GÜNCEL

Hakan Çelik : ABD’deki Türkler derin uykuda!

Tarih
15 Ağustos 2018
İzlenme
Kişi
Yazar
Hakan Çelik

ABD Başkanı Donald Trump Türkiye’ye tarihin en ağır saldırısını başlatmış, Amerika’daki Türklerden çıt çıkmıyor!

Amerika benzer şekilde, mesela İtalya’yı hedef alsaydı, İsrail, Yunanistan, Portekiz hatta Tayvan ekonomisi böyle bir tehdit altında kalsaydı, Amerika’ya buralardan göç etmiş olanlar bu kadar sessiz kalır mıydı?

Amerika’daki Türklerin anavatanları konusundaki duyarsızlıkları utanç verici seviyede.

Türkiye’den ABD’ye gidip yerleşenlerin büyük bölümü belli eğitim ve ekonomik güce sahip insanlar. Çoğu önemli şirketlerde, iyi pozisyonlarda çalışıyor. Orada 500 bin dolayında Türk var.

Sadece 5 bin kişi, ellerine Türk ve ABD bayraklarını alarak “Türkiye Amerika’nın müttefikidir ve Türkiye yalnız değildir” diyemez miydi? Beyaz Saray’ın ya da New York’ta 5. Cadde’de Trump Towers’ın önünde sessiz bir protesto için toplanmak bu kadar zor muydu?

Hadi diyelim ki, bunun için organize olamadınız, The New York Times veya The Wall Street Journal’a bir tam sayfa ilan da mı veremediniz?

Twitter’da “Güçlü dolarımız karşısında Türk Lirası eriyor” gibi bir mesaj paylaşan ve Türk ekonomisinin düştüğü zor durum karşısında neredeyse zil takıp oynayacak hâle gelen Trump, ABD-Türkiye ilişkilerini tarihin en kötü seviyesine indirdi.

Trump’ın hukuk dışı, haksız ve kasıtlı saldırısı sonrasında Türk ekonomisini ameliyata yatırmak isteyen ne kadar farklı kesim varsa hepsi bir araya geldi. Türk finansal sistemi son bir hafta içinde görülmemiş saldırı altında kaldı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın altını çizdiği gibi ben bu savaşın kazananının Türkiye olacağına yürekten inanıyorum.

Türkiye 2001 ekonomik krizinden sonra bankacılık sistemini mükemmel şekilde yapılandırarak sıyrılmıştı. Bugün yaşadığımız sıkıntılı ortamdan da ciddi dersler çıkaracağımızı umuyorum.

Daha verimli, daha çok üreten, oturmuş, gelir-gider dengesini gözeten bir Türk ekonomisi, dış müdahalelere bugünkü kadar açık olmaz. Daha çok çalışıp reformlarımızı tamamlayalım. Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak yapılması gerekenlerin farkında olduklarını, kimsenin tereddüt etmemesi gerektiğini birkaç kez tekrarladı. Önceki gece de bankalardaki mevduatlara el konulması ya da döviz hesaplarının TL’ye çevrilmesi gibi bir durumun asla söz konusu olmayacağını söyledi. Yalan yanlış haberlerle ekonomiyi yıkıma sürüklemek isteyenlerin önünü kesti.

yazının devamı

YORUM YAPIN

Yorumlarınız editörlerimiz tarafından okunup onaylandıktan sonra yayına alınacaktır.

YORUMLAR

 • Tiger

  15 Ağustos 2018 16:30
  3 0
  Amerikadan gelen en son seçim sonuçlarına bakarsanız neden yapmadıklarına şaşmamak lazım.
 • Celil Sami

  15 Ağustos 2018 12:50
  4 0
  Eğer Amerikadaki Türkler yeğenim ve avanesi gibiyse onlardan ülkemiz yararına hiç birşey olmaz çok acı ama gerçek bu
YAZARIN DİĞER MAKALELERİ Tümü
BU KATEGORİDEKİ DİĞER MAKALELER
YAZARLAR
SESLİ MAKALE YAZARLARI

Copyright © 2020 Sesli Makale - Tüm Hakları Saklıdır.

Rta Yazılım

; ;