GÜNCEL

Hikmet Genç : Başörtüsünü yasaklayın, katsayıyı getirin, köprüyü, şapkayı..!

Tarih
22 Ekim 2018
İzlenme
Kişi
Yazar
Hikmet Genç

Bir sendika “yürütmenin durdurulması” için Danıştay’da dava açmıştı. Danıştay davayı reddetmişti… 5 yıldır okunmuyordu…

Birileri tekrar dava açmış, Danıştay da; “Öğrenci Andı tekrar okutulsun” demiş…

“Nerden çıktı, hangi ihtiyaçtan doğdu, niçin şimdi” bilemiyoruz…

Lakin Danıştay bugüne kadar düşünmüş taşınmış ve en sonunda ‘Öğrenci Andı’nın kaldırılmasının hukuki olmadığına karar vermiş?!..

Gerekçesi de epeyce uzun… “…yeni nesillerin ülkesine anayasal vatandaşlık temelinde aidiyetini ve bağlılığını güçlendirmeyi, onların milli, manevi ve kültürel değer oluşumuna katkı sağlamayı amaçlayan ve uzun yıllardır okutulan bu metnin yürürlükten kaldırılmasının…” diye devam ediyor…

Kapatma davasının gerekçesi gibi... “Laikliğe aykırı eylemlerin odağı olmak…” diye başla, artık ‘odağı olmak’tan ne anlıyorsan, kafana göre doldur içini!..

“Her sabah Türk’üm çalışkanım, her sabah ‘yasam’ şudur, küçüklerimi büyüklerimi… Eyy ulu Atatürk...,” diye bağırttırarak yemin ettirerek aidiyet duygusu verilmez. Pedagojik olarak ilkokul çocuklar için uygun değildir. Bunlar şimdiye kadar işe yarasaydı, ne terör sorunu yaşardık, ne yurtdışına kaçıp oradan Türkiye’ye çemkiren cibilliyetsizler çıkardı, ne de 15 Temmuz’da sokaktan geçen tankları alkışlayan haysiyetsizler olurdu ülkemde!..

Bu tür yeminler antlar..,vs, militarist, totaliter, despotik rejimlerde uygulanmış... Öyle ya çağdaş(!) Batı’da faşist Hitler ve Mussolini’nin olduğu dönemlerde bizde de okutulmaya başlanmış…

Hadi biz bunları hatırlatmak zorunda kalıyoruz da Danıştay’a n’oluyor?!..

Kuvvetler ayrılığı ilkesini hiçe saymak değil mi bu?..

Danıştay yürütme erki mi?..

Hukuka uygunluk denetimi yetkisi mi var?, Yoksa kanun yapıcı mı?..

Danıştay, AYM’nin 367 kararında olduğu gibi sınırlarını aşmış. Mahkemelerin yetki gaspına milletin verdiği cevabı da biliyoruz.

Ama madem öyle devam edin o zaman!

Başörtüsü serbestisini de hukuka aykırı bulun ve başörtüsünü yasaklayın!

İmam Hatiplere katsayı uygulaması geri getirin!

3’üncü köprüyü yıkın!

Mümkünse şapkasız gezenlere hapis cezası uygulaması başlatın!

Ha bu arada eski bir Yarsav’cı şöyle demiş; “1933 yılında Andımız’ı yazan Reşit Galip, ezanı da Türkçeleştiren kişidir. Andımıza kavuşmuşken elbette hiç kuşkusuz ki, “bir gün Türkçe ibadete, Türkçe ezana da” diyelim.

Ne diyelim?..

“Allah bunlara fırsat vermesin” diye boşuna demiyoruz!..

yazının kaynağı

YORUM YAPIN

Yorumlarınız editörlerimiz tarafından okunup onaylandıktan sonra yayına alınacaktır.

YORUMLAR

 • hursit dilaver

  22 Ekim 2018 16:47
  0 0
  1930 LARI HAYAL EDİYORUM. 70 YILLIK RAHAT BATTI BİZE . BİRAZ KENDİMİZİ TOPLIYALIM BAKALIM. 1950 DEN BERİ REHAVETTEYİZ. AMA ONLAR DEĞİLLER. BİZ BUNU HAKETTİK. ARTIK YENİ BİR İSTİKLAL SAVAŞI VERİLİR.ata heykellerinin yanına REŞİT GALİP HEYKELLERİNİN NEDEN YAPILMADIĞINI DA BEN SORACAĞIM. adam 90 sene sonra bile iktidarda be..ne konuşup durursunuz..
 • hursit dilaver

  22 Ekim 2018 16:37
  1 0
  keeh.. keeh..keeh.. tam da kurtun ıstediği puslu hava. neler yazmıştım, türkçe ezan,kuran ve mabetsiz şehir hayalimiz. demek artık bunlar gerçek olacak. zaten mimar sinanın kafasını ölçtük, arnavut mu neymiş.camileri de hemen müze yaparız.zaten istanbuldakiler müze olmalı.HEP HAYALİMİZ 1930LAR DEĞİLMİYDİ. FIRSAT İŞTE.OSMANLIDAN KALAN NE VARSA NASIL MUSULDA KERKÜKTE, BAĞDATTA, HALEPTE,BASRADA DÜMDÜZ EDİLDİYSE, OSMANLI TÜRK DİYE BİR ŞEY KALMADIYSA..gerisini siz getirin bari.
YAZARIN DİĞER MAKALELERİ Tümü
BU KATEGORİDEKİ DİĞER MAKALELER
YAZARLAR
SESLİ MAKALE YAZARLARI

Copyright © 2020 Sesli Makale - Tüm Hakları Saklıdır.

Rta Yazılım

; ;