POLEMİK

İhsan Eliaçık şimdide hendekçi oldu

Tarih
19 Ocak 2016
İzlenme
Kişi
Yazar
Özel Haberci

Terör örgütü PKK ve HDP'nin ısrarla savunduğu özyönetim konusunda bir açıklama da İhsan Eliaçık'tan geldi.

PKK medyasına konuşan Eliaçık, özerkliğin Medine Sözleşmesi'nin güncellemesi olduğunu ve özyönetimin Kur'an'ı Kerim'de de olduğunu söyledi.

İhsan Eliaçık konuyla ilgili şu ifadeleri kullandı; "Birincisi Kur'an'ı Kerim peygambere 'Bekçi değilsin, sen insanlar üzerinde vekil değilsin, sen insanlar üzerinde zorba değilsin' der. İnsanların üzerinden bekçiliğin, zorbalığın ve her türlü baskının, vekâletin ve velayetin kalkması ile birlikte insanların kendi bulundukları bölgede kendi kendilerini yönetirler. Buradan bu sonuç çıkar.

Peygamberimiz, Muhacirler, Ensar, Yahudiler ve diğer kabilelerle beraber 18 kabileyle birlikte farklı dinlerden etnik farklılıklardan insanları bir araya getirerek bir sözleşme imzalamıştır.

Sözleşmede en çok geçen kelime barıştır. Sonra en çok geçen kelime adalettir. İslam ve Kur'an kelimesi sözleşmede geçmez. Bu da bugünkü tabirle bir demokratik cumhuriyet, konfederatif demokratik yapılanma anlamına gelmektedir.

"ÖZYÖNETİMİN ÖNGÖRÜLDÜĞÜ GAYET AÇIKTIR"

 

Kabileler kendi hallerine bırakılır. İçişlerinde serbesttirler ve Medine'yi birlikte savunacaklardır. Herkes kendi dinini istediği gibi yaşayacaktır. Kimsenin üzerinde vekâlet olmayacaktır. Kimsenin üzerinde vesayet de olmayacaktır. Herkes kendi kabile kurallarına göre ve inandıkları dinlerine ve inançlarına göre yaşamını sürdürecektir. Bunları bugünkü çağa taşıdığımızda bir demokratik cumhuriyet veya yerinden yönetim, halkın kendi kendini yönetmesi yani özyönetimin öngörüldüğü gayet açıktır."

ensonhaber
19 Ocak 2016

YORUM YAPIN

Yorumlarınız editörlerimiz tarafından okunup onaylandıktan sonra yayına alınacaktır.

Hiç yorum yapılmamış

YAZARIN DİĞER MAKALELERİ Tümü
BU KATEGORİDEKİ DİĞER MAKALELER

Copyright © 2021 Sesli Makale - Tüm Hakları Saklıdır.

Rta Yazılım

; ;