GÜNCEL

İsmail Yaşa : İrade yeniden hareketlendi

Tarih
26 Mart 2015
İzlenme
Kişi
Yazar
İsmail Yaşa

26 Mart 2015

Kuveyt’te muhalefetin demokrasi ve reform taleplerini dile getirmek için gösteri düzenlediği meydanın adı “Sahatu’l İrade”, yani “El İrade Meydanı”..

El İrade Meydanı, önceki gün yine hareketliydi ve meydandan Kuveyt Parlamentosu Başkanı Merzuk El Ğanim’in istifasını isteyen “irhalyâMerzuk” sloganları yükseliyordu.

Meydanı kuşatan özel kuvvetler gösteriye sert bir şekilde müdahale etmekte gecikmedi.

Kadın-erkek, yaşlı-genç demeden herkesi copladılar.

Tekerlekli sandalyesiyle gösteriye katılan engelli bir Kuveytli dahi özel kuvvetlerin şiddetinden kendini kurtaramadı.

Kuveyt’te son günlerde ciddi insan hakları ihlalleri yaşanıyor.

Ülkenin en çok sevilen politikacısı ve eski milletvekili Musellem El Berrak, Kuveyt Emiri Sabah El Ahmed El Cabir El Sabah’a hakaret ettiği gerekçesiyle hapiste.

Başbakan eski yardımcısı Ahmed El Fahd, eski başbakanlardan Nasır El Muhammed El Sabah ve parlamento eski başkanı Casim El Hırafi hakkında suç duyurusunda bulunarak ikiliyi Kuveyt’te yönetimi değiştirmeye çalışmak, yabancı devletlerle

işbirliği yapmak ve kara para aklamakla suçladı.

Bu arada, “İran’ın adamı” olarak da adlandırılan Nasır El Muhammed El Sabah’ın protesto gösterileri sonucu başbakanlıktan istifa etmek zorunda kalmasından yaklaşık beş ay önce, 12 Mayıs 2011’de kaydedildiği belirtilen ve Nasır El Muhammed

El Sabah’ın o dönemin Temyiz Mahkemesi Vekili ve şimdiki Anayasa Mahkemesi Başkanı Yusuf El Mutavaa’ya bir çanta dolusu para verdiğini gösteren video kaydı internete düştü.

Kısa adı “HADEM” olan Sivil Demokrasi Hareketi (El Hareketu’dDemokratiyyetu’lMedeniyye) Genel Başkanı Tarık El Mutayri, Suudi Arabistan Büyükelçiliği’nin şikayeti üzerine Suudi Arabistan’a hakaret ettiği gerekçesiyle gözaltına alındı ve bir süre sonra kefaletle serbest bırakıldı.

Aynı gerekçeyle Ümmet Partisi Genel Başkanı Hakim El Mutayri de gözaltına alınıp sorguya çekilmişti.

Sevilen politikacıların reform talepleri nedeniyle gözaltına alınmaları, ülkenin en önemli yargıçları ve yöneticileri hakkındaki rüşvet ve kara para aklama iddiaları, sosyal medyada Mısır’daki darbe yönetimini ve Körfez ülkelerini eleştiren aktivistlere uygulanan baskılar, keyfi şekilde vatandaşlıktan çıkarmalar...

El İrade Meydanı işte böyle bir ortamda yeniden hareketlendi.

“HADEM” Genel Başkanı Tarık El Mutayri’ye önceki gün meydanda yaşanan müdahaleyi ve muhalefetin protesto gösterilerini sürüdürüp sürdürmeyeceğini sordum.

Yaşananların üzücü olduğunu ve yönetimin zaman zaman bu şekilde şiddete başvurduğunu söyledi.

Halk hareketinin henüz başlangıçta olduğunu fakat önceki gün yaşanan müdahalenin protestoları ve tepkileri daha üst seviyeye taşıyabileceğini, muhalefetin önünde protesto gösterilerini yoğunlaştırmaktan başka bir yol olmadığını bildirdi.

Geçtiğimiz iki yıl boyunca muhalefetin sessiz kaldığına işaret ederek, Kuveyt’te sorunun artık sessiz kalınamayacak boyutta olduğunu, siyasi grupların temsilcilerinin neredeyse her gün bir araya gelerek durum değerlendirmesi yaptıklarını belirtti.

Kısacası Kuveyt’te bahar rüzgarları esiyor.

Diriliş Postası

YORUM YAPIN

Yorumlarınız editörlerimiz tarafından okunup onaylandıktan sonra yayına alınacaktır.

Hiç yorum yapılmamış

YAZARIN DİĞER MAKALELERİ Tümü
BU KATEGORİDEKİ DİĞER MAKALELER
YAZARLAR
SESLİ MAKALE YAZARLARI

Copyright © 2020 Sesli Makale - Tüm Hakları Saklıdır.

Rta Yazılım

; ;