GÜNCEL

Engin Ardıç : Piç edilen oylar

Tarih
14 Haziran 2015
İzlenme
Kişi
Yazar
Engin Ardıç

14 Haziran 2015

Kulağıma şöyle bir eleştiri geldi: "Seçimi AKP kazanacak demiştin, şişmedin mi?"
Cevabım da şudur:
"Eh, siz 1977 seçimlerinde birinci parti çıkan, yüzde 41 oy alan ve fakat hükümet kuracak koltuk sayısını tutturamayan CHP'yi 'kazanmış' saydığınıza ve bunu otuz sekiz yıldır ısrarla söylediğinize göre, şimdi biz de 2015 seçimlerinde birinci parti çıkan, yüzde 41 oy alan ve fakat hükümeti kuracak koltuk sayısını tutturamayan AKP'yi kazanmış saydık gitti!"

***


Dikkat çeken ama bu gürültü patırtıda kimsenin pek üstünde durmadığı iki husus var.
Bir: AKP'yi törpülemiş olmanın zafer sarhoşluğu içinde, muhalefet bu kez geleneksel "seçime hile karıştı, şaibe var" tantanasını yapamadı!
Oysa seçimden önce kendilerini buna hazırlamışlar, gazetelerinde haftalarca önceden başlayarak bunun "peşrevine" de girişmişler, hatta henüz yapılmamış seçimi Avrupa'ya ve Amerika'ya şikayet bile etmişlerdi...
Şimdi, güneydoğuda köy köy dolaşıp "bütün oylar silme HDP'ye çıkmazsa ölümlerden ölüm beğenin" diye tehditler savurmuş olan PKK örgütünü de şikayet ederler mi acaba?
İki: Seçime katılma oranının yüksek olmasına (yüzde 86) övgüler düzülüyor ama sandık başına gitmemiş tam 7 milyon seçmen var!
Tenezzül buyurup oylarını kullanmadılar ama ortalıkta vatandaş diye dolaşacaklar ve "bu ne biçim memleket" diye dırlanmayı sürdürecekler.
Küçük partilerin durumu da içler acısı: Saadet Partisi yüzde 2'de kalmış, böylece "en bir öz ve de hakiki Ak Parti biziz" balonunu pek kimsenin yutmamış olduğu görülüyor.
Nasyonal sosyalistler ve bazı emekli paşalar yüzde 0.35... Demek ki halkımız Yunanistan'dan ada mada istemiyor!
Komünist Parti yüzde 0.03... Lenin'in kemikleri sızlıyor...
Merhum Bülent Ecevit yüzde 0.19 (DSP), merhum olmayan Süleyman Demirel yüzde 0.06 (DYP)... Ecevit Demirel'e fark atmış.
Ülker Hanım da yüzde 0.06... Barajı aşarım diyordu, yola devam edecekmiş.
İrili ufaklı toplarsan, mühürü hem partiye hem bağımsız adaya basıp oyunu çöpe gönderen şaşkınlar da dahil olmak üzere, aşağı yukarı yüzde 5 oranında oy sokağa atılmış.
Asıl şişenler "baraj çok yüksek, yüzde 5'e düşürülsün" diyenler oldular, çünkü baraj yüzde 5 olsaymış bile dört partiden başkası meclise giremiyormuş!

Sabah

YORUM YAPIN

Yorumlarınız editörlerimiz tarafından okunup onaylandıktan sonra yayına alınacaktır.

Hiç yorum yapılmamış

YAZARIN DİĞER MAKALELERİ Tümü
BU KATEGORİDEKİ DİĞER MAKALELER
YAZARLAR
SESLİ MAKALE YAZARLARI

Copyright © 2020 Sesli Makale - Tüm Hakları Saklıdır.

Rta Yazılım

; ;