GÜNCEL

Engin Ardıç : Sandıkta çarpılırsın

Tarih
21 Kasım 2014
İzlenme
Kişi
Yazar
Engin Ardıç

21 Kasım 2014...

Benim bir profesör arkadaşım var, gençliğinde Troçkist takılırdı, olgunlaşınca "ultraslan" gibi ultra-liberal oldu, orta yaşlılığında Fethullahçı'lıkta karar kıldı. Bakalım iyice ihtiyarlayınca kiliseye gidip vaftiz de olur mu?
Arkadaş Hocafendi'yi çok seviyor ama Tayyip Erdoğan'ın Çamlıca'ya cami yaptırmasına da bozuluyor. "Ne gerek var, hangi cemaat gidecek?" diyor.
Aslında, dümen suyuna girdiği birtakım Kemalist gazeteci ağabeylerinden aldığı gazla "devletin paraları çarçur oluyor" diye endişe ediyor. Bu tepkiyi CHP medyasında da çok yoğun şekilde izliyoruz.
Çünkü, zikzak çizip duran her aydınımız gibi kafası karışık.
Aslında tepkisi, "Tayyip yapıyor" diye bozulan tipik "Tayyip düşmanı" tepkisi... O camiyi Hocaefendi yaptırsaydı acaba gene kızacak mıydı? Ya da şöyle sorayım: Hocaefendi darbesini yapıp iktidara gelseydi cami yerine dört bir yana sinagog mu konduracaktı acaba?
Tuhaf şey, benim de Bağdat Caddesi'nde yürürken gençler yolumu kestiler, "Engin abi," dediler, "bu yakada büyük cami yok, üstüste yığılıyoruz, hele cumaları kaldırıma gazete serip üstünde kılar hale geldik! Cami isteriz!"
Profesör arkadaşıma şunları söylemiştim, sizlerle de paylaşayım:
Müslüman bir politikacının, onu bırak her sıradan Müslüman'ın, günün birinde bir cami yaptırmak istemesi son derece doğaldır.
Nimet Abla'nın cami yaptırmasını ne kadar olağan karşılıyorsanız, Erdoğan'ın bu isteğini de öyle karşılayacaksınız.
Kimse sizi o camiye gitmeye zorlamıyor, gitmezsiniz olur biter.
Erdoğan da her fani gibi "bu dünyadan göçmeden arkasında bir eser bırakmak" ister...
Çamlıca camii arzusu, aslında "Anadolu yakasında, tabir caizse katedral misali, ona tekabül eden dev bir camimiz olmamasından" kaynaklanmıştır.
Bu Beyoğlu tarafında da yoktur, orası şehrin Frenk kesimiydi.
Ama Üsküdar öyle değil... Anadolu yakasının "hinterlandı" hiç değil...
"Selatin camii" günümüzde artık mümkün değildir tabii, ama anıt düzeyinde bir büyük cami için de en uygun yer gene Çamlıca tepesi.
Eski İstanbul'un yedi tepesine birbirinden güzel, birbirinden görkemli camiler yaptıran Süleyman'ı, Ahmet'i, Selim'i, Bayezid'i, Fatih'i televizyon dizilerinde izlemeye bayılırsınız ama...
Şunu iyi biliniz: Cami yapılmasına karşı çıkarsanız, cami yaptırmak isteyenle dalga geçerseniz, hele hele ezan sesi duyunca rahatsız olan, "çocuğumu sünnet ettirmeyeceğim" diye tutturan alafranga züppelerdenseniz, iktidarı ancak rüyanızda görürsünüz!
Bu memleketin liberali de böyle olacaktır. Yerli ve Müslüman. Sizin zevkinize göre Batı'dan "alafranga liberal" ithal edecek halimiz yoktur.
Anadolu sermayesine "gerici" diye bozuk çalan İstanbul sermayesinin "laiklik kavgasının" altında müthiş bir çıkar çatışması yatmaktadır, bu oyuna gelmeyiniz.
Erdoğan'ın "Küba'da da cami görmek istemesini" alt tarafı "iyi niyetli bir temenni" olarak kabul ediniz ve alay etmeyiniz.
Elinizden de alay etmekten başka bir şey gelemiyor maşallah.
Çünkü seçimde de halk sizinle alay eder. Bugüne kadar hep ettiği gibi.

Sabah

YORUM YAPIN

Yorumlarınız editörlerimiz tarafından okunup onaylandıktan sonra yayına alınacaktır.

Hiç yorum yapılmamış

YAZARIN DİĞER MAKALELERİ Tümü
BU KATEGORİDEKİ DİĞER MAKALELER
YAZARLAR
SESLİ MAKALE YAZARLARI

Copyright © 2021 Sesli Makale - Tüm Hakları Saklıdır.

Rta Yazılım

; ;