SİYASET

Engin Ardıç : Nafile yırtınmalar

Tarih
23 Temmuz 2014
İzlenme
Kişi
Yazar
Engin Ardıç
23 Temmuz 2014...

Bir miktar Kemalist oyunu Demirtaş'a verecek, yani Apo'cu adaya...
Olur mu öyle şey demeyin, Türkiye bir çelişkiler ülkesidir. Biz bu memlekette ateist Fethullahçılar bile tanıdık.
Eh, Zeki Müren'in yılın erkek sanatçısı, Bülent Ersoy'un yılın kadın sanatçısı, rahmetli Ahmet Mete Işıkara'nın da en yakışıklı adam seçildiği ülkede bunlar sizi şaşırtmamalı.
İşlediği cinayete gerekçe olarak "küfürlü konuşuyordu a... k...." diyen yaratıklar yaşar bu ülkede.
Bu o kadar böyle ki, faşist yazarlar arasında bile "oyum Demirtaş'a" diyenler var. Düne kadar süzme liberal geçinen, sonra gözlerine ne göründüyse birdenbire faşizme kayanlar, şimdi de sıkı Demirtaşçı kesildiler. (Bu kadar yalpa onları çoktan öldürdü ama zombi gibi gezinmeyi sürdürüyorlar.)
Demirtaş'ın hem "kendini bilen Kemalistler'den" hem de "kendini solcu sanan Kemalistler'den" bir miktar oy toplaması bekleniyor. İhsanoğlu'nu beğenmeyen soluğu "alternatif tekkede" alacak.
Lakin, Demirtaş'ın topladığı oyun oranı da taş çatlasa yüzde 8 dolaylarında kalacak. Gerçi basında "yüzde 12 alabilir" yazan serseriler var ama buna kendileri de inanmıyorlar.
Selahattin Demirtaş'ın cumhurbaşkanlığına adaylığı, ciddi bir adaylık değil, yalnızca o geleneksel "biz kaç kişiyiz" sorusuna bitmez tükenmez bir cevap arayışıdır.
Cevap da uzun süredir bellidir: "Siz yüzde 6 falansınız kardeşim."
Yeter, sorup durma artık, sıkıldık.
Öyleyse ne atıp tutuyorsun? Bırak seçimi kazanmanın en ufak bir imkân ve ihtimalini, "ikinci tura kalacağım" lafına bile kargalar gülüyor.
Bazıları Demirtaş'ın "beyaz Türk soldan" da oy çalabileceğini düşünüyorlar. Hani bazı aymazların İhsanoğlu'nun AKP'den oy çalabileceğini düşündükleri gibi...
Türkiye'de gerçek solun, yani sosyalist ve komünist solun oy potansiyeli toplasan toplasan yüzde 1 dolaylarındadır. Bir zamanların anlı şanlı Türkiye İşçi Partisi bile yüzde 3'ü aşamamıştı, Türk solunun tarihi boyunca görüp görebildiği en yüksek oran da kırk dokuz yıl önce bu olmuştu.
Şimdi Türkiye Komünist Partisi bile havlu atıp seçimi boykot edeceğini duyurduğuna göre, Demirtaş'a hangi soldan hangi oy gelecektir acaba?
Polis arabası yakan üç beş kopuktan mı? Ağaçsever Cihangir entellerinden belki de... Yogacılardan, Budistlerden, New Age farfaracılarından, "rock cafe" ihvanından, metalcilerden...
En iyimser beklentiyle 1 puan, 2 puan arttırır Demirtaş'ın oylarını.
Oysa akıllarını başlarına toplayabilseler "Erdoğan gerçeğini" görecekler, "halk bu adamı niçin tutuyor" sorusunu da sormadan edemeyecekler.
Bakalım seçimden sonra daha kaç zavallı "halk cahil, eğitim şart" teranesini sürdürecek, kaç iblis "Tayyip ölsün" diye beddua edecek, kaç çemiş "burada yaşanmaz" diye ülkeyi terketme dürtüsüne kapılacak?
Bu arada "twitleri" de arttırın yavrum, peygamber sünnetiymiş.

Sabah

YORUM YAPIN

Yorumlarınız editörlerimiz tarafından okunup onaylandıktan sonra yayına alınacaktır.

Hiç yorum yapılmamış

YAZARIN DİĞER MAKALELERİ Tümü
BU KATEGORİDEKİ DİĞER MAKALELER
YAZARLAR
SESLİ MAKALE YAZARLARI

Copyright © 2020 Sesli Makale - Tüm Hakları Saklıdır.

Rta Yazılım

; ;