SİYASET

Engin Ardıç : Hasan almaz basan alır

Tarih
17 Eylül 2014
İzlenme
Kişi
Yazar
Engin Ardıç
17 Eylül 2014...Bilirsiniz, bendeniz küçük partilere bayılırım... Minik minik, ne şeker şeylerdir onlar... Hanimiş de amcasının partisi...
Örneğin, büfeciye bile yetmiş üç lira tost parası takıp ortadan kaybolan "işadamlarının" kurduğu partilere. Örneğin, içinden güneş çıkaran burma bileziği kendine simge edinmiş köylülere. Örneğin, cumhurbaşkanlığı seçimini boykot ederek "devrimci kitle çizgisinin bayrağını" yükseltenlere.
Örneğin, evde boş oturmamak için parti kuran emekli memurlara (öyle ya, temizlik var çamaşır var bulaşık var, hanım ayak altından kovalıyor, her gün de kahveye gidilmez ki...) İnsanların bu partileri niçin kurduklarına, ne umduklarına, ne bulacaklarına bir türlü akıl erdiremediğim için. İktidar falan bir yana meclise girmek bile sözkonusu değil, hazine yardımı da nanay... Öyleyse?
Türkiye'de 84 parti var.
Örneğin "Gönül Birliği Yeşiller Partisi"ni duymuş muydunuz? Ama "heavy metal"cilerin Gezi Partisi'ni duymuş olmalısınız.
Peki "Müdafaa-yı Hukuk Hareketi Partisi"ni biliyor musunuz? Memleketin bir kısmı düşman işgali altında olmalı ki yeniden bir Müdafaa-yı Hukuk mücadelesi başlamış (umarım ileride Cumhuriyet Halk Fırkası'na da dönüşeceklerdir.)
Lütfen bu partiyi, "Türkiye Müdafaa-yı Hukuk Partisi"yle karıştırmayınız. O ayrı. Öyle bir parti de ayrıca var.
"Sağduyu Partisi" var, "Ayyıldız Partisi" var. "Milli Takımın Gol Kısırlığını ve Kanatlardan Akın Sorununu Giderme Partisi" neden yok?
Çeşitli sosyalist partiler var, bir de "Ezilenlerin Sosyalist Partisi" var, demek ki diğer sosyalistler ezilmiyorlar.
"Engelsiz Türkiye Partisi" var... Ayrıca "Engelsiz Yaşam Partisi" var, bu ikisinin kongreye gidip kısaca Engelsiz Parti adı altında birleşme kararı almaları tavsiye edilir. "Toplumcu Kurtuluş Partisi" var, bir de programa ilaveten "Adaletçi Kurtuluş Partisi" var... "Büyük Turan Hareketi Partisi" bile var da, Google'a sordum, kurucusunu tanımıyorlarmış.
Bakınız bir de Güven Parti var.
Güven Partisi değil efendim, Güven Parti.
Güven Partisi deseler eskilerin aklına hemen Turhan Feyzioğlu gelecek, oysa şimdilerde onun veliahtı Metin Feyzioğlu geliyor. Pazarlama diliyle bir "product differentiation" yani ürün farklılaştırması şart, öyleyse kestirmeden Güven Parti yapmışlar. Yoksa partinin adı başkanın adından mı kaynaklanıyor, adamın ismi Güven Özen. (Belki soyadını da değiştirip Parti yapacaktır, belli mi olur?)
Partinin otuz üyesi varmış.
Güven Parti Adana il örgütü, kumar oynattığı için bir yılda 23 kere basılmış.
Memlekette demokrasi olsa Adana Las Vegas'a dönecek ama diktatörlük olduğu için nefes aldırmıyorlar bu tür siyasi çalışmalara...
Her seferinde de 189 lira "kabahat cezası" ödeyip kurtulmuşlar.
Bu antidemokratik baskılara dayanamayan Güven Parti Genel Başkanı Güven Özen "Ankara'daki genel merkezimizi kapattık, yakında partiyi de kapatıyoruz" demiş! İleride de Ak Parti adında yepyeni bir parti kuracakmış. Vallahi öyle diyor.
Darısı Kılıçdaroğlu'nun başına.
Sabah

YORUM YAPIN

Yorumlarınız editörlerimiz tarafından okunup onaylandıktan sonra yayına alınacaktır.

Hiç yorum yapılmamış

YAZARIN DİĞER MAKALELERİ Tümü
BU KATEGORİDEKİ DİĞER MAKALELER
YAZARLAR
SESLİ MAKALE YAZARLARI

Copyright © 2020 Sesli Makale - Tüm Hakları Saklıdır.

Rta Yazılım

; ;