GÜNCEL

Hüseyin Yayman : Çözüm masasında kimler var? - 1

Tarih
25 Aralık 2014
İzlenme
Kişi
Yazar
Hüseyin Yayman

25 Aralık 2014

Aynı dili konuşanlar değil, aynı duyguları paylaşanlar anlaşabilirler...Mevlana

- Ahmet Davutoğlu:  Aslında bu masayı kuran Cumhurbaşkanı Erdoğan. Ancak biz bugün Erdoğan’ı ayrı tutarak başka bir analiz yapacağız. Davutoğlu, Başbakan olarak masanın patronu. Çözüm süreci onun zamanında ilk defa hükümet programına girdi. Dışişleri Bakanlığı döneminden itibaren çözüm sürecinin aktif savunucusu oldu. Hakan Fidan’la yaptıkları çözümlemeler sürecin başlamasına zemin hazırladı. Heyetin daha hızlı ve pratik hareket etmesini sağlıyor. Çözüm sürecinin bölgeye barış vizyonu getireceğine inanıyor. Masanın ‘stratejik aklı’.

- Yalçın Akdoğan: Masanın siyasi hafızası ve gerektiğinde ‘savaşsa savaş’ diyen aktörü. Kürt siyasi hareketi onu sert demçleriyle tanısa da çözüm sürecinin gürünmez mimarı. Kabinenin ve masanın Kürt sorununu en iyi bilen isimlerinden biri. Köşk ile hükümet arasındaki kırmızı hat. Realist tavrı, muhataplarına güven veriyor. Akdoğan çok şey bilen adam ve derin AK Parti’yi temsil ediyor. Masanın en ketum adamı.

- Hakan Fidan:  Davutoğlu ve Akdoğan’la birlikte masanın kara kutusu. Türkiye bugün çözüm sürecinde finale yaklaştıysa bu Fidan’ın insan üstü gayretleriyle oldu. Sürecin siyasi sorumluluğu hükümette olsa da işin mutfağında Hakan Fidan ve yetkin bir kadro var. Muhataplarına verdiği değer, çatışma çözümlerindeki tecrübesi ve her şeyden önce Öcalan’ın kendisine güvenmesi onu ayrıcalıklı kılıyor.

- Bülent Arınç:  Çözüm masasının romantik ismi ve vicdanı. Son dönemde HDP’lilerle polemikleriyle gündeme geldi. Bölgedeki muhafazakar Kürtler arasında ciddi bir karşılığı var. Süreci destekliyor ancak zaman zaman Türklerin duyarlılıklarının tercümanı oluyor. Masanın siyasi değil, insani tarafında.

- Numan Kurtulmuş:  Sorunun çözümünde din faktörüne vurgu yapan bir yaklaşımı var. Fazla bilinmese de SP Genel Başkanı iken hazırladığı Kürt Raporu çok değerlidir. Kurtulmuş, ‘Selahaddin Eyyubi’nin torunlarıyla Kılıç Arslan torunları savaşamaz’ tezini savunuyor.

- Bekir Bozdağ: Tam bir görev adamı. Markaj yaptığı kişiyi asla kaçırmıyor. İmralı adasından sorumlu bakan olarak sürecin görünmez sessiz kahramanı. İşine odaklanmış durumda. Öne çıkma gibi bir kaygısı yok. Bozdağ açık fikirli biri olmasının yanında Orta Anadolu‘nun hissiyatını temsil ediyor. Masanın sakin gücü.

- Efkan Ala:  Kamuoyu onu ‘can’a gelmesin, cama gelsin’ sözüyle tanıyor. Entellektüel kişiliği yanında Batman ve Diyarbakır Valiliği dolayısıyla Kürt sorununu en iyi bilen isimlerden. Dahiliye Nazırı olarak sürecin asayiş boyutundan sorumlu. Çözümsüzlüğün maliyetini en iyi bilen isimlerden biri.

- Mahir Ünal:  AK Parti’nin yeni döneminde yer alacak isimlerin başında geliyor. Mahir Ünal, sezgileri kuvvetli bir siyasetçi. Masanın milliyeçi tarafında oturuyor. Parti ile hükümet arasında köprü görevini yürütüyor. Ünal, sorununun çözümünün Türkiye’yi büyüteceğini savunuyor.

- Muhammed Dervişoğlu:  Masanın bir sessiz adamı da o. MİT’ten emekli oldu ancak Kamu Düzeni ve Güvenliği Müsteşarlığı’nın başına getirildi. Medyadan o derece uzak durdu ki gazeteler ilk resmini yeni yayınladı. Öcalan’ın İmralı adasına getirilmesinden bu yana Emre Taner’le birlikte yer alan istihbaratçı. Sürecin bu noktaya gelmesinde tarih onun da adını Fidan’la birlikte yazacak. En büyük avantajı Fidan’la uyumu. Süreç bundan sonra onun üzerinden yürüyecek.

- Hatem Ete:  Masanın en az bilinen ismi. Ancak bundan sonra onun ismini daha çok duyacaksınız. Kürt sorununu kitaplardan değil, yaşayarak öğrendi. ODTÜ sosyolojiden. Siyaset bilimi üzerine doktorası var. SETA siyaset masası direktörlüğünden sonra Davutoğlu’nun süreçle ilgili başdanışmanlığına getirildi.

Not: Bir sonraki yazıda HDP’nin çözüm masasını analiz edeceğiz...

Vatan

YORUM YAPIN

Yorumlarınız editörlerimiz tarafından okunup onaylandıktan sonra yayına alınacaktır.

Hiç yorum yapılmamış

YAZARIN DİĞER MAKALELERİ Tümü
BU KATEGORİDEKİ DİĞER MAKALELER
YAZARLAR
SESLİ MAKALE YAZARLARI

Copyright © 2020 Sesli Makale - Tüm Hakları Saklıdır.

Rta Yazılım

; ;