SİYASET

Engin Ardıç : Oha

Tarih
07 Ekim 2017
İzlenme
Kişi
Yazar
Engin Ardıç
 Tayyip Erdoğan'ın elini sıkıp Tayyip Erdoğan'ı destekleyenlerin elini sıkmayan Meltem Cumbul'un densizliği, terbiyesizliği ve buna gösterilen olağanüstü tepki, "Cihangir çocuklarının" yedi ceddine yeter...

Türkiye'yi kimlerin böldüğü, kimlerin cepheleştirdiği, kimlerin "ötekileştirme" yarattığı da böylece kabak gibi ortaya çıktı.
Fakat beterin beteri vardır. Geçen gün Murat Bardakçı kardeşimiz yazınca, seksen küsur yıl önce yenmiş olan bazı herzeleri hatırladık.
Hani "Kâbe Arab'ın olsun, bize Çankaya yeter" türünden herzeler.
Edip Ayel diye birisi, Atatürk'ü "Türklüğe Allah olan adam" diye nitelemiş.
Yusuf Ziya Ortaç, "yoktan var ediyordu Tanrı gibi herşeyi" demiş.
Tekinalp rümuzuyla yazan ünlü Moiz Kohen, yeni ve laik bir "amentü" kaleme almış: "Gazi'nin Allah'ın en sevgili kulu olduğuna kalbimin bütun hulusuylaşehadet ederim..."
Bir de, daha da ünlü Behçet Kemal Çağlar var tabii... Türkiye'nin en kötü şairi...
Hani şu "sarı saçlım, mavi gözlüm neredesin" edebiyatının mucidi.
27 Mayıs'tan önceki günlerde doldurduğu bir plakta, sanırım aynı şiirinde, "Atatürk'üm yetiiiiş!" diye cıyak cıyak çığırdığını hatırlarım...
Ama sıkı durunuz...
Biz burada yıllardır "niçin Müslüman şairler yeni bir Mevlid kaleme almıyorlar, Süleyman Çelebi'yle boy ölçüşmüyorlar, hani nerededir Sezai Karakoç'tan, İsmet Özel'den, Hilmi Yavuz'dan yeni yeni Mevlid-i Nebevi'ler" diye yakınırken...
Herifçioğlu bir "Atatürk Mevlidi" yazmış!
Ciğeriniz dayanırsa okuyunuz:
"Ol Zübeyde Mustafa'nın anesi 
Ol sadeften doğdu ol dür danesi 
Gün gelip oldu Rıza'dan hamile 
Vakt erişti hafta-yı eyyam ile 
Geçti böyle nice ay nice sene 
Vakt erişti bin sekiz yüz seksene 
Ger dileriz bilasız oddan necat 
Atatürk'e Atatürk'e essalat 
Merhaba baş halaskar merhaba 
Merhaba ey inkılaplar menşei merhaba" 
Falan filan.
Behçet Kemal'e göre Bandırma vapuru peygamber efendimizin atı Burak'a tekabül ediyormuş, Samsun'a gidişi de mirac!
Aynı zamanda "Atatürk ekber! Atatürk ekber! Evliya odur, peygamber odur!" diye bağırıyor.
Müjdat Gezen de bir tiyatro oyununda Zübeyde Hanım'a "kutlu doğum" yaptırmış, bacaklarının arasından çıkardığı bir yapma bebeği seyircilere göstermişti. Bebeği İngiltere'den almıştı.
Geçenlerde bir ilkokul töreninde de hap kadar küçük üç kız çocuğuna "Atatürkbüstünü şemsiyeyle yağmurdan koruma görevi" verdiler, yağmur şakır şakır, çocuklar sırılsıklam, büst kupkuru!
Bunları yapacaksın, sonra da "bu memlekette İslam niçin gelişiyor" diye şaşacaksın... Aklına turp sıkayım.

Sabah
7 Ekim 2017

YORUM YAPIN

Yorumlarınız editörlerimiz tarafından okunup onaylandıktan sonra yayına alınacaktır.

YORUMLAR

 • hursit dilaver

  09 Ekim 2017 17:21
  2 0
  öyle bir eğitim ki, geçenlerde ben de iljk defa cahilliğime verin milli gazetede okudum. türk milli eğitimi 45lere kadar ingiliz sefiri ve 4 kişlik heyeti ile, 45den sonra da ABD sefiri ve 4 kişilik ekibin elindeymiş. bizden de 4 kişi var ama son söz sefir beyinmiş.geçenlerde müfredat lafı çok konuşuldu AKP değiştirecekti galiba,ama bizim merkel ve murdock medyasınin soros devşirmeleri ayaklandı malum.demek bu yüzden ABDce gıdıklandılar. lozan sözü demek.neleri var daha bunların..
 • hursit dilaver

  09 Ekim 2017 17:17
  3 0
  alttaki yorumun devamı..okullarda nasıl okutuldu.ARABİSTANIN HİCAZ BÖLGESİNDE ,KURAN ADINI VERDİĞİ ŞİİR KİTABINI YAZARAK PEYGAMBERLİĞİNİ İLAN EDEN...diye okutuldu. o nesil islama nasıl bakar. o neslin bebeleri de dine öyle kin ve nefretli ve alaycı bakar.ondan dinle ilgili her şey CHP tarafından bu hale getirildi. 950 öncesi için büyük babam,27 SENELİK ZULÜM VE İSDİBDAT DEVRİ derdi.çok çektirdiler müslimlere..rahmet olsun hepsine.
 • hursit dilaver

  09 Ekim 2017 17:12
  2 0
  ne edeceksiniz. cumhuriyetin ilk nesli, yaşlısı genci ATATÜRK EKBER, ATATÜRK EKBER diye ezan normlu şiirler söylediler. bunlar hep 78-80li yıllardaki sebil dergisinde vardır.devamı da var, atadan başka yoktur tapacak diye de gider. neyse. en önemlisi de, bugünkü islam kin ve nefretinin asıl kaynaklarından biri ve dini küçümseme, müslümanı alaya alma gerçekleri o yıllarda okutulan derslerden belli.
 • Asena

  08 Ekim 2017 02:36
  2 0
  İnsanların yazıp çizdiğinden ve oynadıkları oyunlar, akıl sevilerini ele verir.
YAZARIN DİĞER MAKALELERİ Tümü
BU KATEGORİDEKİ DİĞER MAKALELER
YAZARLAR
SESLİ MAKALE YAZARLARI

Copyright © 2020 Sesli Makale - Tüm Hakları Saklıdır.

Rta Yazılım

; ;