GÜNCEL

Ertuğrul Özkök : Osman Kavala’nın eşinden gelen mektup... Ergenekon’un başındaki iyimserliğimiz yanlışmış

Tarih
24 Temmuz 2019
İzlenme
Kişi
Yazar
Ertuğrul Özkök

20 Temmuz günü yazdığım yazının başlığı şuydu:

“Bakın Osman Kavala’nın adını nerede gördüm...”

2008’de 300 aydın, sanatçı, hukukçunun Ergenekon soruşturmasını desteklemek için yayınladığı bildiriyi hatırlatmıştım.

Daha sonra Türk tarihinin en büyük zulümlerinden birine yol açan ve bir FETÖ kumpası olduğu ortaya çıkan “Ergenekon soruşturmasının” derinleştirilmesini istiyorlardı.

*

O bildiride, Osman Kavala 
ve eşi Prof. Ayşe Buğra’nın da imzası vardı.

O yazıyı, geçmişte hepimizin nasıl hatalar yaptığını anlatmak için yazmıştım. Ama asıl büyük hatanın adalet ve yargıda yapıldığını söylemek istemiştim.

*

Söylemek istediğim de tam olarak şuydu:

“İnsanları temelsiz iddialarla hapislere atma ve süründürme yanlışlığı nesilden nesle aktarılıyor.”

*

Osman Kavala’nın eşi Prof. Ayşe Buğra bu yazıma üzülmüş.

Bana çok nazik bir mektup gönderdi.

Bence eşi haksızlıklara uğrayan bir insan olarak hepimize yol gösterecek özelliklere sahip bir mektup.

Bugün size o mektubu aktarıyorum:

MEKTUP 1… O GÜN O BİLDİRİYE NEDEN İMZA ATTIK

- “YAZINIZA iki sebepten ötürü, çok üzüldüğümü söylemek istiyorum.

O yazınızda sözünü ettiğiniz, 2008 tarihinde yeni başlamış olan Ergenekon davasıyla ilgili bildiri Hrant Dink cinayetinin yarattığı dehşet ve endişe ortamında yazılmıştı.”

- “(Amacımız) Bu ortamda, yakın tarihin karanlık olaylarını aydınlatması umulan bir süreçle ilgili talepleri dile getirmekti.”

ÜÇ YIL SONRA 13 İMZALI BAŞKA BİLDİRİ YAYINLADIK

ertuğrul özkök osman kavala ile ilgili görsel sonucu- “Ama 2011 yılına gelindiğinde, dava sürecindeki uygulamalardan rahatsızlık duyduk ve bunu dile getirmek için 13 imzalı başka bir bildiri (daha) yayınladık. Bu bildiride eşimin ve benim de imzalarımız vardı.”

- “Bu ikinci bildirinin yayınlanmasından önce de yargı sürecinin işleyişi sırasındaki gelişmeleri endişe verici bulmaya başlamıştık. Mesela 2009’da Türkan Saylan’a yönelen saldırının kabul edilmezliğini görmemiz hiç zor değildi.”

O GÜN ARNAVUTKÖY’DEKİ EVİN ÖNÜNDE BİZ DE VARDIK

- “Benim annem, Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği’nin yayın kurulu üyesiydi. Eşim ve ben, Türkan Saylan’ı şahsen tanımak onuruna sahip olduk. Onun hastalığının son aşamasında evi aranarak taciz edilmesi, bizi çok etkiledi. Arnavutköy’deki evinin önüne gidip kendisine dayanışma mesajı veren küçük grubun içinde biz de vardık. Cenazesine katılan büyük kalabalığın da içindeydik.”

BALYOZ DAVASINI ANLATMAK İSTEDİK AMA AZ KİŞİ GELDİ

- “2010 yılında, Balyoz davası sürerken, Pınar Doğan ve Dani Rodrik iddianamedeki çelişkileri ve delillerin kabul edilemez niteliğini açıkça ortaya koyan araştırmalar yaptılar. Bu araştırmaları kamuoyuyla paylaşabilmeleri için eşim onları basın mensuplarıyla buluşturmaya çalıştı. Ne yazık ki az insan geldi.”

-“Bütün bunları hatırlarken, Ergenekon sürecinin ilk başındaki iyimserliğimizin yanlışlığını görüyor ve üzülüyorum.”

MEKTUP 2… KOCAM NİYE 21 AYDIR DÖRT DUVAR ARASINDA

- “BUGÜNE gelince... Bir yargı sürecinde konuşulması gereken konular, suçun niteliği, sanığın bu suçla ilişkisi ve bu ilişkinin ne olup ne olmadığını gösteren deliller olmalı diye düşünüyorum.”

- “Altı yıl önce yaşanmış ve beraatla sonuçlanan bazı davalara konu olmuş olayların, neden bugün tekrar ve bu defa daha çok daha ağır suçlamalarla gündeme getirildiğini sormak gerekir diye düşünüyorum.”

-“Ayrıca, davanın sanıkları arasında neden sadece eşimin tutuklu yargılandığını; yeri yurdu belli, bütün faaliyetleri son derece açık ve şeffaf olan bir insanın, mesela adli kontrolle serbest bırakılacak yerde, hangi kaçma veya delilleri karartma şüphesiyle 21 aydır dört duvar arasında tutulduğunu sormak gerekir diye düşünüyorum.”

MEKTUP 3... BİZE GÖSTERİLMEYEN İDDİALAR ALGI YARATMADA KULLANILDI

yazının devamı

YORUM YAPIN

Yorumlarınız editörlerimiz tarafından okunup onaylandıktan sonra yayına alınacaktır.

YORUMLAR

 • devran

  17 Ağustos 2019 21:58
  1 0
  erturul donek erturul sen nezaman hain olmaktan cikacan dur darbe yaptirdin erbakan yonetimini devirdin ahmet kaya olayinda sen ve gazeten bas rol oynadiniz, simdide gezi eylemlerinde sorosun turkiye temsilcisini paklayip aklamaya calisin sen ne hinzir bir seytansin birde aile resmini koymus bakin bu adam bos yere yatiyor nedenmi esi prof bunlar yanlis yapmazmi demek isitiyon...senden bir halt olmaz.....hain geldin oylede gidersin
 • MAHONİ

  24 Temmuz 2019 15:13
  1 0
  YANİ SONUÇ SOROSUN ADAMI OLDUGUNU İNKAR MI EDİYOR HADE ORADAN
YAZARIN DİĞER MAKALELERİ Tümü
BU KATEGORİDEKİ DİĞER MAKALELER

Copyright © 2021 Sesli Makale - Tüm Hakları Saklıdır.

Rta Yazılım

; ;