GÜNCEL

Hakan Çelik : Suudi Arabistan’ı kurtarma çabası mı?

Tarih
16 Ekim 2018
İzlenme
Kişi
Yazar
Hakan Çelik

Suudi gazeteci Cemal Kaşıkçı’nın İstanbul’da ortadan kaybolmasıyla başlayan olay giderek karmaşıklaşıyor.

Gazetecinin feci şekilde öldürüldüğüne dair kuşkular ağırlıkta. Bununla beraber Kaşıkçı’nın kaçırılmış veya rehin alınmış olabileceğine dair iddialar da ortada dolaşıyor.

Bu süreçte Kaşıkçı’nın kimliğine dair çok fazla teori ortaya atıldı.

Muhalif bir yazar olarak tanınıyor olsa da iddialar gazetecinin aslında farklı taraflara çalışan bir ajan olduğuna kadar uzanıyor.

Amerika Birleşik Devletleri, bu işe bütün ağırlığıyla dâhil olduğuna göre olayın seyri farklı yönde gelişecek demektir.

Nitekim Amerikan tarafı olayı soruşturmak üzere bir FBI ekibini organize etti. Türkiye’de zaten FBI bağlantılı çalışan ABD’li personel görev yapıyor. Bunun da ötesinde ABD Başkanı Donald Trump Dışişleri Bakanı Mike Pompeo’yu acil olarak Riyad’a göndereceğini açıkladı.

Komplo teorilerine pek itibar etmem; ancak bazı olaylar var ki normal yollarla açıklamak pek mümkün olmuyor. Böyle bakınca Kaşıkçı olayı da birden fazla ülkenin dâhil olduğu veya tanık olduğu bir iş gibi görünüyor.

Suudi istihbaratı Türkiye’de bir cinayete imza attıysa ya da adam kaçırma operasyonu gerçekleştirdiyse bunu ABD makamlarının haber almamış olması zayıf bir ihtimal.

Trump’ın “Olayın ardında serseri katiller olabilir” sözü, olası katliam acaba alakasız birilerinin sırtına mı yüklenecek kuşkusunu da doğuruyor. Trump, mevcut Suudi yönetimini korumak adına böyle bir yol izleyebilir ancak bir şekilde kendi faturasını Riyad’a keser.

Gerçekten bir cinayet işlendiyse ve olayın arkasında Suudi makamları varsa Amerika bu olayı Suudi Arabistan’ı köşeye sıkıştırmak için kullanacaktır. ABD’nin ilave talep listesi silah satışından İran konusuna kadar uzayıp gider. ABD’ye her alanda muhtaç durumda bulunan Suudi Arabistan’ın eli kolu iyice bağlanabilir.

Kriminal açıdan değil ama siyasi olarak bu işin İran ve İsrail’e kadar uzanma ihtimali var.

Türkiye’nin Suudi Arabistan ile ortak çalışma grubuna izin vermesi Riyad ile ilişkilere verdiği önemi gösteriyor. Ankara “Bu iş bizim topraklarımızda cereyan etti, soruşturmak ve araştırmak da bütünüyle bizim işimiz” diyerek kestirip atabilirdi.

yazının devamı

YORUM YAPIN

Yorumlarınız editörlerimiz tarafından okunup onaylandıktan sonra yayına alınacaktır.

Hiç yorum yapılmamış

YAZARIN DİĞER MAKALELERİ Tümü
BU KATEGORİDEKİ DİĞER MAKALELER
ÖNE ÇIKANLAR Tümü
YAZARLAR
SESLİ MAKALE YAZARLARI

Copyright © 2020 Sesli Makale - Tüm Hakları Saklıdır.

Rta Yazılım

; ;