GÜNCEL

Engin Ardıç : Ugandalı Helen

Tarih
06 Kasım 2018
İzlenme
Kişi
Yazar
Engin Ardıç

"Troyalı Helen kıyafeti" diye bir şey yoktur.
Helen'in (şuna Eleni demeyi de beceremediniz bir türlü) nasıl giyindiği bilinmemektedir. Laf aramızda, böyle bir kadının varolup olmadığı da bilinmemektedir ya...
Haa, bakınız Mikeneli kadınların giysileri için elimizde ipucu var: Bizim "üç eteğe" benzer bir şalvar giyerlermiş, kazılardan çıkan başı kopuk bir heykelcikten anlıyoruz. Giritli kadınlar da öyle giyiniyorlar, Knossos Sarayı'nın duvar resimlerinden biliyoruz.
Ama Troya'da kim ne giyerdi, bilmiyoruz.
Eleni "aslen" Spartalı olduğu için o da Mikeneli gibi giyinse gerektir. Ama bu giysi, orasını burasını açıkta bırakan Hollywood tasarımları kadar iç gıcıklayıcı değildi herhalde. Eleni'yi ellili yıllarda oynamış Rossana Podesta, şimdilerde Diane Kruger o kadar güzel kadınlar ki, biryerlerini göstermemek ayıp sayılıyor olmalı!
Troya askerleri nasıldı, onu da bilmiyoruz.
Ama karşı tarafı gene biliyoruz: Dendra'da kazılardan çıkan bir zırh var elimizde, Mikene zırhı, kalın kaba bir şey, içinde hareket etmek çok zor olsa gerek.
Her hal-ü kârda, Hollywood filmlerinde görmeye alıştığınız "eski Yunanlı cengaver" kılığı değil!
Çünkü bütün o eski Yunan deyince aklınıza gelen giysiler, hani o ürkütücü miğferler, tozluklar, şallak mallak savaşçılar falan, çok daha sonrasının, M.Ö. altıncı-beşinci yüzyılın işidir.
Troya savaşının ise M.Ö. 1200'lerde geçtiği sanılıyor.
Biri demir çağıdır, öteki bronz (tunç) çağı.
Biri ölülerini gömer, öteki yakar örneğin.
Ama Hollywood bu, istediği gibi uçuyor. "Troy" filminde, Mikene kralı Agamemnon'u da çarpışmalarda öldürdüler.
Mitolojiye hakaret, İlyada'ya hakaret, Homeros'a hakaret, Yunan kültürüne hakaret. Yunan Kültür Bakanı olsam dava açardım.

***

Kampala (Uganda) büyükelçiliğimizde bir 29 Ekim resepsiyonu verilmiş, bu davette büyükelçi Ayşe Sedef Hanım kendine "şekil yapmış"...
Üstünde tuhaf bir şey: Entari desem değil, peştemal desem değil, etek desem değil, kaftan desem değil...
Hani masa örtüsünü almış da kafasından aşağı geçirmiş gibi...
Ama asla "eski Yunan" kıyafeti de değil. Ne şu yüzyılın ne bu yüzyılın.
Yanında da bir elçilik çalışanı, onun üstüne de tek omuzlu ve "toga" benzeri bir çul atmışlar, "Zeus kıyafeti" oluyormuş. (Adam Zeus'tan ziyade Saraçhanebaşı'nda dolmuş değnekçisini andırıyor.) Yakışıklı bir kavas bulup onu da Ahilleus kılığına sokamadınız mı?
Hanımefendi "Troya yılında Afrikalı dostlarımıza Troya'yı tanıtmak için yaptım" demiş. Sanki Ugandalı diplomatlar Wolfgang Petersen'in filmini seyretmediler... Tahtadan sütçü beygiri de getirseydiniz.
Ayıptır yahu. "Bir Türk elçisi nasıl eski Yunanlı kılığına girer" diye değil.

yazının devamı

YORUM YAPIN

Yorumlarınız editörlerimiz tarafından okunup onaylandıktan sonra yayına alınacaktır.

YORUMLAR

 • hursit dilaver

  06 Kasım 2018 15:40
  2 0
  namyelus kardeşim.cadılar bayramına denk getirilip cadı kıyafeti ile de görebilirdin.dert etme. biz tarih kitaplarında bile yunan demeyiz, düşman deriz. düşmanı denize döktük, düşmanı yendik deriz.aman yunanlılar üzülmesin ve turk nesiller kimle savaşıp ankaranın polatlısına gelip,giderden her yeri yakan,HAMİLE KADINLARI SÜNGÜLEYİP karşısında gülen bu yunan takımına ayıp olmasın diye o zamandan kibar edilmişiz bak. ama yunan bebesi ana kucağında türk ve islam kini ile yetişiyor bilin.
 • hursit dilaver

  06 Kasım 2018 15:34
  1 0
  mösyö fabunniyi bilmezsiniz.nijeryanın türkiye sefiriydi,bizim ankara otelinde kalırdı ama hep milli kyafeti ile.yıl 1985ler .sempatik,sevilen adamdı.bizim sefiri görünce moskovada tahsil gören lomumba aklıma geldi.uganda da da idi amin vardı. hani rüyalarla ülkeyi idare eden. epey hüküm sürmüştü. sonra devrildi mi ne.yahu buralarda yunan kıyafeti ne demek.TAMAM KEMALİST EGİTİM, OSMANLI TÜRK TARİHİNİ, MÜZİGİNİ, KYAFETLERİ YASAKLADI ama yahu "1930ları geçeli yıllar oldu. bu neyin hayali be.
 • Namyelüs

  06 Kasım 2018 13:27
  3 0
  İnsan bunların fotograflarına bakıp da sonrasında ne diyeceğini bilemiyor.Hani kiyafet değiştirilip gelinen bir parti olsa yine bir şeyler söylersin.29 Ekim resepsiyonuna böyle giyinip gelmek, ne acı.
 • Hacı Güven Stockholm

  06 Kasım 2018 12:21
  0 0
  Selam Engin kardeşim, kalemine eline sağlık ,daha güzel nasıl anlatılır bu beyinsiz cahiller bilemem, hani böyleleri Anadolu insanına geri kalmış ve cahil diyorlarya ,bunlar onlardan daha geri kalmış, ulan güzelim ülkemizi-vatanimizi rezil -beşparalik ettiniz be! Bunların kafatasında beyin yok ,BOK var !!!
YAZARIN DİĞER MAKALELERİ Tümü
BU KATEGORİDEKİ DİĞER MAKALELER
YAZARLAR
SESLİ MAKALE YAZARLARI

Copyright © 2020 Sesli Makale - Tüm Hakları Saklıdır.

Rta Yazılım

; ;