SİYASET

Engin Ardıç : Nah koalisyon

Tarih
19 Nisan 2015
İzlenme
Kişi
Yazar
Engin Ardıç

19 Nisan 2015

Altmış üç yaşımı doldurdum, altmış dördümün içindeyim, bazı büyüklerimin bana "süt kuzusu" demeleri pek hoşuma gidiyor...
Doksanlık bir teyze var, komşumuz, geçen gün "daha çok gençsin" dedi, bayıldım. (Açıkçası ben de otuzluklara, kırklıklara aynı gözle bakmaya başlamadım mı?)
Şimdi de Babıali kaşalotlarından biri "yeni yetme" demiş, o da hoşuma gitti. Sağolsun.
Yeni yetme olduğum için bilmezmişim, 27 Mayıs'tan sonra Türkiye'de "büyük koalisyon" kurulmuş.
O günleri yaşadık, biliriz, o günlerde oy verecek halimiz olmasa da.
Büyük koalisyon dediği, "çaresizlikten" kurulmuş bir CHP-AP koalisyonuydu. Elli dört yıl önce gençliklerinin baharını yaşayan bazı gazeteci ağabeylerimiz de harıl harıl "koalisyonun Türkiye için ne büyük bir yenilik ve de ne kadar faydalı" olduğunu yazıp duruyorlardı. (İnanmayacaklar ama gazete de okuyorduk.)
Bu dürtü, "İsmet Paşa tam olarak dönemedi, maç şimdilik berabere devam etsin" dürtüsüydü aslında.
Çünkü iktidar ortada kalmıştı. Darbe Demokrat Parti'yi tırpanlamış (kısa süre sonra da kapatmış), fakat umulduğu gibi CHP'yi iktidara getirememişti. Olup bitenleri halk yutmamıştı. Ordu içinde birtakım odakların huysuzlanmaları ve "o kadar uğraştık, gene mi bunlar kazanacak" diye yeni darbeler düşünmeleri de bundan kaynaklanır.
Türkiye için çok faydalı olduğu iddiasıyla pazarlanan bu koalisyon Türkiye'ye dört yıl vakit kaybettirdi, 1965 seçimlerinde "Demokratlar" başka bir isimle ve yeni bir liderle iktidara dönünceye kadar. (Bürokrasi hemen altı yıl içinde intikam almakta da gecikmedi.)
1961-1965 arası bir fetret devriydi. CHP-YTP-CKMP gibi bugün adını sanını kimsenin hatırlamadığı birtakım oluşumlarla da sürdü. (YTP yokoldu gitti, CKMP de MHP'ye dönüştü.)
Tıpkı, 1991 yılında kurulması için çok çaba sarfettikleri başka bir koalisyonun, DYP-CHP koalisyonunun da, çeşitli kombinasyonlarla Türkiye'ye tam on bir yıl kaybettirdiği gibi...
(Boyası dökülmüş Demirel'i "Baba çok değişti" sloganıyla pazarlayanlar kimlerdi 1991 yılında? Sözünü ettiğim kaşalotların ta kendileri!) Bu ve benzeri adamlar şimdi, gene umarsızlıktan, yeni bir koalisyon fikrini ısıtıp ısıtıp piyasaya sürmeye çalışıyorlar.
AKP çok oy kaybedecekmiş, dolayısıyla ufukta bir AKP-CHP koalisyonu görünüyormuş!
Hınzırlıkları çakılmasın diye de, "canım, AKP-HDP veya AKP-MHP veya CHPHDP falan da olabilir" diye laf kıvırıyorlar. Meclise girebilecek başka parti bulsalar onu da katacaklar.
Avuçlarını yalayacaklardır. Ufukta bir koalisyon yoktur, hele böyle AKP-CHP falan gibi "eşyanın tabiatına aykırı" saçmalıklar hiç gündeme gelebilemezler.
Peki bunu neden yapıyorlar? Laf olsun köşe dolsun da maaş işlesin diye, bir, belki böylelikle Erdoğan'ı biraz hırpalarız diye, iki.
HDP'yi meclise sokabilirlerse mutlu olsunlar, bununla yetinsinler.

Sabah

YORUM YAPIN

Yorumlarınız editörlerimiz tarafından okunup onaylandıktan sonra yayına alınacaktır.

YORUMLAR

  • koşankaplumbağa

    19 Nisan 2015 23:12
    0 0
    helal olsun üstaad..
YAZARIN DİĞER MAKALELERİ Tümü
BU KATEGORİDEKİ DİĞER MAKALELER
YAZARLAR
SESLİ MAKALE YAZARLARI

Copyright © 2020 Sesli Makale - Tüm Hakları Saklıdır.

Rta Yazılım

; ;