SİYASET

Engin Ardıç : İstanbul sermayesi nerelere düşmüş

Tarih
16 Mart 2015
İzlenme
Kişi
Yazar
Engin Ardıç

16 Mart 2015

Altmış üç senedir bu memlekette yaşarım, "Eran" diye ne bir erkek ismi duydum ne de bir kız ismi...
Hani "Abdülmuttalib" falan olsa politikada daha şanslı sayılacaktı. Gerçi Ekmeleddin gibi buram buram İslam kokan bir isim de havasını aldı ama...
Bu fazla Nişantaşı, fazla Etiler, fazla Kanyon, fazla İstinye Park kokuyor.
"Nevzuhur" bir particiğin liderinden sözediyorum: Eran Tapan.
Bak Eran Bey kardeşim, bak güzel kardeşim, bak şeker kardeşim, seçmenin oyunu götürmek Ayşe'yi Fatma'yı götürmeye benzemez. Kendine ait bir televizyonun olmadığı sürece de "çakma Cem Uzanlık" hayalleri kuramazsın, her ne kadar küçük bir partinin ismini değiştirip başına geçmiş olsan da...
Aziz ve muhterem kardeşim, seçmene "iktidarı değiştiremesen de muhalefeti değiştirebilirsin" diyerek politikaya girilmez. Kılıçdaroğlu bile seçimi kazanacağız diye kargaları güldürüyor, güldürmek zorunda.
Çünkü politikada, reklamcılıktaki "positioning theory" sökmez. Burada hedef kitle herkestir (az kalsın tüketici diyecektim.)
Gerçekte öyle olmasa bile öyle olduğunu varsaymak, böylece ilk yalanını söylemek zorundasın!
"Ben muhalefet olacağım" diyerek parti kurulmaz, seçime girilmez. Bu mantık olsa olsa seçimi kaybedince "halk bizi muhalefete seçti" diyen Süleyman Demirel pişkinliğidir.
Verdiğin ilanı ben Manajans'ta seçim kampanyası diye yazsam Acıman beni kapının önüne koyardı. (Ayrıca reklamcılıkta temel kuraldır, "mutfaktan" iş yapılmaz. Keşke Ali Taran'a falan verseydin.)
CHP'den oy çalarak, MHP'den belki birşeyler umarak nereye varacaksın? AKP'den oy alamıyorsan nerenle varlık göstereceksin? Seçim sandığı yatak odası değildir.
Kendi asıl kitlenin ancak ve ancak "Gezi gazıyla HDP'ye yönelecek" az miktarda CHP küskünü olabileceğinin, üstelik bunun da komünistleri kapsamadığının farkında mısın? Toplasan toplasan kaç kişi tutar?
Ne yani, Selahattin'den oy çalıp barajın altında kalmasını, HDP'nin meclise girememesini mi sağlayacaksın?
İktidarı değiştiremeyince de elli kere muhalefeti değiştirsen bu sana ne getirecek, ülkeye ne getirecek?
Madem ki amacın muhalefettir, açıklayacağını vaadettiğin bütün o "bilmemneden bilmemneye somut projelerin" ne anlamı vardır? Madem iktidara gelemeyeceğini kabul ediyorsun, "herkesi eşit olarak kalkındıracak projelerini" hayata nerede geçireceksin, Papermoon'un barında mı? (Bizim barmen "doktor" gene orada mı yahu? Selam söyle. İçkiyi bıraktığım için görmeyeli yıllar oldu.)
Soruyu şöyle de sorabilirim: İstanbul sermayesi bu kadar zavallı durumlara mı düştü ki bu tür saçmalıklardan medet umacak hale geldi?
Aziz kardeşim Eran Tapan, sana bu seçimde Cem Boyner'in alabilmiş olduğu yüzde 0.48 oydan azıcık daha fazlasını dilerim.
Onun gibi küsüp de bırakmak yok ama! Bak, onca rezaletten sonra Hocaefendi bile bırakmıyor.

Sabah

YORUM YAPIN

Yorumlarınız editörlerimiz tarafından okunup onaylandıktan sonra yayına alınacaktır.

Hiç yorum yapılmamış

YAZARIN DİĞER MAKALELERİ Tümü
BU KATEGORİDEKİ DİĞER MAKALELER
YAZARLAR
SESLİ MAKALE YAZARLARI

Copyright © 2020 Sesli Makale - Tüm Hakları Saklıdır.

Rta Yazılım

; ;