ve 27 kişinin hayatını kaybettiği kanlı saldırıyı yine IŞİD’in “Necd Vilayeti” üstlendi.
Suudi Arabistan’ın doğusunda El Kadih beldesindeki İmam Ali Bin Ebi Talib Camii’ne ve Dammam kentindeki El Unud Camii’ne düzenlenen intihar saldırılarının ardından yazdığım “Camilere kim saldırıyor?” başlıklı yazımda saldırıların amacı hakkında söylenenleri aktarmıştım.
Aşağı yukarı aynı şeyler Kuveyt’teki saldırı için de geçerli.
Bir yanda masum insanlar kanlı terör saldırılarında hayatını kaybederken diğer yanda onların kanları üzerinden kirli planlar hayata geçirilmeye çalışılıyor.
IŞİD mezhep çatışmasını alevlendirerek bölgede devlet otoritesini sarsıp kendine alan açmaya çalışırken birileri de fırsatçılık yaparak kargaşadan yararlanma peşinde.
Fars Haber Ajansı’nın saldırının hemen ardından yayınladığı haber bunun en güzel örneği.
Haberde iddia edildiğine göre, “adını açıklamak istemeyen” Kuveytli bir güvenlik yetkilisi, intihar saldırısını düzenleyen kişinin saldırıdan birkaç dakika önce Kuveytli eski milletvekili Velid El Tabatabai’yi telefonla aradığını söylemiş.
Oysa Velid El Tabatabai, IŞİD’i sürekli eleştiren ve hatta örgüt tarafından “kanı helal” ilan edilen bir isim.
Kuveytliler Sünnisiyle Şiisiyle kan vermek için hastanelere koşarken ve kanlı terör saldırısını lanetlerken Fars Haber Ajansı’nın masa başı uydurma bir haberle Velid El Tabatabai’yi hedef göstermesinin arkasında yatan bir kuyruk acısı var elbette.
Kuveytli eski milletvekili İran’ın bölgedeki ve ülkesindeki planlarına karşı mücadele edenlerin başında geliyor.
Suriye’deki devrimci gruplara desteğiyle de tanınan El Tabatabai’nin geçtiğimiz günlerde yaptığı bir açıklama, klakis tabirle, gündeme bomba gibi düşmüştü.
El Tabatabai, İran’ın Kuveyt’e siyasi olarak müdahalede bulunduğunu ve mevcut veliaht Nevvaf El Ahmed El Cabir El Sabah’ın veliahtlıktan alınarak yerine Tahran ile bağlantılı bir ismin veliaht tayin edilmesini sağlamaya çalıştığını iddia etmişti.
Kuveytli eski milletvekili, Twitter’da yaptığı bu açıklamanın ardından “sosyal paylaşım sitelerinde asılsız haberler yayınlamak” ve “veliahtlık makamına hakaret” suçlamasıyla gözaltına alındı fakat kısa süre sonra serbest bırakıldı.
İran, Irak ve Suudi Arabistan üçgenindeki Kuveyt’te yönetimdeki El Sabah ailesi içinde ciddi anlaşmazlıklar var.
Kalabalık protesto gösterilerinin ardından istifa etmek zorunda kalan eski başbakan Nasır El Muhammed El Sabah, İran’ın gözdesi ve desteklediği isimlerden.
Velid El Tabatabai’nin iddiasında dile getirdiği, mevcut veliahtın yerine getirilmek istenen ismin Nasır El Muhammed El Sabah olduğu söyleniyor.
Yolsuzluk ve rüşvet davalarıyla çalkalanan, hükümetle muhalefetin uzun süredir gerginlik yaşadığı Körfez’in bu küçük ülkesinde siyasi komplolara ve saray entrikalarına şimdi bir de mezhep çatışmasının fitilini ateşleyebilecek terör saldırıları eklendi.
Kısacası, içerideki ve dışarıdaki kavgaların kıskacındaki Kuveyt’i zor günler bekliyor.

Diriliş Postası

YORUM YAPIN

Yorumlarınız editörlerimiz tarafından okunup onaylandıktan sonra yayına alınacaktır.

Hiç yorum yapılmamış

YAZARIN DİĞER MAKALELERİ Tümü
BU KATEGORİDEKİ DİĞER MAKALELER
ÖNE ÇIKANLAR Tümü
YAZARLAR
SESLİ MAKALE YAZARLARI

Copyright © 2020 Sesli Makale - Tüm Hakları Saklıdır.

Rta Yazılım

; ;